Hayme Anamıza muhteşem anma

Bu yıl 736. kez düzenlediğimiz Hayme Anayı Anma ve Göç Şenliklerimiz de tüm tribünler doldu taştı. Bursa’dan 15
otobüs, 40 özel araç, Bursa Kütahyalılar Derneği tarafından getirilirken çevre il ve ilçelerden katılım, İlçe merkezi ve köylerinden katılım. Kütahya dan katılım rekor seviyeye ulaştı. İlçe Kaymakamımızın yoğun tanıtım ve organizasyon çalışması karşılığında Domaniç adeta bayram alanına dönüştü.

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi, Gündüz Alp’in eşi, Hayme Ana’nın türbesinde ve tören alanında binlerce katılımcı Merhum Hayme Anamızı andı. Göç Şenliklerinde yer aldı. Yıllardır ilk defa tüm tribünler doldu taştı.
Kütahya Valimiz Ahmet Hamdi Nayir ve Kütahya Protokolü, MHP Türk Dünyası ve Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Mehmet Günal, AK Parti Kütahya Milletvekili Mustafa Şükrü Nazlı, İl Jandarma Komutanı Albay Tayfun Dündar, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, ilçe kaymakamları, ilçe ve belde belediye başkanları, daire müdürleri ve STK temsilcilerinin katıldığı törende ev sahibi Domaniç İlçe Kaymakamı Bünyamin Karaloğlu ve ekibi, Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk ve Ekibi, Domaniç, STK’larının tüm temsilcileri de hazır bulundu.

ÜST DÜZEYDE EMNİYET TEDBİRLERİ ALINDI

Emniyet Güçleri dronlarla gökyüzünden tören alanını denetlerken yüzlere polis, jandarma ve çevik kuvvet ekipleri, güvenliği sağlarken çok sayıda sağlık kuruluşu da yine tören alanında hazır bulundu.
KAYMAKAMIMIZI ALMAYIN

Ev Sahibi Kütahya Valimizin Ahmet Hamdi Nayir’in Protokol üyeleri ve vekillerimiz ile birlikte Hayme Anamızın Türbesinde dua ettikten soran tören alanına geçerek burada ki Yörük çadırlarını dolaştılar. Halkı selamladılar.
Domaniçli Yörüklerin çadırına geldiklerinde ise Domaniçli Yörük kadınlar, “ Sayın Valimiz Biz kaymakamımızı elimizden alamayın” diye talepte bulundular.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan resmi tören, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam etti. Vali Nayir, törende yaptığı konuşmada, kuruluştaki o manevi iklim kardeşliği sevgiyi, saygıyı öğreterek bugün ihtiyaç duyulan birlik, beraberlik ve dayanışmada yol gösterecek, rehber olacak ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet yaşamasına temel olacağını söyledi.
Adına Türk tarihinde türbe yaptırılan ilk kadın olduğunu belirten Vali Nayir, “Hayme Ana adına 736.’sı düzenlenen geleneksel göç şenliği ve anma törenlerimiz için Bir Cihan İmparatorluğunun ilk çadırlarının kurulduğu kutlu yayla Domaniç Çarşamba yaylasına hoşgeldiniz şerefler verdiniz. Her sene bu zamanlar Kütahya’mız, 2 güzelliği bir arada yaşamaktadır. Kuruluşun ve kurtuluşun şehri olarak tanımladığımız ilimizde bu iki özelliğine ait yıl dönümlerini peş peşe kutlamaktayız. Bugün Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda önemli bir yere sahip olan Hayme Ana’mızı anıyoruz. Önümüzdeki Çarşamba günü de kurtuluşun dönüm noktası olan 30 Ağustos Zaferi’nin 95. yıl dönümünü kutlayacağız. Her yıl kutladığımız bu şenlikler bize tarihimizin derinliklerini ve köklerimizi hatırlatmaktadır. Bu tarih bilinci ve şuuru ile de kendi kültürümüzü, insanımızı ve toplumumuzu daha yakından tanıma imkanına kavuşmaktayız. Kuruluştaki o manevi iklim bize kardeşliği, sevgiyi, saygıyı öğreterek bugün ihtiyaç duyduğumuz birlik, beraberlik ve dayanışmamıza yol gösterecek, rehber olacak ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet yaşamasına temel olacaktır. Türk milleti tarihin her döneminde önemli roller oynamış, başta devlet kurmada, tarihi devirleri açıp kapamada, toplumlara yaşattıkları medeniyet ve insanlık aleminde geniş ufuklar açılmasındaki başarıları ile iftihar edebileceğimiz bir mirası bize bırakmıştır” dedi.

736. Anma törenimiz, Domaniç ve Keles folklor ekiplerinin gösterileri, mehteran gösterileri, kılıç kalkan gösterileri ile devam ederken, atlı okçuluk gösterileri halk ve protokol tarafından ayakta alkışlandı.
Tören, temsili göç yürüyüşü ile son buldu.

ESNAF YOK SATTI

Kaymakamımızın talimatıyla İl dışında yaşayan Domaniçli Aktif dernek başkanları yaşadıkları yerlerde Domaniç’in tanıtımını ve Hayme Ana törenlerinin duyurularını yaptılar. Domaniç’e gelmek isteyen misafirlere rehberlik ettiler.
Sadece Bursa Kütahyalılar Derneği başkanı ve eski güreş ağamız Beyhan Gündüz, Bursa’dan 15 otobüs ve 40 araçla Kütahyalı olmayan misafiri ilçemize taşıdı.
Gelen misafirlere sarıkız ve mızık çamı gezdirildi.

Binlerce misafiri bir anda ağırlamak zorunda kalan Domaniç esnafı adeta yok sattı. Konuyla ilgili bilgi veren bazı esnaflarımız, “Adeta yok sattık. Satışlarda yüzde 50 artış oldu” diyerek memnuniyetlerini dile getirdiler.