Ahşap atıklarla “Hayme Ana” türbesinin maketlerini yapıyor

Sıtkı Kılıç:
– “Türbeye gelen ziyaretçiler, anı olarak götürebilecekleri bir şeyler olup olmadığını soruyorlardı. Hayme Ana ile ilgili verebileceğimiz hiçbirşey maalesef yoktu. Bende hobi olarak ahşap oymacılığı yapıyordum. Mobilyacıları gezerek ellerindeki ufak parçaları topladım ve Hayme Ana’nın türbesinin maketlerini yapmaya başladım”

İlçemizde, hobi olarak ahşap oymacılığı yapan emekli işçi Sıtkı Kılıç (61), mobilyacılardan topladığı atık ahşap parçalarla “Hayme Ana” türbesinin maketlerini yapıyor.

Maden işçiliğinden emekli olan Kılıç, aptığı açıklamada, hobi olarak ahşap oymacılığa başladığını hatırlatarak, evinin bahçesinde oluşturduğu atölyede mobilyacılardan topladığı ufak parçalarla Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi Ertuğrul Gazi’nin annesi olan ve “devlet ana” diye tanınan “Hayme Ana” türbesinin maketlerini yaptığını söyledi.
Önemli bir şahsiyet olan Hayme Ana’nın Çarşamba köyünde bulunan türbesini hergün çok sayıda kişinin ziyaret ettiğini belirten Kılıç, şöyle konuştu:

“14 yıl önce maden ocaklarından emekli oldum. TRT’de yayınanan ve Osmanlı Devletini anlatan Diriliş dizisini izlemeye başladıktan sonra, Hayme Ana’mızı tanıtmak istedim. Domaniç Osmanlı Devleti’nin kurulduğu topraklar. Türbeye gelen ziyaretçiler, anı olarak götürebilecekleri bir şeyler olup olmadığını soruyorlardı. Hayme Ana ile ilgili verebileceğimiz hiçbirşey maalesef yoktu. Bende hobi olarak ahşap oymacılığı yapıyordum. Mobilyacıları gezerek ellerindeki ufak parçaları topladım ve Hayme Ana’nın türbesinin maketlerini yapmaya başladım. Buraya gelen ziyaretçilere ise yaptığım bu maketleri sadece maliyetine satıyorum.”
Bir maketin yapımının tam gününü aldığını anlatan Kılıç, “Başladığım maketi ancak tam 1 günde tamamlayabiliyorum. Türbenin birebir aynısını yapmaya çalışıyorum. Yanındaki medrese ile misafirhanesini de yapıyorum. Maketlerde ışıklandırma olduğu için gece lambası olarak da kullanılabiliyor. Maketleri görenler çok beğeniyor ve memleketlerine hatıra olarak götürüyor.” ifadelerini kullandı.

Domaniç ilçesinde yaşayan Kılıç, kendi köyü olan ve aynı zamanda “Hayme Ana” türbesinin bulunduğu Çarşamba köyünde türbelerin maketlerini ise köylüsü Yaşar Atlı’nın hediyelik eşya tezgâhında satışa sundu.

Görenlerin maketi çok beğendiğini aktaran tezgâhtar Yaşar Atlı, köyde daha önce hediyelik eşya satan kimsenin olmadığını belirterek bir başlangıç yaptıklarını söyledi.

Tezgahtar Atlı, ”Köylümüz Sıtkı abimiz, elinden böyle Hayme Ana türbesi maketi yapmak geldi. Bizde onları alıp tezgahımıza koyup değerlendirmek istedik. Gören herkes hayran kalıyor” dedi.