Kavuncu, “Çamlıca Göletimizi Yakından Takip Ediyoruz”

Geçtiğimiz hafta gazetemizde yayınlanan “Çamlıca Göleti Niye Durdu” haberi üzerine AK Parti Kütahya Milletvekili Prof. Dr. Vural Kavuncu gazetemize yazılı açıklamada bulundu.

Kavuncu, son zamanda çalışmalarda gözlenen duraklamanın, vatandaşta kaygı yarattığını belirterek spekülasyonlara yol açmamak amacı ile doğru bilgileri aktarmak istediğini söyledi.

Kavuncu, “Kütahya ilimiz Domaniç ilçemizde yapımı devam eden Çamlıca Göletinin ihalesi bu sene başında yapılmış ve 17.01.2017 tarihinde yer teslimi gerçekleşmişti. Kamulaştırma işlemleri ve orman izinleri en kısa sürede alınarak hemşehrilerimizin de takip ettiği üzere mayıs ayı başında şantiye kuruldu ve çalışmalara başlandı. Son zamanda çalışmalarda gözlenen duraklama üzerine bazı hemşehrilerimiz bizlere kaygılarını iletmiş, yerel basında da bu konu gündeme getirilmiştir. Spekülasyonlara yol açmamak amacı ile doğru bilgileri aktarmak isterim.
Gölet ile ilgili teknik bazı bilgileri vermek gerekirse; Çamlıca Göleti kil çekirdekli kaya dolgu tipinde olup temelden yüksekliği 52 m. olacaktır. Gölet ile toplam 3.37 milyon metreküp su depolaması yapılacaktır. Mayıs ayında başlanan yol ve gövde sıyırma kazıları ile 3 ay gibi kısa bir sürede %12 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır.
Gölet yapım işinin teknik açıdan daha hızlı yapılabilmesi için “dipsavak kondüvi” tipinden “beton gömlek cebri boru” tipine dönülmüş, bu da borunun çapının değişmesine yol açmıştır. Kullanılacak olan boruların imalatı fabrikanın yoğunluğu dolayısıyla ancak eylül sonunda bitirilebilmiştir.
Gölet yapım tekniğinde gövde sıyırmaları bittikten sonra gövdede enjeksiyona başlanmadan önce dipsavağın tamamlanarak suyun derive edilmesi gerekmektedir. Bu yüzden yaklaşık iki aylık bir süre zarfında şantiyede herhangi bir çalışma yapılamamıştır. Ancak cebri borular ekim ayı başında şantiyeye ulaşmış, şantiyede cebri boru imalatlarına başlanmıştır.
Projenin rafa kalktığı yönünde ki haber doğru değildir, Çamlıca Göleti Hükümetimiz tarafından 1071 gölet kapsamında bitirilmesi taahhüt edilen işler arasındadır. Yıl sonuna kadar da ödenek durumuna bağlı olarak cebri boru, batardo ve enjeksiyon çalışmalarının bitirilmesi planlanmaktadır. Şu an için fiziki gerçekleşme %18 seviyelerindedir. Yaşanan proje değişikliği ve geç teslimatlara rağmen işi üstlenmiş olan yüklenicinin tecrübeleri, DSİ Bürokratlarımızın da yakın takibi ve desteği ile göletimizin yapımının sözleşme teslim tarihinde tamamlanması öngörülmektedir.
Hemşehrilerimiz gönüllerini ferah tutsunlar, bu göletin içme ve sulama açısından köylerimiz için önemini biliyor ve yakından takip ediyoruz. Bu vesile ile göletin yapımında emek sarfeden işçi kardeşimizden en üst düzeydeki bürokratımıza kadar herkese teşekkür ediyor çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.