TÖRENLER ŞANINA YAKIŞTI BE HAYMEANA

Adına devlet töreni yapılan tek kadın ve Domaniç’in en önemli tarihi şahsiyetlerinden olan Hayme Ana’yı Anma ve Göç Şenlikleri Eylül’ün ilk haftası kurban bayramına gelmesi,törenlerin bir hafta öne alınması ve bayram tatiline denk gelmesine rağmen muhteşem etkinlikler ile gerçekleşti.

Bu sene törenlere ilgi yoğundu. Dört dörtlük olan organizasyonun mimari şüphesiz Domaniç Kaymakamı Bünyamin Karaloğlu’dur. Tayini çıkmasına aldirmadanTören hazırlıklarının her aşamasında bilfiil kendisi vardı. Sürekli hareket halindeydi. Makamında oturmadı. Sahadaydı. Törenlerde görev aldığımız için bizler de onun çalışmalarına şahit olduk. Önceden törenler maalesef Kütahya merkezden idare ediliyordu. Daha doğrusu edilmeye çalışılıyordu. Uzaktan da o kadar oluyordu. Törenler öylesine yapılıyordu. Haliyle törenler istenilen seviyede olmuyordu. Şimdi ise törenlerin organizasyonunu kaymakamımızın gayretleriyle Domaniç’in ele alması çok iyi oldu. Semerelerini almaya başladık. Törenlere ilgi arttı, organizasyon dört dörtlük oldu.

Törenlerde görevli olan emeğini yüreğini ortaya koyan herkes teşekkürü hak ediyor. Başta kaymakamımız Bünyamin Karaloğlu olmak üzere Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk’e, Domaniç Özel idare müdürlüğüne Ramazan Çeliktene, Domaniç’teki kurum amir ve memurlarına, Domaniç’in sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ederim. Domaniç’e hizmet adına elini taşın altına koyan herkese teşekkür ederim.

Elbette o kadar kusur kadı kızında da bulunur diyerek ufak tefek aksaklıkları bir kenara bırakıyorum. Özellikle hangi siyasi partiden olursa olsun Domaniç Belediye başkanına konuşma verilmemesi gibi eksikliği ve bazı vatandaşların da bir talebini dile getirmek istiyorum. Malumunuz törenlere gelen insanların çoğu dini duyarlılığı olan insanlar. Bu vatandaşlar tören alanının yakınında namaz kılabilecekleri mescit talep ediyorlar. Çünkü cami çok uzak. Yaşlı insanlar gidemiyorlar. Ben talepleri iletiyorum o kadar. Her geçen sene tören alanındaki tribün sayısı artmasına rağmen bu seneki etkinliklere katılım çok olunca yine yetmedi. Seneye tribün sayımız artar inşallah. Vatandaşlarımız gölgelik bir ortamda Hayme Ana etkinliğini doyasıya izler.

Değinmek istedigim diğer bir konu ise çevre il ve ilçelerden gelen Yörük ve Türkmen Dernek ve Federasyonları. Hayme Ananın manevi huzurunda gelen sivil toplum kuruluşlarına kendilerini tanıtma fırsatı verilmeli diye düşünüyorum ki, bir daha ki seneye daha kalabalık ve daha hazırlıklı gelip Domaniç’in ekonomisine katkı sağlayabilirler.

Bu arada törenlere Antalya milletvekili MHP Genel Başkan yardımcısı katılırken,Kütahya’nın en önemli etkinliklerinden birisi olan Hayme Ana’ya 4 iktidar milletvekili çıkaran Kütahya’dan 1 milletvekilinin törene katılması ise manidardı.