Dev Organizasyonda son ziyaret Hayme Ana’ya

Kütahya Gazeteciler Cemiyeti ve Arap Gazeteciler Evi Derneği işbirliğiyle, Türk-Arap ilişkilerini geliştirmek amacıyla Kütahya’ya gelen Arap gazeteciler, Kütahya Kalesinde AK Parti Kütahya Milletvekili Şükrü Nazlı ile bir araya geldikten sonra, Dumlupınar Üniversitesi’ni ve Domaniç’teki Hayme Ana Türbesini ziyaret ettikten sonra Kütahya’dan büyük bir memnuniyetle ayrıldı.
Kütahya Gazeteciler Cemiyetinin dev organizasyonu ile Kütahya’da ağırlanan Ortadoğu’dan gelen 47 gazeteciler gezinin ikinci gününe AK Parti Kütahya Milletvekili Şükrü Nazlı’nın misafirler onuruna verdiği kahvaltıyla başladı.
Daha sonra Dumlupınar Üniversitesi’nde Ömer Halis Demir Kütüphanesini, İleri Teknolojiler Merkezini ve Evliya Çelebi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesini inceleyen Arap Basını, son ziyaretini Domaniç’te Ertuğrul Gazi’nin annesi Hayme Ana Türbesine yaptı.

NAZLI’DAN ARAP BASININA KAHVALTI

Nazlı Arap Basına, Kütahya’yı ve Kütahya’nın tarihini Hisar’da verdiği röportajla anlattı.
Arap Basının yoğun ilgi gösterdiği Nazlı, Ortadoğu’dan, İslam ülkelerinden gelen Arap gazetecileri Kütahya’da ağırlanmasından dolayın büyük mutluluk duyduğunu belirtti.
Kütahya’nın tarihi hakkında Arap Basınına bilgiler veren Nazlı, “Kütahya kültür, tarih ve sanat şehridir. Kütahya’da her ev adeta birer sanat atölyesi gibidir. İlimizde yaşayan her bir vatandaşımız adeta sanatçı ruhludur. Yaklaşık 40 bin kişi çini ve seramik üzerine yaptığı çalışmalarla geçimini sağlamaktadır.” dedi.
Milletvekili Nazlı’ya teşekkür eden Arap Gazeteciler Evi Derneği yetkilisi Nail Mukaddim ise Kütahya’da ayrı bir sevgi ve muhabbetle karşılaştıklarını belirterek, “Türkiye bütün dünyadaki mazlumların ve Müslümanların sesi olmuştur. Türkiye mazlumlara ne kadar vefa gösterdiyse mazlumlar da o kadar vefa göstermektedir. Türkiye’nin gösterdiği hoşgörü ve yardımlardan dolayı mazlumlar adına teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

ARAP GAZETECİLER DPÜ’YE HAYRAN KALDI

Daha sonra Dumlupınar Üniversitesinde Şehit Ömer Halisdemir Kütüphanesi, İleri Teknolojiler Merkezi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ve Evliya Çelebi Yerleşkesi turu gerçekleştirildi.
Gezi sonunda Arap gazeteciler onuruna öğle yemeği düzenledi.
Konuklar Üniversiteye hayran kaldıklarını belirterek Türk-Arap işbirliği ile Türk ve Arap Üniversitelerinin ortak çalışmalarıyla İslam coğrafyasına ve insanlık alemine büyük katkılar sunmasını temenni ettiler.

SON DURAK HAYME ANA TÜRBESİ

Kütahya’daki ziyaretler kapsamında son durak olarak Domaniç’teki Hayme Ana Türbesi’ni ziyaret eden Arap gazeteciler, Arapların birliğini kaybettiğini ve Müslümanların Ertuğrul Gazi gibi kahramanlar aradığını söyledi.
Arap Gazeteciler, Domaniç ilçesine bağlı Çarşamba köyündeki Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi olan Hayme Ana’nın kabrinde Fatiha okudu.

Burada açıklama yapan Mısırlı Gazeteci Mesud Hamid Arap dünyasının “Diriliş Ertuğrul” dizisini seyrettiğini belirterek Arapların birliklerini kaybettikleri bu günlerde Müslümanlar Ertuğrul gibi kahramanları aradığını ifade etti.
Hayme Ana’nın bu bağlamda çok önemli olduğunu söyleyen Hamid, Kütahya ziyareti ardından Hayme Ana’yı es geçmeden gitmediklerini sözlerine ekledi.
Hamid, “Diriliş Ertuğrul dizisini izleyen on milyonlarca Arap’tan biriyim. Bu dizi tarihi olmasını bakımından çok önemli. Kahramanlık ve İslam Fütuhatı için önemli bir örneklik teşkil ediyor. Teknik açıdan görsel güzelliği ve aşk gibi insani boyutları işlemesiyle farklılığını ortaya koyuyor. Bundan dolayı da büyük ilgi görüyor. Diriliş Ertuğrul dizisinin zamanlamasına da önemli. Buraya bizatihi Hayme Ana’yı ziyaret edip Fatiha okumak için geldim. Çünkü Hayme Ana, Ertuğrul gibi İslam ümmetinin onuru için hayatlarını ve ruhlarını adamış adamlar yetiştirdi” dedi.