Serada yaralı halde bulunan leylek tedavi altına alınacak

Domaniç İlçesi Sarıkız mesire alanında serada yaralı halde bulunan leylek tedavi altına alındı.

İlçenin turistik bölgesi olan Sarıkız Mesire alanında İbrahim Saruhan’a ait serada yaralı ve uçamayacak halde bulunan leylek önce sera sahibi tarafından tedavi edildi.
Yorgun ve bitkin olan leylek küçük balıklar ile beslendi.

Yaralı leyleği Domaniç Orman İşletme Müdürlüğüne ihbarının ardından Kütahya Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi ekipleri tarafından yakalandı. Tedavisi yapılmak üzere Kütahya Hayvan Hastanesine teslim edilecek.

Göç sırasında ayağından yaralanarak bitkin düştüğü belirlenen leyleğin tedavisinin ardından doğaya salınacağı öğrenildi.

Yaralı leyleği bulan İbrahim Saruhan, “Bu bölgede seram var. Sabahleyin serama geldiğimde leyleği fark ettim. Baktım bacağı kırık. Tedavi etmek için aldım dışarıya çıkardım bacağının birinin sadece derisi tutuyordu. Ağaçlarla takviye ederek sardık. Sardıktan sonra Orman İşletmeye haber verdik. Ekipler gelinceye kadar küçük balıklarla besledim. Aç kalmaması susuz kalmamasını sağladık. Tahminim birkaç gün aç kalmış, zayıf kalmış. Birkaç gün öncesi büyük bir göç oldu. Köyümüzden geçtiler. Tahminim onların içerisinde yaralı olarak devam edemedi kaldı. Devam edemeyince bahçemde seramda böceklerle beslenmiş olabilir diye düşünüyorum. Çünkü bölgede leyleklere göre yiyecek çok” dedi.

Kütahya Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi personeli İsmail Çetinkuş, “Bir ihbar üzerine Domaniç Orman İşletme Müdürlüğünden yaralı leyleğin olduğu ihbarını aldık. Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri olarak leyleği aldık. En kısa zamanda Kütahya’da bulunan Hayvan hastanesine teslim edeceğiz. Gerekli tedavileri yapılmış olacak” dedi