KÜTAHYA BİZİ ŞAŞIRTTI

Tarih kitaplarında Hisar köy olarak bilinse de, daha 1970’lere kadar biz Domaniç’e ‘Assa köy’ derdik. Assa köy, Domaniç belinin köylerinden biridir. Karaköy, Çukurca gibi büyük köylerin nahiyelik görevi, zamanla Assa köye verilmiştir. Domaniç’in tarihi, İ.Ö. 5500-3500 yıllarına kadar gider. Bizans hâkimiyeti altında bulunan Domaniç, Alaattin Keykubat tarafından 13. yüzyılın son çeyreğinde 1230 yılın da, Söğüt ile birlikte Ertuğrul Gazi liderliğindeki Kayı Boyuna yaylak olarak verilmiştir.
Domaniç; Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet döneminde uzun yıllar nahiye olarak Bilecik, ili Söğüt İlçesine, Bursa ili-İnegöl İlçesine ve 1932 yılında da Kütahya ili-Tavşanlı İlçesine bağlı kalmış, 1 Nisan 1960 tarihinde Kütahya İl’inin 6. İlçesi olmuştur.1230’da Ertuğrul Gazi’nin liderliğinde ki Kayı Boyu ile oluşmaya başlayan Zeybek Kültürü, Söğüt Bozüyük, Domaniç, İnegöl, Dursunbey’den Aydın’a, İzmir’e kadar uzanan ince bir hatta görülür. Zeybek kültürüne sahip her belin bir sahip çıkanı olmuş ancak Domaniç yapayalnız ortada kalmıştır.
Bu bilgileri neden verdik?
Domaniç yetimdir. Domaniç öksüzdür, Domaniç yalnızdır, Domaniç kimsesizdir.
O gururla anlattığımız öğündüğümüz Osmanlı İmparatorluğunun Kurucusu Osman Gazi, aslında Domaniç Ebe Çamlığında ki Ebe Çadırında, Ebe hatun un elinde doğmuştur. Babaannesi Hayme Ana, onu Domur köy deki Beşik Çamında sallayarak büyütmüştür. Hayme Ana’nın türbesi, Domaniç Çarşamba köyün dedir. Tarihin ilk yağlı pehlivan güreşleri, bahar ayında yaylak için Söğütten Domaniç’e gelen Kayı Alplerinin Ebe çamlığı altındaki düzlükte yaptıkları antrenmanlarla başladığı bilinmektedir. Osmanlı’nın ilk kazandığı büyük savaş Domaniç İkizce savaşıdır. Osmanlı’nın ilk Şehidi Ertuğrul Beyin Oğullarından Saru Batu Savcı beydir. Kısacası Domaniç, Türk tarihinde önemli bir yer tuttuğu gibi, ekolojik olarak ta önemlidir. Endemik bitkileri, suları, ürettiği oksijen ile tabiat güzelliği ile sahip çıkılması gereken Domaniç, özellikle küresel iklim değişikliği ve artan sıcaklarda, sıcaktan bunalanların sığınağı, sus sıkıntısının baş göstereceği dünyamızda şırıl şırıl akan dereleriyle önemli su kaynakları ile de stratejik öneme de sahiptir. Hal Buyken, yetim Domaniç, göç veren yoksul bir ilçe konumundadır. Kütahya’nın ilçeleri arasında ilin nimetlerinden en az faydalanan tek ilçedir. Kütahya’nın tüm komşu illerine bağlantılar, ya genişletilmiş yol yada duble yollarla yapılırken sadece Kütahya- Bursa bağlantı yolu ilkel şartlarda olan Domaniç yoludur.
Kütahya protokolü, Domaniç Hayme Ana Şenliklerine, Tarihi Domaniç Yağlı Pehlivan Güreşlerine ya katılmaz, ya da lütfen katılır. Kanuni zorunluluk dışında Maddi manevi desteği hiç yoktur. Kütahya Belediyesi billboardlarına asılan Hayme Ana Törenleri afişleri için Kütahya belediyesinin afiş parası istediğini, İlçe Kaymakamız Bünyamin Karaloğlu açıkladığında, Domaniçlilerin bir kez daha boyunları bükmüştü. Kütahya basını, Domaniç’teki hiçbir etkinliğe Bursa ve Bilecik gazeteleri kadar yer vermez, görmezden gelir. Tunçbilek Maden işletmesindeki Domaniç arazisinde işlenen toprak için hakkımızı verilmez, hak arayanları ise sürüm sürüm süründürülür. Orman arazimiz bile zamanla daraltılmıştır.
Neyse!
Kütahya’nın üvey evladı Domaniç, belki de tarihinde ilk defa Kütahya’dan müthiş bir destek aldı. 10 Eylül 2017 Pazar günü Çukurca’da küçücük bir alanda başlayan orman yangını, zamanında orman yolu yapılmadığı için, zamanında yangın havuzu yapılmadığı için, yapılacak vaadiyle başlatılıp yıllardır sürüncemede kalan baraj ve göletlerinin bitirilmediği için, Yapılmayan Domaniç-İnegöl yolu, bitirilmeyen Domaniç- Tavşanlı yolunun ulaşımı zorlaştırdığı için, 4 gün süren yangında, binlerce dönüm ormanlık alanını kaybetti. Bu yangınla birlikte Domaniç, tarihinde hiç görmediği, duymadığı, bilmediği, beklemediği desteği, Kütahya’dan aldı. Neden mi? Bir Sosyal Medya kuruluşu olan ‘Kütahya Düşünce Platformu’ Domaniç için öyle muhteşem bir kampanya başlattı ki, Domaniç hem Kütahya halkından hem yetkililerinden görülmemiş destek aldı. TEŞEKKÜRLER KÜTAHYA DÜŞÜNCE PLATFORMU KURUCU VE ÜYELERİ