DÜNÜ YAŞAMAKTAN BU GÜNE SIRA GELMİYOR

Hz. Muhammed; “İki günü bir olan bizden değildir” demiş.
Kuran, “Hiç çalışanla çalışmayan bir olur mu – Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?” diyor.

Peki, biz ne yapıyoruz?

Bir milleti, bir kültürü oluşturan yaşanmış tarihidir. Tarihimizi bilelim, kültürümüzü bilelim ama ne olur biraz da biz tarih yazalım. Biraz da biz tarih yazalım artık.

Zamanımızı nasıl geçirdiğimize bir bakalım.

Dini ağırlıklı yaşayan kesim. Asla Kuran okumuz, İman eder. Yani teslim olmuştur.

Neye teslim olmuştur?

Peygamberimizin vefatının ardından ve yüz yıllar sonra oluşturulan dualara, ibadetlere, hurafelere…

Sormaz, sorgulamaz, Kuran’a inat akletmez, düşünmez. İman eder, ibadet eder, karnı doydu mu şükreder. Dünya dan bir beklentisi de yoktur katkısı da yoktur. Hedef ahirette vaat edilen cennet.
Sohbet ve icraatları, dünü yad etmek, dünü özlemek, dünküler gibi yaşamaya çalışmak…

Osmanlıcı kesimimiz var. Osmanlı gibi yaşamak, Osmanlı dönemini özlemek, onlar gibi giyinmek, kopmuş kellesine rağmen, iman gücüyle binlerce kefereyi kılıçtan geçirmiş atasıyla övünmek…

Atatürkçü kesimimiz var. Cumhuriyeti özlemek, cumhuriyet düşmanlarına sövmek, Atatürk’ün yaptıkları ile övünmek…

Ha bide benim gibiler var. Ferdi dinleyip 70 li 80 li yılların arabesk hayatını özlemek o günleri yaşamak o günlerde kalmak.

Hepimizin ortak yanı bir yandan dünü yaşamak öte yandan son çıkan iphone telefonunu takip edip onu almak için gerekli krediyi bulmak. Ya da bilmem ne marka arabaya ulaşmak için loto ve ya piyango oynamak hatta ölümüne aramak.

Bırak Hz. Muhammed’in sakalını sarığını, ne kadar namaz kıldığını, kaç eşi olduğunu, sapık mısın seni, ‘ Mübarek eşleri arasında şöyle eşitti böyle eşitti’ diye tartışır. Onun gibi giyinmeye onun gibi sakalını uzatmaya çalışırsın.
Hiç okudun mu Hz. Muhammed hangi şartlarda ve nasıl çalıştığını. Kimlerle nasıl mücadele ettiğini hiç araştırdın mı? Sakalını sarığını ona benzeteceğine çalışma azmini ahlakını da alsaydın ya…

Osmanlının ihtişamından bahsedersin onunla övünürsün de hangimiz, Ertuğrul’un, Osman’ın, Fatih’in hayatını biliriz. Onlarla övünmeyi pek bilirsin de onlar gibi çalışmayı neden hiç akletmezsin?

Atatürk’ün ilan ettiği hiçbir milli bayramda yoksun, Atatürk’ün ilke ve inkılaplarını bilmezsin, Sevdiğini iddia ettiğin önderinin hangi özelliği var sende? Bir kere kurutuluşu hala Atatürk’te aramak Atatürk’e en büyük hakarettir sen onu bile bilmezsin.
Atatürk övme, o günleri yaşamak gericilik değil midir? Niye övdüklerin gibi çalışmazsın. İşin gücü laf kalabalığı ve dünü yaşamak.
Eeyy uyuşuk mıymıntı, ey tarihiyle övünen miskin. Çocuklarına tarih okumakla yetinme kalk biraz da sen tarih yaz. Çocuklarına dünü anlatmakla yetinme kalk biraz da geleceği anlat. Dünü yaşamaktan ve yaşatmaktan bu güne sıra gelmiyor. Yarınlarımız ipotek altında haberin ola.
Sen, dünün ile övündün gururlandın ama evladın senin övünmeyecek utanacak…