Domaniç Orman Yangını Tartışmaya Neden Oldu

491 sıra sayılı İş Mahkemeleri Kanunu Tasarısı’nın 10’uncu maddesinin görüşüldüğü genel kurulda Ak Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu ile CHP Milletvekili Yaşar Tüzün Domaniç’te meydana gelen ve Bilecik’e kadar ilerleyen orman yangınıyla ilgili tartıştı.

Genel kurulda konuşma alan CHP Milletvekili Yaşar Tüzün, “Önergenin içeriğinden daha çok, özellikle şu an Türkiye’nin gündeminde olan seçim bölgem Bilecik ilinin Bozüyük ilçesinin Muratdere köyündeki vatandaşlarımızın sorunlarını da gündeme getirmek, bölge vekili olarak bu sorumluluğu paylaşmak istedim. Sevgili arkadaşlar, siyasetin dışında, siyasetten öteye bir sunum yapmak istiyorum size. 9 Eylül tarihinde, yani bir ay önce, Kütahya Milletvekilimiz Divanda oturuyor, onun seçim bölgesi olan Kütahya ilinin Domaniç ilçesinde bir orman yangını çıktı. Bu yangın ilk etapta gerçekten küçük bir yangındı. Sonra, köylülerimiz, vatandaşlarımız orman işletme müdürlüğüne, bölge müdürlüğüne, genel müdürlüğüne müracaat ediyor, “Ya, daha büyük yangınlar var, siz gerekli önlemleri köylü olarak yaparsınız.” diyerek ilk anda müdahale edilmiyor. Sonrası, rüzgârla birlikte bu yangın çok ciddi bir şekilde büyüyerek Bilecik ilimizin Bozüyük ilçesi sınırlarına kadar gelmiştir. Biz milletvekili olarak, diğer milletvekili arkadaşım Halil Bey’le birlikte… Belediye başkanlarımız, il genel meclisi üyelerimiz, çevre illerden orman işletme müdürlükleri “Gerekli organizasyonu yaptı.” derlerse biz bu konuda yaptığımıza inanıyoruz… Ancak bir koordinasyon bozukluğuyla birlikte, gelen vidanjör, itfaiye, dozer, kepçe, hatta ve hatta helikopter müdahale edemedi arkadaşlar ve bu yangın altı gün süreyle devam etti, bölgede yangından dolayı 500 hektara yakın ağaç, hepsi yandı gitti. O diğer bitkilere, canlılara girmek istemiyorum.
Şimdi, burada bir rant meselesi söz konusu diye kamuoyunda tartışıldı durdu. Evet, arkadaşlar, maalesef bu yangından hemen sonra hepinizin yakinen bildiği Eskişehir’den Bursa’ya giderken, Bursa’dan da Eskişehir-Ankara istikametine gelirken Mezitler Boğazı dediğimiz, o güzel, doğal cennet köşesi dediğimiz ve bölgenin oksijen aldığı bölgede bir firma bakır madeni ocağı ruhsatı almış, bununla ilgili ÇED işlemlerini başlatmış bulunuyor. Bir tarafta 500 hektara yakın yangın var, bu yangının söndürülmesi çeşitli sebeplerden dolayı geciktiriliyor, hemen aradan yirmi gün sonra da ilgili ruhsat sahibi firma bakır madeni ocağı açmak için girişimlerde bulunuyor. Sevgili arkadaşlar, 210 bin hektarlık bir ocak ruhsatı söz konusu. Burada 72 bin adet ağacımız yok olacak. Önceki gün Bilecik İl Genel Meclisi üyelerimiz, AKP’lisi, MHP’lisi, CHP’lisi -hiç fark etmez- 20 tane arkadaşımız bölgeye gitti, burada incelemelerde bulundu, bu ruhsatın iptal edilmesi gerektiği noktasında karar verdi ama ilgili şirketin yetkilileri “Biz Bakanlıktan gerekli girişimlerimizi yaptık, bizim işimiz yukarıdan bağlandı, siz bize karışamazsınız.” düşüncesiyle çalışmalarına devam ediyor.
Sevgili milletvekilleri, bu ormanlar hepimizin, buralar millî servetimiz ve bölgemizin oksijen deposu, gelin bu ormanlara kıymayalım. Şu anda Bozüyük ilçemizin Muratdere köyü sakinleri burada eylem yapıyor, aç ve açıkta bekliyorlar. İnsanlarımızın bu mağduriyetini gidermek Parlamento olarak, yüce Meclis olarak bizim görevimizdir. Bunun siyasi bir tarafı yok, sizlerden rica ediyorum. Sayın Bakanım, Hükûmet adına oturuyorsunuz. Bölgemizle ilgili, Bilecik’le ilgili böyle bir sorun var, gelin bu sorunu hep beraber çözelim. Bu ruhsatın iptal edilmesi konusunda gerekli Bakanlığa, gerekli genel müdürlüğe Hükûmet adına talimatlarınızı verin ve Bilecik’imizin bu doğal zenginliğini, bu millî servetini el birliğiyle kurtaralım diyor, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

CHP sıralarından gelen alkışların ardından cevap vermek için konuşma alan Ak Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu, Efendim, sayın hatip Domaniç yangınını dem vurarak bu yangınla ilişkili bir kasıtla çıkarıldığı, yeterli müdahale edilmediği yönünde imalarda bulunmuştur. Kısa bir açıklama yapmak istiyorum. Sayın Başkan, değerli arkadaşlar; evet, Domaniç bölgemizden başlayan, daha sonra da Bilecik sınırlarına yayılan, içimizi yakan bir orman yangınıyla karşı karşıya kaldık. Tabii bu yangınla ilişkili koordinasyon, müdahale ve diğer konularda olan aksaklıkları konuşmak, dile getirmek, çözüm aramak hepimizin set üstü bir görevi ama sayın hatibin biraz evvel konuşmasındaki imalar itibarıyla -eğer yanlış anladıysam düzeltelim ama ben öyle anladım- ormanlarımıza kıymayalım, sanki oradaki ormanın kasıtlı olarak birilerine rant vermek amacıyla çıkarıldığı yönünde imalar var. Bu, şiddetle reddedilecek ve kendisini ispata davet edilecek bir konudur. “Helikopterlerden müdahale edilmedi.” diyorsunuz. Bizzat Orman Genel Müdürüyle havada ben vardım. Gecenin ikisinde, iki buçuğunda Halil Vekilimizle birlikte Bozüyük’ün Camiliyayla köyünde biz vardık ve bu bölgelerde fedakârca çalışan orman mensuplarımıza devletin bütün imkânlarını oraya yığan Orman Müdürlüğümüze de büyük haksızlık yapıldığı kanaatini taşıyorum. Bu noktada gereken müdahale yapılmıştır. Aksaklıklar olabilir, bunlara bakılır” ifadelerini kullandı.

Tekrak söz alan CHP Milletvekili Tüzün “Sayın Başkanım, dediği bölgede ben de bölgenin milletvekili olarak oradaydım. Türkiye Cumhuriyeti Orman Genel Müdürlüğünün bir tek helikopteri vardı. Gece saat 19.00’da hava karardıktan sonra o da çalışmaz oldu”

Daha sonra tartışma şu şekilde devam etti;

BAŞKAN – “Havadaydım.” diyor sayın milletvekilimiz.

Ak Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu “Efendim, 12 tane helikopterle müdahale ettik”

CHP Milletvekili Yaşar Tüzün “Sonra yapıldı”

Ak Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu, “12 tane helikopter, 4 tane uçak. Yazık!”

CHP Milletvekili Yaşar Tüzün “Sayın Başkan, beşinci günden sonra müdahaleler başladı, helikopter sayısı arttı. Mesele şu: Şu anda o bölgede, o köyde -sayın milletvekilimiz de biliyor, Bilecik’i de yakından ilgilendiren bir konu- 210 bin hektarlık 72 bin adet ağacın kesileceği bir ruhsat söz konusu. Çalışmalar devam ediyor. Kütahya Milletvekilimiz olduğu için bilgisi olmayabilir değerli arkadaşımızın. Dolayısıyla bunun durdurulması noktasında talebimizi Hükûmet ilettik.

MHP Manisa Milletvekili
Erkan Akçay, “Sayın Başkan…”

Kavuncu, “Sayın Tüzün, bir helikopterle müdahale edildiği bilginizi…”
BAŞKAN, “Bir dakika… Bir dakika… Sayın Kavuncu, bir dakika…
Buyurun Sayın Akçay”

MHP Manisa Milletvekili
Erkan Akçay, “Sayın Başkan, 10’uncu maddeyle ilgili gruplarca ortak bir karar alındı, sonradan da yangın konusuyla ilgili geçmiş olsun dilekleri filan iletilecek biliyoruz fakat bir polemik başlatıldı. Bu doğru değil efendim.”

BAŞKAN, “Müdahale edeceğim Sayın Akçay”

MHP Manisa Milletvekili
Erkan Akçay, “Yani hatip yanlış yapmıştır, karşılığında cevap ver, ondan sonra tekrar sataşmadan cevap ver…”

BAŞKAN “Şimdi, bakın, Sayın Tüzün konuştu, Sayın Kavuncu da ona cevap verdi. Doğal haklarını kullandılar. Tüzük’ten kaynaklı doğal haklarını kullandılar Sayın Akçay”