Roma Dönemine ait mezarlarda şu ana kadar 15 bireye rastlandı

Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşımayı amaçlayan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) kapsamında, Domaniç ilçesi Çokköy Değirmen kırı mevkiinde boru hattı döşemek için yapılan kazılar sırasında Roma dönemine ait mezarlar bulundu.

Yaklaşık iki hafta önce başlanan kazılar sonucu 4 bayan, 4 çocuk ve 7’si erkek olmak üzere toplam 15 bireye rastlandı.

Geniş bir alana yayılacak olan kazı çalışmaları için alan Arkeolojik Sit Alanı olarak tescile önerilecek.

Kütahya Müzeler Müdürü Metin Türktüzün yaptığı açıklamasında, “TANAP, Azerbaycan’dan İtalya’ya giden ve Anadolu’dan geçen bir hat. Bu hat geçişi esnasında zeminde mezarların bulunması üzerine TANAP yetkilileri bize bu konuyu bildirdiler. Bizde yaptığımız incelemelerde bu alanın mezarlık alanı olduğunu belirledik. Eylül ayının sonunda bundan iki hafta önce kazı çalışmalarına başladık. Bu çalışmalar esnasında basit kiremit tarzı mezarlar bulunuyor. Yaklaşık 15 kadar mezar açığa çıkarıldı. Bu mezarlarda yaklaşık 4 tanesi bayan, 4 tanesi çocuk olmak üzere diğerleri de erkek olmak üzere 15 kadar bireye rastlandı. Kazı çalışmaları bu hattın geçtiği alanda devam ediyor. Bu çalışmalar tamamlandıktan sonra sonucu koruma kuruluna iletilecek. Bu doğalgaz boru hattı çalışmaları devam edecek. Ama alan geniş bir alan olduğu için yani mezarlık alanı olduğu için bu alan Arkeolojik Sit Alanı olarak tescile önerilecek” dedi.

Çokköy muhtarı Hasan Yurdusev, “TANAP Boru kazı çalışmaları sırasında Roma dönemine ait mezarlar bulundu. Köy halkı ve Muhtarlık olarak bu kazıdan memnunuz. İleriki tarihlerde köyün arazisinin taranması ve genişletilmesi ile ilgili Müzeler Müdürlüğü ile bir çalışma yapılacak inşallah. Yaşlılarımız, bu arazilerin mezarlık olduğunu eski mezarlar çıktığını arazide mermerler, sütunlar, desti parçalarının olduğunu yaşlılar söylerlerdi. Bizlerde onlardan bu kadar biliyoruz” dedi.
Kazı alanında, 30 kazı çalışanı, 5 uzman çalışmaları sürdürüyor.