Yollar kazaya davetiye çıkarıyor

Yıllardır ara sıra yazdığımız, sorguladığımız ancak hiçbir zaman mantıklı bir açıklama alamadığımız bir sorunudur yolların çizgi sorunu…

İlçemizde her yıl çevre yoluna birkaç kez çizgi atılır. Ne hikmetse, yıllardan beri bu uygulama, bize göre aynı mantıksızlıkla yapılır.

Önce yola çizgi atılır. Sonra yola ya yama yapılır ya da yeni mıcır atılır. Dolayısıyla yola yapılan yeni çizgilerde ya yamanın, ya da yeni mıcırın altında kalır.

Domaniçliler de aylarca çizgisiz yollarda yolunu bulmaya çalışır.
Çizgisiz yollar bilindiği gibi kazalarda davetiye çıkarır. Yıllardan beri çizgisiz yollarda birçoğumuz ya bir kazaya karışmış ve kimin haklı olduğu konusunda tartışmışızdır. Ya da böyle bir kazaya şahit olmuşuzdur.

DÜNYANIN EN MASRAFLI
YOLLARI BİZDE

Özellikle gelişmiş ülkelerde yollar, en kolay şekilde ulaşımın sağlanması için tasarlanır. Biz de ise her türlü hizmette olduğu gibi seçimden seçime seçim yolu yapılır.

Seçim yolu nasıl olur ?

Seçim yolunu yaptıracak irade, gücünü oy dan alır. Bu yüzden ‘Oy’ karşılığı yapılan yollar, seçim öncesi bitirilmelidir. En kolay ve en hızlı yol ise patikaların birazcık genişletilmesi ve üzerine malzeme atılması ile yapılır. Asıl hedef gücü kazandıracak OY olduğu için, yolun kalitesine, mantığına bakılmaz, hele hele tarla ve arsa sahibi ağaları kesinlikle darıltmamak lazımdır. Çünkü onların da OYları vardır. Bu yüzden yollarımız, ağaların paşaların, dayıların akrabaların tarla ve arsalarının ya da dede hatırası yıkıntı duvarlarının arasında kıvrım kıvrım kıvrılarak yapılır. Domaniç’in çevre yolları da böyledir, köy yolları da.
Yakın bir örnek; Çukurca Orman yangının da Ilıcaksu’nun dar yolarından geçemeyen dozerlerin, kaybettiği zamanın bedelini hiç düşündük mü?
Köyler arası yollarda, dayıların tarlasına dokunmasın diye, kaldırılmayan virajlarda, kaybedilen zamana mı yanalım, virajlarda takla atan araçlarımıza mı? Yoksa ölen ya da yaralananlara mı (!?)
Baştan savma yollar, her yıl bakım ister.
Sadece bizim buralarda gördüğümüz ziftin üstüne mıcır taşı atılarak yapılan yolların açtığı masrafların ne kadar farkındayız? Araçlara verdiği zarar, ömrünün kısa olması ve ölümlere yaralanmalara sebep olması…

Virajlar zaman israfı ve kazaya davetiye çıkartarak maddi manevi masrafa neden olur.

Çizgisiz yollar aynı şekilde kazaya davetiye çıkarır.

Eskiden sadece gelişmiş ülkelerde gördüğümüz kaliteli, virajsız, çizgili yollar artık ülkemizde de yapılıyor. Bundan nasiplenemeyen sadece Biz Domaniçliler ve bizim gibi kendini kaliteli yola layık görmeyenler.

ÇOK ÖNEMLİ

Yıllardan beri, hem Domaniç-İnegöl hem de Domaniç- Tavşanlı yolunu yapmamak için bin bir bahane arayanlar, Çukurca Orman yangınında iki günde kaç kilometre yol yaptılar gördük.
İstenirse oluyor.

Domaniç halkı da en iyi yollara layıktır ve yetkililerden istemelidir.

Yollarda ki yolsuzluğu, yanlışlığı, eksikliği sadece mevcut hükümette aramaya kalkarsak, köyde ki muhtarın, İlçede ve belde deki başkanın sorumsuzluğunu da göremezden gelmiş oluruz.

Sizin zamanınızda, bizim zamanımızda saçmalığına odaklanır sorunun çözümünden uzaklaşırız.