Başkan su ve çöp sorunlarını dile getirdi

Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk yaşanan su sıkıntılarını ve çöp toplama sıkıntıları ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Ceza uygulamalarını başlattık

Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, “Son zamanlarda kaynakların azalması, kullanım hataları, bahçe sulamaları ve tespiti zor yapılan kaçaklar nedeniyle ilçemizde su sıkıntıları meydana gelmektedir. Özellikle 1985 yılında yapılan alt yapılar zamanla kaçaklar meydana gelmektedir. Bu kaçakların tespiti kolay yapılamamaktadır. Kaçakların bazılarını yolların çökmesi nedeniyle tespit ediyoruz. Şebeke suları ile bahçe sulanmamasını defalarca vatandaşlarımızı uyarmamıza rağmen bu sıkıntı halen devam etmektedir. Bu nedenle cezai işlemini başlattık ve uygulamaya soktuk. Vatandaşlarımızdan ricamız bu konuya dikkat etmelerini istiyoruz. Bazı cadde ve sokaklarda kaldırım çalışmaları yapılıyor. Bu çalışmalar esnasında tekrar sorunlar yaşamamak için alt yapı çalışmalarında tamirat işleri yapmaktayız. Verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı halkımızdan özür dileriz ”

Gelecek planlarımızı da yapıyoruz

Ertürk, “Geçtiğimiz hafta Pazaralan gölet proje yapımı ihalesi çıktı. Göledimiz tamamlanması ile su sıkıntımız tamamıyla çözülecek, su depomuzu da yaparak duruma göre şebekelerimizi komple değiştireceğiz. Tabi içme suyu göleti yapımı uzun sürecek ama bizler yine de yeni kaynak arayışlarına devam ediyoruz. Bulduğumuz her kaynağı ilave ediyoruz” dedi.

Çöp sorunu Katı Atık Birliğinin sorumluluğundadır

Ertürk, “Çöpler Türkiye’nin her tarafında Katı Atık Birlikleri tarafından toplanıyor. İlçemizde 2014 yılından itibaren ve çöp toplama birlik tarafından gerçekleştiriliyor. Birlikte bir şirkete ihale etti. Ancak belediye olarak toplanan çöp parasını ödüyoruz. Muhattap birliktir. Her ne kadar aksamalar yaptırmasak ta aksamalar oluyor. Bu sorun Domaniç Belediyesinden kaynaklanmıyor. Bizlerde gerekli itirazlarımızı gerçekleştiriyoruz. Çöpteki aksaklıkları denetlemek Kütahya Katı Atık toplama merkezinin sorumluluğu altındadır. Ama Şirketle arasındaki problemlerden dolayı sıkıntılar yaşanmaktadır.
Tırazda bulunan çöplükteki bir taşınma konteynıra ilave bir taşınma konteynır daha istedik muhattap bulamıyoruz. Zamanında alınmadığı içinde kaçak olarak sahaya döküyorlar sonunda da burada yangın çıkıyor. Bu problemler böyle devam ederse Katı Atık Birliği ve şirket hakkında hukuki yönlere başvuracağız. Bu sorun tüm ilçelerde mevcuttur. Belediye olarak ta her konuda halkımızın rahatsızlığını giderelim diye yardımcı oluyoruz.
Hiçbir ücrette almıyoruz.
Bu sorun tekrar belirtelim Katı Atık Birliği ve Şirketindir” dedi.