MEHTER TAKIMI GİBİSİN DOMANİÇ

Gerçeklik payı pek yoktur ama böyle bir deyim var halk arasında. “Mehter takımı gibi iki ileri bir geri” denir…

Doğuşun topağı Domaniç, hiç bir zaman istenilen tarihi değerini, tabiat değerini değerlendiremedi.

Bazen birlileri gelip Domaniç’in değerlerini ortaya çıkarmaya çalıştıysa da, bu heyecanlı kişinin heyecanını ya burnundan getirdik ya da pes ettirdik.

“10 yıl öncesi” köşemizi takip edenler ne demek istediğimizi çok iyi anlayacaklardır.

Her hafta müjdeli bir haber; Fabrikalar açılıyor, İşletmecilerin biri gelip biri gidiyor. Domaniç-Tavşanlı yolu, Domaniç- İnegöl yolu için müjdeler veriliyor.
Vaatler, yatırım planlarına aldırılıyor, sonraki yıllarda, Karakuyu Maden işletmesi, 4 bin işçi alınacak müjdesi, Açık ceza evi karara bağlandı seneye yapılıyor söylentileri, Domaniç Meslek Yüksek Okuluna Uygulamalı Turizm Okulu bölümü açıldı açılacak, önümüz deki yıl, Domaniç’e 3 yüz 4 yüz öğrenci fazladan gelecek…

Verilen vaatlerin hiç biri ya hiç başlamadı ya da başladı ve yarım kaldı.

Suçlu kim ? Bize göre öncelikle seçtiğinden hesap sormayan biz Domaniç halkı, sonra seçtiğimiz yerel siyasetçilerimiz. Asıl sıkıntı ise Domaniç’in en başarılı OLMAZCI ÇETESİ.

Belli köşeleri kapan, belli sektörde iş yapan, belli makamlara oturup kraldan çok kralcı, keyfine ve namına düşkün bu çete, ilçemizde çok etkin.

Onları asıp kafesimizden çıkamıyor, yeni atılımlar yapamıyoruz.

Ne zaman yeni biri ve ya birileri çıkıp yeni fikirlerle Domaniç’i bir adım öne geçirecek olsa, iftiralar, karalamalar, işin sabote edilmesi sonucu yenilikçiler ya pes ettiriliyor. Ya da Domaniç’in malum gidişinin akışına ayak uyduruyor.

GÜREŞLER ALARM VERİYOR

Son yıllarda güreş organizasyonumuz hızla tükenme yolunda. Sorun da belli çözüm de belli. Geçtiğimiz hafta konuyla ilgili bir tespitimiz oldu.

Güreşlerin yapılabilmesi için canla başla çalışan Güreş Ağamız Beyhan Gündüz, Spor Kulübü Başkanımız Oktay
Kadıoğlu
ve eski başkanlarımızdan Mehmet İmdat Uysal Gazetemize gelerek ya da bizzat arayarak kanayan yaraya parmak basan yazımız için teşekkür edip hızla önlem alınması için bir şeylerin yapılmasını isterken, olamadık iftiralarla, yazıda olmayan karalamalarla bize saldıranlar da oldu elbet.

Eski Ağamız, Beyhan Gündüz, yeni Ağamız İsmail Karaduman Kulüp Başkanımız Oktay Kadıoğlu ileriki günlerde Güreş organizasyonumuz için özel bir toplantı yapıp acil önlem planlarını bu günden itibaren hayata geçirme kararı aldılar. Konuyla ilgili gelişmeler Kültürümüze değer veren halkımız ile paylaşılacak.

Bu çok güzel bir gelişme ki. Olmazcı cephesi el birliği ile dışlanabilirse seneye muhteşem bir organizasyon bizi bekliyor çünkü Güreşlerimiz artık belediyemiz tarafından yapılacak.

Nitekim Belediye Başkanımız Sahvet Ertürk daha önce de güreşleri organize etmeye kalktı önce 15 Temmuz da hainlerin darbesiyle umutlar suya düştü sonra başka bir neden le olmadı.

HAYME ANA TÖRENLERİ MUHTEŞEMDİ

Hayme Ana Törenlerinde ilk defa alanın solundaki tribünde doldu. Kaymakam Bünyamin Karaloğlu’nun muhteşem organizasyonu sonucu çok az bir programa rağmen, konser olmamasına rağmen muhteşem kalabalık toplandı ve yıllar sonra ilk defa bu kadar güzel bir organizasyon gerçekleştirdik.

ASIL BOMABALAR..!

Domaniç Tavşanlı Yolu için Vural Kavuncu yumruğunu masaya vurdu. Güzel gelişmelere olacak.

Diğer bir vekilimiz Şükrü Nazlı, ilçemiz için yatırım planına aldırdığı yatırımlar var.

İktidarda Ak Parti var. MHP ile kendilerini kardeş parti ilan ettiler.

İlçemiz CHP Teşkilatı, alışkın olduğumuz tipik CHP muhalefeti dışına çıkarak, son derece yapıcı ve olumlu eleştiri ve temennileri ile İlçemiz için güzel şeyler yapıyor ve ya yapılmasına vesile oluyor.

(Önceden bunların zamanında bir şey olmasın zihniyetini aşmış bir havamız var son zamanlarda )

Ak Parti İl ve İlçelerde Kurultaya giderek taze kanla yola çıkma yolunda.

TEK SIKINTI KAYMAKAMIN GİDİŞİ

Tüm bu taşları bir araya getirdiğimizde şunu öngörüyoruz.
Domaniç’te Ak Parti, MHP ve CHP Domaniç için birleşmiş durumda. Eski güreş ağamızın İlçemiz kültürüne katkısı, diğer sivil toplum kuruluşlarını da arkasına alabilirse ki yeni güreş ağamız da muhteşem bir isim. El birliği ile İlçemizin en cefakâr Spor Kulübünü ve Oktay Kadıoğlu başkanlığında ki ekibini de destekleyerek önümüzde ki engelleri inşallah açmamıza ramak kaldı.

OLMAZCILARIN ARGÜMANI !?

Bu yazıya olmazcı mafyasından gelecek tepki muhtemelen şu olacak. İş yok istihdam yok, yol yok, su yok, Hayme Ana ve Güreşler mi bizim karnımızı doyuracak?

Evet. Domaniç’te Hayme Ana törenlerinin olduğu gün kaç tane esnafın rafları boşaldı biliyor musunuz? Bizim araştırmamıza göre Pazar günü Domaniç Esnafının geliri yüzde 50 arttı.

Esnaf kazanıyorsa Domaniç Kazanır. Domaniç ekmeğini tarihinden tabiatından ve tarımından kazanacak.

Bu da kültürel değerlerimiz ile gerçekleşecek.
Alıp satmak la değil.
Asgari ücrete talim etmekle değil.