Domaniç-Tavşanlı Yolunda Kavuncu Yumruğunu Vurdu

AK Parti Kütahya Milletvekili Prof. Dr. Vural Kavuncu; “ Domaniç-Tavşanlı yolunun
bir an önce bitirilmesi için artık ne gerekiyorsa yapılmalı ve adam akıllı yapılmalı. Bahane dinlemek istemiyorum. Bu yolu yapın ve de adam gibi yapın. Yaptığınız yollar bir ay sonra çöküyor. Sizin yüzünüzden insan içine çıkamıyoruz” dedi.

Kütahya Ak Parti Milletvekili Vural Kavuncu, yanına Karayolları Bölge Müdürü Mehmet Yazıcıoğlu, Yol Yapım Başmühendisi Ramazan Yıldırım, Üstyapı Baş Mühendisi Gökhan Köroğlu, Etüd Proje Başmühendisi Kemalettin Karadeniz, Kamulaştırma Başmühendisi Volkan Tombul, Araştırma ve Geliştirme Başmühendisi Adem Yeşil, Kontrol Mühendisi Selçuk Ellidokuzoğlu, Domaniç-Tavşanlı yolu ihalesini alan Recep Şanlı Müteahhit Firma yetkililerinden Mehmet Atay ve Teoman Özker’i de yanına alarak İlçemize geldi.

Vekil Kavuncu, Domaniç Ak Parti Teşkilatı, İlçe Kaymakamız Bünyamin Karaoğlu’nu da yanına alarak Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk’ün makamına geçti.
Vural Kavuncu kendilerini merdivenlerde karşılayan Belediye Başkanı Sahvet Ertürk’e, artık biz kardeş partiyiz diyerek sıcak bir karşılamanın ardından makama geçildi.

BU YOL NEDEN BİTMEZ ?

Tanışma faslının ardından, Vekil Kavuncu, ‘ Domaniç Tavşanlı yolunun neden bitmediğini anlatın bakalım’ dedi.

Karayolları ekipleri ard arda bahanelerini anlattılar. En büyük suçu ise yüklenici firmaya attılar. Bunun üzerine Vekil, Kontrol Mühendisi Selçuk Ellidokuzoğlu’na, “ Peki yolun biten kısmından memnun musunuz?” diye sordu. Kontrol mühendisi, henüz yeni geldiğini anlatmaya başlayınca Kavuncu beklenmedik bir şekilde serteldi.

Biz Ak Parti olarak, gerek ülke genelinde gerekse Kütahya da çok yollar yaptık. Çok köprüler yaptık. Tek yüz karamız Domaniç-Tavşanlı yolu, sizin yüzünüzden insan içine çıkamıyoruz. Kaç yıl oldu bir yolu yapamadınız, yaptığınız yollar bir ay içinde çöküyor. Her defasında bahane dinlemekten bıktık artık. Ya adam gibi bu yolu yaparsınız ya da biz başka çarelere bakarız. Şimdi bana İnegöl’den Tunçbilek’e kadar olan yolun yeni projesini anlatın” dedi.

12 METRE YOL GENİŞLİĞİ OLACAK

Karayolları yetkilisi, Oylat kavşağından Tunçbilek’e kadar olan bölümde gelecek yıl yol genişletme çalışmalarımız olacak. Yol 12 metrelik geniş ve güvenlik şeridi olan bir yol olacak. Ancak bu müteahhitle bu yol hem olmaz hem bitmez, yolun yeniden ihale ile başka bir firmaya verilmesi lazım dedi.

DOMANİÇ’TE UYGUN TAŞ YOK !

Bunun üzerine Kavuncu, yüklenici firma yetkililerinden bilgi istedi. Yüklenici firma yetkilileri, “ Domaniç- Tavşanlı yolu bizim küçük ortağımız tarafından yapılıyordu. Çok hatalar yapılmış. İş gerçekten çok uzamış. Bunun üzerine arkadaşlarımıza teşekkür edip yolu tamamlamak için biz geldik. Ancak yol kenarına yapılacak duvarlar ve alt yapı için Domaniç’te uygun taş bulamıyoruz. Bulduğumuz taşlar karayolları kriterlerine uymuyor. Uyan taşlar Domaniç’e 67 kilometre uzaklıkta” diye kendi bahanelerini anlattılar.

YAHU 750 METRE YERİ YAPAMADINIZ

Bunun üzerine sinirlenen Karayolları Bölge Müdürü Mehmet Yazıcıoğlu, “ Sizin yolu yapmaya niyetiniz olsa Berçin altındaki 750 metre yeri bitirirdiniz. Sizin iyi niyetinizi görmek için çok sabır ettik, bir Güney köprüsü direklerini bile kaç aydır çakamadınız. Yol da taş ve alt yapı malzemesi istemeyen yerler varken, bir ordan bir burdan kazıp gidiyorsunuz. Ne işiniz var. Tunçbilek’te, önce biten yolları bir birine bağlayın. Biz sizinle devam etmek istemiyoruz” diye çıkıştı.

2071’DE DUBLE YOL OLACAK

Kavuncu, tarafların bahanelerini dinledikten sonra Domaniçlilere söz verdi. Basın olarak, Dağ yoluna neden tırmanma şerdi yapılmıyor diye sorduk. Bunun üzerine açıklama yapan yetkili, Domaniç-İnegöl yolunda çok keskin virajlar olduğunu tırmanma şeridinin mümkün olmadığını kendine göre bahanelerle anlatmaya çalıştı ve Domaniç-İnegöl yolu 2071 projesi kapsamında başka bir hattan gideceğinin söyledi.

KARADENİZ KADAR MI ZOR

2071 projesi İlçe Kaymakamımızı ve Vekilimizi kızdırdı. Kaymakam Bünyamin Karaloğlu, “ Ben Karadenizliyim. Benim bölgemde yol yapmak Domaniç’ten daha da zor. Ancak bizde ne dağlara ne yollar yapıldı” çıkışına Vekil Kavuncu da tepki gösterdi ve tırmanma şeridi meselesi tekrar incelenmesini talep etti.

SORUNLAR YERİNDE İNCELENDİ

Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, Domaniç çevre yolundaki kavşak sorunlarını dile getirerek sorunlu yerleri yerinde gösterdi.

Ak Parti İlçe Teşkilat Başkanı Yurdagül Bakkal ise en çok şikâyetin Çokköy kavşağından geldiğini dile getirerek ekiplere sorunu yerinde gösterdi. Bakkal, Köy çıkışından anayol dan gelen araçların görünmediğini ve köylülerden çok şikâyet aldığını söyledi.

Domaniç giriş çıkışındaki kavşaklar, sanayi kavşağı, Çamlıca kavşağı, Hayme Ana kavşağı yerinden incelendikten sonra Güney Köprüsü çalışma alanına geçildi.

Burada kimsenin çalışmadığını gören Karayolları Bölge Müdürü Yüklenici firma yetkililerine, ‘Ne Berçin altında ne de Güney köprüsünde çalışma yok nerede sizin iyi niyetiniz’ diye sordu.

Köprü için dikilecek 50 direkten 22’sinin dikildiğini direk dikme çalışmasını yapan taşeron firma ile şansızlık yaşadıklarını dile getiren yüklenici firma yetkilisi Mehmet Atay, yeni ve güçlü bir taşeronla direk dikme konusunda anlaşma yaptıklarını işçilerin de an itibarıyla öğle paydosunda olduğunu söyledi. Bunun üzerinde orada bulunan bir başka yetkili, saat 11:30 da öğle yemeği mi olur diye serteldi.

TUNÇBİLEK’İ BIRAK DOMANİÇ’E BAK

Vekil, Kaymakam, Karayolları yetkilileri Domaniç ve Tavşanlı Belediye Başkanları, yüklenici firma yetkilileri şantiyenin çalıştığı Tunçbilek beldesine geçtiler. Burada yapılan incelemelerin ardından son konuşmasını yapan Vural Kavuncu; “ Yüklenici firmanın ihalesini fes edip yeni ihale yapmak uzun bir süreç olur. Yeterince zaman kaybettik. Biz yüklenici firmaya son bir şans daha verelim. Bulamadığı taşlar konusun da yeniden bir çalışma yapalım. Yolun Tunçbilek kısmında ki çalışmaları bırakıp Domaniç tarafına ağırlık verilsin. Berçin altındaki 750 metrelik alan da dahil Güney köprüsü, Kırık köprüsü, kavşaklar bir an önce bitirilip yolun tehlikeli yerleri bertaraf edilsin. Yol denetimleri adam gibi yapılsın, yapılan yerler bir ay içinde çökmesin.
Domaniç-İnegöl bağlantısı için yeniden bir çalışma yapılsın. 2071 de duble yol olacak demek hoş değil. Gerek tırmanma şeridi gerekse daha iyi yol koşulları için gereken yapılsın” dedi.