Domaniç Bir Güzelliğe Daha İmza Attı

Cumhuriyetimizin 94. Yıldönümü kutlamaları bu yıl Domaniç’te bir başka güzeldi

Milli Eğitim Müdürlüğünce Domaniç Kapalı Spor Salonunda yapılan resmi törenin ardından Domaniçli Motorcular, ‘Hayme Ananın Torunları Demir Atlarla Cumhuriyet Korteji’ oluşturdular.
Akşam ise yıllar sonra ilk defa fener alayı düzenlendi. Tüm bu etkinlikler, ilçemizde faal olan 4 siyasi Parti ve Belediyenin destekleri ile tam bir birlik ve beraberlik içinde yapıldı.

Her şey 10 Ekim 2017’de yaptığımız bir paylaşımla başladı

Yine bir Cumhuriyet Bayramıydı. Mustafa Can ve Zekeriya Vural, gazetemize gelerek Cumhuriyet Bayramında Motor Korteji oluşturmak istediklerini söylediler. Bizde Gazete olarak duyurumuzu yaptık. Şahane bir görüntü ortaya çıktı. Sonra ki yıllarda ise bu etkinliğimiz unutuldu.
Gazete arşivinde bir haber ararken tesadüfen gördüğümüz görüntüleri 10 Ekim 2017 Salı günü paylaşarak; “ CUMHURİYETİMİZİN 94 YIL DÖNÜMÜ 29 EKİM 2017 PAZAR GÜNÜ YİNE AYNISINI YAPMAYA VAR MI SINIZ? Dedik. İlk cevap Ercan Tekdemir’den geldi. Ercan, “ VARIZ” diyordu. Sonra Muharreme Tunç abimiz ‘bizde varız’ dedi ve sayı hızla artıyordu ki, CHP Domaniç İlçe Başkanı Temel Ergun, ‘Domaniç CHP olarak biz de varız’ dedi. Bunun üzerine Tüm siyasi partilerimize çağrı yaptık. Bu çağrının ardından Belediye Başkanımız Sahvet Ertürk Bayraklar benden diye destek verdi. Ardından Ahmet Özoğul Ak Parti olarak bizde varız, MHP Halil İbrahim Türkmen ve Saadet Partisi Numan Yaşar desteklerini açıkladı. Ülkü Ocakları başkanı İslam Yaman’da destek verince kolları sıvadık.

FENER ALAYI DA YAPALIM

İlk toplantımızda yine Ercan Tekdemir, ‘Akşamda fener alayı yapalım’ derken Eski CHP ilçe Başkanı Halil Ünlü fenerler benden dedi ve kollar sıvandı.
Koca bir İmparatorluğun doğduğu Domaniç’ten yeniden bir ışık doğuyordu. Tüm görüşler Ülkemize saldırıların arttığı şu günlerde tek vücut oldular. Hayme Ana’nın torunları Cumhuriyet Düşmanlarını “ DUR” diyeceklerdi.
Muharrem Tunç’un tabiriyle Demir Atlar hazırlandı. Resmi törenin bitmesiyle birlikte elde Türk Bayrakları, Yüreklerde Cumhuriyet Sevgisi, Göğüslerde Atatürk Posteri ile Demir Atlar şahlanmaya başladı. En önde Kahraman Türk polisi, ardında Hayme Ana Torunları, ardında Domaniçli taksiciler, esnaflar ve yine bir başka gururumuz Domaniç’in Mehmetleri Jandarma ekiplerimiz ile Osmanlı yadigârı topraklardan seslendik iç ve dış düşmanlara, 15 Temmuz’u başımıza bela eden emperyalistlere, iç ve dış düşmanlara. Sayımız azdı ama yüreğimiz kocamandı. Ertuğrul Gazi edasıyla bindiğimiz Demir Atlarımızla son devletimiz Türkiye Cumhuriyeti ve kurucusu Ulu önder Atatürk’e sahip çıktık. Halkımızı selamlarken her birimiz birer Kuvâ-yi Milliyeci kesilmiştik. 90’nına merdiven dayamış İzzet Özdemir dedemiz de yanımızdaydı. Onu ne ilerleyen yaşı ne de engeli engelleyememişti. O, korkak değildi. O, tam bir milliyetçi, tam bir vatanseverdi. Türk Bayrakları ve çiçeklerle donattığı engelli arabasıyla kortejin en dikkat çeken ve kenardan seyredenleri gözyaşına boğan yüreğimizdi bizim.
Korteje katılan ekiplere CHP’li kadınlar evlerde yaptıkları pasta ve börekleri ikram ederken, Belediye Başkanımız Meyve suyu ikramında bulundu. Ülkü Ocakları Başkanı İslam Yaman ve Can Motor Sahibi Mustafa Can katılımcılara Türk bayrağı dağıttı.

AKŞAM BİR BAŞKA GÜZELLİK

Cumhuriyetimizin İlanının 94. Yıldönümü akşamı da Fener Alayı ile Domaniç sokaklarını inlettik. Belediye önünde toplanan kalabalık grup Cumhuriyet marşları ile coşarken, Belediye başkanımız ve CHP İlçe başkanı Temel Ergun güzel bir konuşma yaptılar. Bazı vatandaşlarımızın okuduğu şiirlerin ardından coşkulu kalabalık fenerlerle Domaniç sokaklarını inletti.
Yıllardan beri yapılamayan fener alayı ve motor korteji ile Domaniçliler bir güzelliğe daha imza attılar.