Domaniç’te 1749 öğrenci için zil çaldı

2017-2018 eğitim öğretim yılı başladı, İlçemize bağlı Çarşamba köyünde İlk ders zili, “İlk Dersimizi Hayme Ana’da İşliyoruz” etkinliği için çaldı. Ardından Domaniç Hisar İlkokulu bahçesinde düzenlenen programla 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı başladı.

Yeni eğitim öğretim yılı “İlk Ders Hayme Ana” etkinliği ile başladı

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün organizasyonuyla Çarşamba Köyü’ndeki Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi olan ve “devlet ana” diye tanınan “Hayme Ana” türbesine götürülen öğrencilere, burada Hayme Ana anlatıldı.
İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Zengin, burada yaptığı konuşmada, Hayme Ana’nın Türkiye tarihi için önemli bir şahsiyet olduğunu söyledi.
Dört yıldır geleneksel olarak ‘İlk Ders Hayme Ana’ etkinliğini düzenlediklerini dile getirerek , ” Bundan yüzyıllar önce Osmanlı Devleti kurulmadan Hayme Anamız Orta Asya’da bu tarafa otağını getirirken, Çarşamba sırtlarına otağını kurar ve oğlu Ertuğrul Gazi’ye, torunu Osman Gazi’ye, bu sırtlarda at binmeyi, kılıç kuşanmayı öğretir. 600 yıl sürecek olan Osmanlı Devletinin hayallerini işte burada kurdular. İstiyoruz ki sizlerde bu ülkenin evlatları olarak sıralarda oturduğunuzda bu ülkenin müreffeh seviyeye gelmesi için muhasır medeniyetler seviyesine gelmesi için hayallerinizi sıralarınızda kurunuz ve asla yılmayınız. Pes etmeyiniz ve sürekli çalışınız. Çünkü bu ülkenin aydınlık geleceği sizlersiniz.” dedi.
Daha sonra Çokköy Orta Okulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni İrfan Yıldız, öğrencilere Hayme Ana’yı anlattı. Program, Kur’an-ı Kerim okunması ve İlçe Müftüsü Kemal Akpınar’ın yaptığı duanın ardından son buldu.

Domaniç’te 1749 öğrenci için zil çaldı

Yeni eğitim ve öğretim, Atatürk anıtına çelenk sunumu ile başladı. Hisar ilkokulunda devam eden törende öğrenciler tarafından gösteriler sunuldu. Günün anlam ve önemini İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Zengin tarafından yapıldı. Tören Hisar İlkokulu Erkek folklor ekibinin gösterisi ile son buldu.
Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk bu yıl İlkokul birinci sınıfa başlayan 179 yeni öğrenciye köy ve merkezde ilkokullarda başlayan öğrencilere hediye paketi dağıtarak yeni eğitim ve öğretim yılında başarılar diledi.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Zengin Yaptığı konuşmasında, “2017-2018 Eğitim-Öğretim yılına yeni hayaller, yeni müfredat, güçlü ümitler ve artan deneyimlerle giriyoruz. Eğitime dinamizm ve derinlik kazandırma yılı olarak gördüğümüz bu dönemin her türlü saygı ve övgüyü hak eden yönetici ve öğretmenlerimize, değerli velilerimize, ülkemiz ve geleceğimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum. 2017-2018 Eğitim öğretim yılında ilçemizde, 1 okul öncesi, 1 birleştirilmiş sınıflı ilkokul, 7 ilkokul, 8 ortaokul, 3 lise ve HEM olmak üzere 20 kurum 1749 öğrenci ve 196 personelle eğitim öğretime başlıyoruz” dedi.