Anıların akasyası kesilmemeliydi

Cumhuriyet Mahallesi Domaniç Caddesindeki mahallenin sembolü, 55 yaşındaki yarım asırlık ağacın Belediye tarafından kesilmesi mahallelinin tepkisine neden oldu.

Kilitli taş döşenen yolun ortasında kalan yarım asırlık akasya ağacının Perşembe günü akşam saatlerinde belediye ekiplerince kesilmesine mahalle sakinleri sosyal medyada grup oluşturarak tepkilerini dile getirdiler.

Yaşlısıyla genciyle herkesi derinden yaralayan asırlık ağacın dibinde anılarını paylaşan mahalleli, gazetemizi de arayarak şikâyetçi oldu.

Gelen tepkiler üzerine

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, “Sosyal medyada cumhuriyet mahallemizde kesilen ağaç için tepkileri okudum İnan’ın hayret içinde kaldım. Bir belediye başkanının yeşil ağacı kesmesi mümkün değil. Her halde son halinde ağacı gören tam bakmamış. Elbette anılar var ama ağacın bir bölümü kuru diğer yarısı da kurumaya başlamış kökleri yukarıya doğru çıkmış. Yerine elbette genç ağaç dikilip yine etrafına insanların oturabileceği yerde yapılacaktır. İnşallah yapıldıktan sonrada görür kararınızı öyle verirsiniz. Hiç bir zaman yeşil olan ağacı kesmedik. Düşüncelerin aksine yeni oluşturduğumuz parklara yeni ağaçlar diktik dikmeyede devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Başkanın açıklamasının ardından halk ta “Keşke mahalleliye önceden haber verilseydi. Mahalleli ikna edilseydi” yorumlarında bulundu.

Ayrıca mahalleliler yerine yeniden akasya ağacı istediklerini belirttiler.

Konuyla ilgili en kısa zamanda taraflarla görüşülüp halkımız bilgilendirilecektir.