Veli Uygun “O ağaç Tepebaşının bir simgesi idi”

Cumhuriyet Mahallesi Domaniç Caddesindeki mahallenin sembolü, 55 yaşındaki yarım asırlık ağacın Belediye tarafından kesilmesi mahallelinin tepkisine neden oldu.

Kilitli taş döşenen yolun ortasında kalan yarım asırlık akasya ağacının Perşembe günü akşam saatlerinde belediye ekiplerince kesilmesine mahalle sakinleri sosyal medyada grup oluşturarak tepkilerini dile getirdiler.

Yaşlısıyla genciyle herkesi derinden yaralayan asırlık ağacın dibinde anılarını paylaşan mahalleli, gazetemizi de arayarak şikâyetçi oldu.

Son olarak mahallenin en yaşlı kişilerinden emekli ve eski marangoz Veli Uygun gazetemize yazdığı mektubu getirdi.

Uygun, “55 senelik akasya kökünden sökülüp atıldı. Ben Cumhuriyet mahallesinin sakinlerinden ve en yaşlılarından sayılırım. Sayın Belediye Başkanımız Sahvet Bey mahallemizin yollarını yeniliyor bundan dolayı kendisine teşekkürlerimizi sunarız. Ancak 55 senelik akasyamız vardı benim evimin karşısında dört yol arasına dikilmiş bir ağaç idi . Tepebaşı lâkabı ile anılırdı . Ağacı 1962 yılında merhum ağabeyim Nazmi Uygun muhtar idi onunla beraber ikimiz diktik ve bu güne kadarda koruduk ve muhafaza ettik. Defalarca ben marangoz olduğum için o ağacın dibine oturak ve masalar yaptım oraya gelen genç ihtiyar oturur dinlenir. Dışarıdan gelenler o ağaca özenir idi. Ancak 05.10.2017 perşembe günü ağacı traktör romörkünün üzerinde gördüm ve aniden şok oldum. Bu ağaç yıkılmadan önce bunu kim diktirdi kim yetiştirdi diye bana hiç sorulmadan sorumsuzca sökülmüş ve beraber diktiğimiz ağabeyim öleli 17 sene oldu onunda benimde elimiz kolumuz kırılmıştır çok üzgünüm. Sayın Belediye başkanından ricam ben oraya ne çınar ne de ıhlamur istemiyorum 6-7 senelik akasya ağacı en kısa sürede istiyorum herkese sevgiler saygılar” ifadelerini kullandı.