NE AKASYAYMIŞ BE…

Aslında bu hafta için bambaşka bir yazı kurguluyorduk.Perşembe akşamı bir haber yayıldı. Belediye yol yapımı esnasında bir ağaç kesmiş. Önce; “ NE VAR BUNDA” dedik. Sonra mahalle sakinleri gazetemizi arayıp şikâyetlerini dile getirdiler. Domaniç’te her yeniliğe, her hizmete ket vuran birileri çıkıyor diye yine sessiz kaldık.
Sonra ağacı diken dedenin gözyaşları içinde yazdığı mektubu görünce işin ciddiyeti anlaşıldı. Mahalleli bir de grup oluşturmuş üzüntülerini dile getiriyordu. Kesilen Akasya ağacı için mahalleli üzüntülerini dile getiriyordu. Yazılarda ne isim geçiyor, ne bir hakaret var. Son derece duygusal tepkiler. Sonra mahalleyle alakası olmayan birileri devreye girip ortamı ısıtmaya başladı. Ve karşı taraf atağa geçti. İş daha fazla büyümeden konuyla ilgili haber yapmak farz oldu. Ancak vakit hayli geç olmuştu ve bu saatte basit bir olay için Belediye Başkanını rahatsız etmek doğru olmazdı. Troller ortalığı fena germeye başladılar. Gerçekten Belediye başkanının adamlarımı yoksa ona yandaş görünüp ortamı germeye, vatandaşı kutuplaştırmaya çalışan işgüzarlar mı bilinmez, mahallelinin kurduğu sosyal medya da, ‘akasya ağacım, anılarım’ diyenlere akıllara zarar saldırılar başladı. Bir trol; “İt ürür kervan yürür başkanım” diye sözde belediye başkanına destek verirken Mahalleliyi it yerine koyuyor, diğerleri mahalleliyi başkana karşı düşman göstermeye çalışıyordu. Esnaf olduğu halde mahalleliyi ti ye alanlar, siz bunu hak ettiniz dercesine, “Kaymakamlığın önündeki ağaçlar kesilirken neredeydiniz” diye saldıranlar, Domaniç’te işsizlik sorununa, göç sorununa, Çukurca yangının da yanan ağaçlara sahip çıkmayanların garip bir başkana, bir ağaç için saldırmasını kınayanlar işi çığırından çıkardılar.
Gecenin geç saatlerinde Belediye başkanı Sahvet Ertürk Sosyal Medya hesabından bir açıklama yaparak, Akasya ağacının neden kesildiğini, kesilmeden önce muhtarı haberdar edip kendisinden izin aldığını söyledi. Bunun üzerine bizde gazetemizden halkın tepkisini ve Belediye Başkanının açıklamasını yayınladık. Ortalık yatıştı. Mahalleli, Başkanım madem bu ağaç kesildi, madem buraya yeni ağalar dikeceksiniz bari yine akasya olsun gibi güzel bir diyalog gelişirken, Troller oklarını bizim gazeteye yönelttiler. Yok efendim sırf bizim gazete için bilmem kaç ağaç kesiliyor muşta, Çukurca yangının failini ortaya çıkaramıyor, zavallı bir başkanı hedef tahtası haline getiriyormuşuz da, Ormanlar kesilirken görmezden geliyor binlerce yanan ve ya yakılan ağaçla ilgili tek bir kelime yazmazken bir akasya için ortalığı ayağa kaldırıyormuşuz da…
Bazılarının üniversite mezunu olduğunu tespit ettiğimiz bu trollerin okuduğu kitaplar herhâlde ceylan derisine ve ya taş plakalara yazılıyor olmalı ki bizim gazete kâğıdına takmışlar. Gazete kâğıtları için ağaç kesilmez, Gazeteler geri dönüşüm kâğıdına basılır. Bunu bilmeyen üniversiteli geri zekâlı ya da kasıtlı olarak bize saldırıyor. Bir başka trol, Çukurca yangınından tek kelime bahsetmediğimizi buna rağmen bir akasya ağacı için başkanına saldırdığımızı dillendiriyor. YUH ki YUH. Ormanlarımıza atılan çöpler, dağın altına tünel açmaya kalkan ucubelere yönelik yazılar, bu arkadaşın hiç gözüne batmamış son yazı… Ki akasya ağacı haberini de okumamış haberde başkanın açıklamasından da bihaber kindar trolün. Neyse trollerimiz bir kez daha başarılı bir operasyona imza attılar. Başarılarından dolayı kendilerini tebrik ederiz. Ancak bunlar bu işi buraya getirmeseydi. Bu gün çok daha başka bir haberle halkımızın kardeşliğini koruyan yazılarımız olacaktı. Kardeşliğimizi koruyan trollere ağzının payını veren üç beş arkadaşımıza da buradan ayrıca teşekkür ederiz.
NOT: Kendi adıma bu güne kadar TEMA adına ve tamamen kişisel 75 bin civarında fidanın dikilmesine direk ve ya dolaylı katkım oldu. Ya sizin ey kardeşi kardeşe düşüren, yattığı yerden millete söven, öküz altında buzağı arayan cımbızcı troller, hem halka, hem partinize, hem liderinize ne kadar zarar verdiğinizi siz belki hiçbir zaman görmeyeceksiniz ama halkını tiye alan esnafın bu hatasını fark etmesi uzun sürmez. NE AKASYAYMIŞ BE dediğinizi duyar gibiyim…