DOĞUM GÜNÜN KUTLU OLSUN

Türk milleti dünya tarihine her daim yön vermiş, tarih boyunca hürriyetinden asla taviz vermeden devli ebed müddet anlayışını her zaman yaşatmış ve canlı tutmuştur. Bu şuurla hareket eden aziz milletimiz Çin’e karşı Kür Şad olabilmiş, Bizans’a diz çöktürmüş,”ya sen beni alırsın yahut ben seni” diyerek İstanbul’u aziz kılmıştır.
1. Dünya Harbi’nin sonrasında da, emperyalist güçler hasta adam olarak gördüğü Türk milletini tarih sahnesinden silme gayretiyle, Türklüğe bir kez daha saldırmış, ancak tek dişi kalmış bu canavar büyük Türk milleti karşısında yine hezimete uğramıştır. İstiklâl Harbi’nin neticesinde kazanılan bu zafer, cumhuriyetle taçlandırılmıştır.
Cumhuriyet, Türk Milleti’nin zalime boyun eğmeyeceğinin en büyük işaretidir. Büyük Komutan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve arkadaşlarının 19 Mayıs 1919 da başlattıkları milli mücadele,Türk milletinden aldıkları güçle 29 ekim 1924 te kurdukları ve aziz milletimizin 94. yılına eriştirdiği Türkiye Cumhuriyeti, Türk milleti tarafından kıyamete kadar aynı ülküyle yaşatılacaktır.
Türk milletinin birliğine, devletinin bağımsızlığına göz dikenler; kahramanlıklarla dolu Türk tarihini iyi okumalıdırlar. Türk tarihinin her sayfasında göreceklerdir ki; aziz milletimiz, canına kastedenleri gazabıyla kahretmiştir. Bugün Türk milletine düşmanlık güdenlerin sonu da dün Çanakkale’deki, Sakarya’daki, Dumlupınar’daki düşmanların sonu gibi olacaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle, aziz milletimizin Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyoruz; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere; silah arkadaşlarını ve bütün şehitlerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyorum.
Ruhları şâd, mekanları cennet olsun.
Tüm Türkiyede olduğu gibi Kayıhanlıların ilk yurdunda yaşayan,Domaniçli de Cumhuriyet 94 üncü yılını büyük bir coşkuyla kutladı.Domaniçlinin birlik ve beraberliğini pekiştiren kutlamalara sahne oldu.Cumhuriyetin 94. Yılı kutlamaları. Sen ben kavramından uzak, şucu bucu demeden Türk bayrağını eline almış ve Baş Komutan Mustafa Kemal Atatürk sevgisini yüreğinde duyan,hisseden tüm Domaniçliler meydanlardaydı.Atatürk heykeline çelenk koymayla başlayan kutlamalar motorize ekiplerin görkemli gösterileri ve akşam ise halkın yoğum katılımlarıyla yerini daha bir anlamlı kıldı. Hayme Ananın torunları,Şehit Saru Batu Savcı beyin akrabaları Domaniç’ten tüm Türkiye’ye tek bir ağızdan Cumhuriyete ve Ulu Önder Atatürk’e bağlılıklarını haykırdılar hep bir ağızdan.

Domaniçliler birdiler beraberdiler.Cumhuriyet ve Domaniçlilik bilinci hakimdi.Ortak değerleri Domaniç için nasıl bir ve beraber oldularsa ki,Orman yangını,Asit taşımacılığı bunlara en güzel örneklerden sadece bir kaçıdır.Milli ve ulusan değerleri söz konusu olduğunda da birlik ve beraberlikten taviz vermeyeceklerini bir kez daha gösterdiler.

Yazılarımda Hayme Ana,Ebe Ana, Ebe Hatun ve birçok Domaniçli kadın kahramanlardan esinlenerek kullandığım ‘ Domaniç Kadın Ruhludur ‘ cümlesi beni bir kez daha yanıltmadı.Domaniçli Kahraman,namus ve iffet abidesi kadınlarımız her zaman ki gibi en ön saftaydılar.Kısacası Domaniçli Cumhuriyetin 94 üncü doğum gününü 7 sinden 70 ine kadar kadınıyla erkeğiyle büyük bir coşkuyla kutladılar.Bu kutlama ve coşku,Cennetten bir köşe olan Domaniç’ime yakıştı.
Doğum günün kutlu Olsun CUMHURİYET… 1924 ten başlayıp kıyamete kadar uzanacak bir kararlılıkla,kurduğun Cumhuriyet ile ‘Yaşa Mustafa Kemal Paşa Yaşa’