Bu hafta sonunda Domaniç Dağlarını binlerce insan ziyaret etti

Bu hafta sonunda Ünlü fotoğrafçı İsmail Saraç tarafından Türkiye’nin dört bir tarafından binlerce takipçileri olan fotoğrafçıların yanı sıra, Türkiye’de bisiklet yarışlarında önemli dereceler almış Engin Karabacakoğlu organizasyonu ile doğaseverler Domaniç dağlarında yürüyüş gerçekleştirdiler.

Sanayileşme ve hızlı gelişmenin bir sonucu olarak insanlar sıkıcı ve sağlıksız ortamlardan kurtulmak için, dağlık ve ormanlık yerlere gitmektedirler. Böylece ülkemizde, doğa turizmi doğmuş ve gelişmiştir.

Doğa Turizm potansiyeli açısından son 3 yıla baktığımızda Domaniç en önemli merkezlerden birisi haline gelmektedir. Domaniç, tarihi eserlerinin zenginliği ile gözleri kamaştırmaktadır. Roma ve Osmanlı döneminin saklı eşsiz eserlerine sahiptir. Domaniç Dağları, son yıllarda ilkbaharda yeşilliğin ve endemik bitkiler açısından önemli bir bölge, Yazın Offroad, motor, bisiklet, Atv gibi ekipler tarafından vazgeçilmez yolu olduğu kadar, piknikçilerin de olmazsa olmazıdır. Sonbaharda kayının, çamın, köknarın, çamların vb. ağaçların 1001 çeşit renkleri ile Türkiye’deki önemli fotoğrafçıların uğrak noktası haline gelmiş, Büyük şehir hayatından uzaklaşmak için trekkingcilerin, balık tutmak isteyenlerin stres atma ve kafa dinle noktası olmuştur. Kışın ise bazıları için işkence bazıları için ise keyfi yaşatmıştır. Kışın karda mangal yapanı da görürsünüz, yolda kalanını da, offroad yapanı da görürüsünüz, kayak yapanını da.