Esnafa 10 yıl vade ile 500 bin TL kredi

Domaniç Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Mustafa Şimşek Halk Bankası tarafından verilecek yeni kredi sistemi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Domaniç Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Mustafa Şimşek, “Esnaf ve sanatkârlarımızın finansman ihtiyacını karşılamak üzere kooperatiflerimiz kefaletiyle Türkiye Halk Bankası Kaynaklarından kullandırdığımız hazine faiz destekli kredilerin gerek daha etkin ve verimli kullandırılması gerekse esnaf ve sanatkârımızın ihtiyaç duydukları finansman kaynağının en uygun ve yeterli bir şekilde karşılanması için zaman içerisinde yapılan düzenlemelerle önemli iyileştirmeler gerçekleştirilmiştir.

Ancak TESKOMB olarak bu şartların daha da iyileştirilmesi için yapılan çalışmalar sürekli olarak devam etmektedir.

Özellikle son dönemlerde esnafımızın yoğun olarak dile getirdiği kredi limitlerinin artırılmasına ilişkin talepleri Merkez birliğimizin girişimleri neticesinde sonuca ulaşmış ve Başbakanımız Binali Yıldırım’ın bizzat vermiş olduğu müjdeyle işletme kredileri 200 bin TL’ye çıkarılmış ve kullandırımı durdurulan yatırım kredileri 500 bin TL şahıs üst limitiyle tekrar açılmıştır.

Buna göre Domaniç Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanlığı tarafından;
(ESKKK Risk Grubu 1. Grup – 2. Grup, Şahıs Üst Limiti 200.000 TL)

500 Bin TL şahıs üst limitli yatırım kredilerinden;

-İş yeri edindirme kredisinin vadesi azami 120 ay, geri ödemesi aylık veya üçer aylık dönemlerde yapılacaktır.

-Taşıt edindirme kredisinin vadesi azami 60 ay, geri ödemesi ise aylık veya üçer aylık dönemlerde yapılacaktır.

-Yatırım kredilerinden yararlanmak isteyen esnaf ve sanatkârların en az bir yıllık faaliyet süresini tamamlamış olmaları gerekmektedir.

-Krediler bir defada kullandırılacak, parçalı kullanım veya ikinci bir iş yeri alımına yönelik kullandırım yapılmayacaktır.

-Taşıt edindirme kredisine aracın sıfır kilometre olması gerekmekte olup, anahtar teslim fiyatının tamamına kadar kredi kullandırılabilecektir.

Yatırım kredisi şahıs üst limiti kooperatifin risk grubuna bakılmaksızın tüm kooperatiflerimiz için 500 bin TL olacaktır.

Esnaf ve snatkarlara kooperatiflerimiz kefaletiyle hazine faiz destekli kredi kullandırmalarında işletme + yatırım kredisi üst limiti 500 bin TL’yi geçemeyecektir.
(örneğin 200 bin TL işletme kredisi kullanan bir ortak en çok 300 bin TL yatırım kredisi kullanabilecektir.)

Yapılacak kesintiler işletme kredisinden yapılan kesintilerle aynı nitelikte ve oranda olacaktır.
Uygulamaya konulan yeni düzenlemenin tüm esnaf ve sanatkarlarımıza hayırlı olmasını dileriz.” ifadelerine yer verdi.