Atık Su Arıtma tesisinde sona gelindi

Domaniç Belediyesi, Zafer Kalkınma Ajansı ile birlikte imzalanan Atık Su Arıtma tesisi çalışmalarında sona gelindi.

Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk ve Zafer Kalkınma ajansı arasında imzalanan protokolün ardından çalışmalar ve incelemeler başlayıp çevre düzenlemesinin ardından bir aya kadar faaliyete geçecek.

Sürdürülebilir Çevre için Modern tesisler projesi kapsamında Zafer Kalkınma Ajansı tarafından Atık Su Arıtma tesisi %75 destekli projelendirme ve ihale süreçleri tamamlanmasının ardından arıtma cihazları yerleştirildi.

Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk konu ile yaptığı açıklamasında, “Atık Su Arıtma tesisimiz için Arıtma cihazlarımız kuruldu, elektrik panoları yerleştirildi. Laboratuvar malzemeleri geldi. Çevre düzenlemesi yapılıyor. Düzenlemeler tamamlandıktan sonra yaklaşık bir aya kadar faaliyete geçecek. Atık Su Arıtma tesisimiz atık suyu arındırarak tarım arazileri kullanımına sunulacak. Proje ilçemiz için hayırlı olsun” dedi.

Bu tesis tamamlandığında, kirli sular arıtılarak tarım arazilerinde sulamaya kazandırılacak. Ayrıca kötü kokulara sebep olan kirli su arıtılarak koku giderilecek. Projenin % 75’i Zafer Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacak Proje bedeli 254,232,42 TL bu miktarın %75’i Zafer Kalkınma Ajansı üstlenirken %25′ Domaniç Belediyesi karşılayacak.