DOMANİÇ’İN RUHUNA FATİHA OKUMAK

Domaniç, iklimi, zengin doğal kaynakları ve bozulmamış bakir doğası ile turizm açısından bir cazibe merkezi. Biyolojik çeşitliliği ve nadir bulunan bitki türleri ile süslenmiş dağları, yaylaları, tepeleri, vadileri Domaniç’in tarih-kültürünün olduğu kadar doğasının da ilgi görmesine neden oluyor. Türkiye’de yayla keyfinin yapılabileceği nadir yerlerden. Doğal su kaynakları, verimli tarım alanları ve canlı çeşitliliği Domaniç’e sadece göze hitap eden bir doğal güzellikten sıyırıp doğa gözlemciliğine de fırsat veriyor. Nadir endemik bitki türleri mevcut. Tepelerden Domaniç ovasına seyre dalarken, sarp yamaçlarda süzülen kuşlara değen gözünüz ormanlık alanlara, derelere yeşile doyuyor. Doğa gezilerinden zevk alanlara, kuş-börtü-böcek gözlemcilerine, piknikçilere, fotoğrafçılara verimli anlar sunan ilçede doğa ile baş başa kaldığını anlıyor insan. Bölgede bir çok kuş-börtü-böcek türü yaşıyor.
Domaniç’in insanı ve doğa severler, doğal alanlarında hem doğayı soluyup hem de nesli tükenmekte olan ayı, geyik gibi hayvanları gözetleme imkanı bulabiliyor. Bakir doğaya sahip.Yüksek rakımlı dağlarında bulunan kayın ormanları ile kaplı yaylaları eşsiz güzellikleri ile bir oksijen deposu.

Geçtiğimiz haftalarda çıkan orman yangınında yukarıda saydığım özellikler bizden çalındı. Koruyamadık doğamızı ve yaban hayatımızı. Domaniç insanı tek yürek olup,çoluk çocuk demeden kadınıyla erkeğiyle öyle bir mücadele örneği verdiki. Yangın söndürme ekiplerinin övgüleri onlar için az bile. Duygulanmamak, onur duymamak elinde değil insanın.          Bu yangın biz Domaniç’lilere ders verdi aslında. Eski Domaniç’in ilkel takım tutar gibi adam tutma, parti tutma hastalığından  kurtulmalıydık, kabuğumuzu kırıp artık dünya ile entegre olmalıyız, ilkellikten çıkmalıyız.  Siyasetin kinini bir kenara bırakıp en güzel günlere beraber yürümeliyiz. Domaniç’i beraber çıkarmalıyız düzlüğe…
Domaniç sevdası; Hangi dünya görüşünden olursanız olun, yapılan bütün güzel işleri alkışlayabilmek, yapılan bütün yanlışlıkları ve haksızlıkları da hiç  birşeyden ve hiç bir şekilde, kişi kurum ve kuruluş gözetmeksizin çekinmeden açıkça ifade edebilmek olmalı.Çünkü başka Domaniç yok.

Domaniç’teki bütün Siyasi Parti temsilcilerimiz ve siyasilerimizin yol haritası,Orman yangınında Domaniç halkının azmi,kararlılığı,birlik ve beraberliği olmalıdır. Kısacası Domaniçli olmaktır.Hedefleri, bitirilemeyen YOLLARIMIZ ve yapılamayan SULAMA GÖLETLERİ’mizin tez elden bitmesi ve yapılması olmalıdır. Artık bizler, insanlarımızı trafik canavarına,
Doğamızı vede yaban hayatımızı bir kibrit çöpüne feda eden; İnsan,doğa ve yaban hayatının ucuz olduğu düşünülen, iş gücünün İnegol’e taşındığı, YOLSUZ ve SUSUZ Domaniç olarak anılmak istemiyoruz.

Nasrettin Hoca hesabı yorgan gitti mi, kavga da biter, yoksa ortada sap gibi kalırız.
Şimdiden Domaniç’in ruhuna Fatiha okumayalım.