SAHİ SİZ KAÇ KİŞİYDİNİZ?

(20 Haziran 2012 de ki köşe yazımız. Dün Cumhuriyet Kortejine katılıma görünce arşiv de bu yazıyı buldum. Hala geçerli… )
Gazeteciler her nedense kendilerini hep eleştirmekle görevliymiş gibi hisseder ve her olayın eleştirilecek bir yerini bularak eleştirmeye başlarlar. Bardağın hep yarım kısmını ele alır, dolu tarafını görmezler.
Oysa bir kerede bardağın dolu tarafını görseler belki hem kendileri hem de okuyucuları daha mutlu olacaklar.
Bizde bu hafta öyle yapıp bardağa dolu tarafında bakmaya çalışacağız…

İlçemiz, son yıllarda hızla göç veriyor.
Versin! ‘ Turpun sıkından seyreği daha iyi değimlidir.

İlçemizde ki askerlik şubesi kaldırıldı.
Kaldırılsın! Demek ki bundan sonra ilçemizde askere giden gençlerin arkasından analar daha az ağlayacak. Hatta ilçemizden şehit çıkma olasılığı da azalacak.

İlçemizde ki Halk Bankası kapatıldı.
Demek ki İlçe esnafımızın kredi ihtiyacı azaldı. Ne güzel şey bunlar!

Domaniç Postanesi Şubeye dönüştürüldü. Telekom ise kapatıldı.
Asosyal insanlar bir birleriyle konuşmazlar. Çok mecburi kalırlarsa düğünlerde bayramlarda ve ya kandillerde mektuplaşırlar ve ya günümüz şartlarında mesajlaşır ve ya telefonla görüşürler. Bunun içinde postaneyi ve ya Telekom’u kullanırlar. Oysa ilçemizde bunların ikisine de ihtiyaç yok. Çünkü bizim insanımız asosyal değil. Mektuplaşmak ve ya telefonla görüşmek yerine bir birleri ile konuşur. Mektuba ve ya telefona ihtiyaç duymazlar.

Domaniç’te son yıllarda 23 okul kapatıldı. İlla da okumak isteyenler taşımalı sistemle komşu köylerde okuyorlar.
Bundan daha sevindirici ne olabilir ki, demek ki bizim halkımız çok zeki ve okumaya ihtiyaç duyulmuyor. Okumak isteyenler ise minibüslerle köyden köye giderken aynı zamanda köylerimiz arasında dostluk kardeşlik ve hatta dünürlük bağları kuruluyor…

Hastanemiz Kapatıldı.
Ne mutlu bize! Demek ki biz hiç hastalanmıyor, doktora ihtiyaç duymuyoruz. Kırk yılda bir aptal Domaniç’te yaşadığı halde ciddi bir hastalığa yakalanırsa, hatta utanmadan hamile kalır doğum yapacak olursa, gitsin kardeşim İnegöl / Tavşanlı’ya…

Domaniç Adliyesi ve Ceza Evi Kapatıldı.
İşte budur! Demek ki Domaniç’te kimse mahkemelik olmuyor. Demek ki Domaniç’te kimse Savcının incelemek/ otopsi yapmak zorunda kalacağı şekilde ölmüyor !.
Demek ki Domaniç’te kimse adliyelik olmuyor! Demek ki İlçemizde dostluk, kardeşlik hat safa da. Savcılıktan sabıka kaydı dosyasına bile gerek duymuyor Domaniçli. Hele hele ceza evinin Domaniç ten gitmesi bayram edilecek gurur duyulacak bir durum! Demek ki Domaniç’te kimse cezaevine girmiyor…

Ne mutlu bize ki, okuma sorunumuz yok. Hastalanma sorunumuz yok. Adliyelik bir durumumuz yok. Ceza evine girecek bir durumumuz yok. Hatta ekonomik açıdan da o kadar iyi durumdayız ki bu kurumlardan ilçemize giren yıllık birkaç trilyona da ihtiyacımız yok.
Bazıları her şeye rağmen hala isyanlarda. Dün, ‘Adliyemiz kapatılıyor’ diye üç beş kişi muhalif eskilerin deyimiyle anarşist çıkmış, ‘Adliyemiz kapanmasın’ diye miting yapmış. Kardeşim sorun ciddi bir şey olsa orada binlerce insan olurdu. Sahi siz kaç kişiydiniz?