Kuruluşun topraklarında, “deve” ve “mehteran” eşliğinde sünnet düğünü yaptılar

İlçemize bağlı Kozcağız köyünde, gelenek görenekleri yaşatmak isteyen aile, Hayme Ana türbesini ziyaret etti, mehteran eşliğinde sünnet çocuğunu deveyle dolaştırdı.

İlçenin Kozcağız köyünde yaşayan ve kuaför olan baba Yıldıray Kaya, köy muhtarı amca Mustafa Kaya ile sünnet düğününü, gelenek ve görenekleri yaşatmak, kültürü gelecek nesillere aktarmak amacıyla farklı bir şekilde sünnet düğünü gerçekleştirdi.

Kütahya Evliya Çelebi Mehteran Takımı’nın gösterisi sunduğu düğünde, sünnet çocuğunu dolaştırmaya mehteran eşliğinde deveyle gidildi.

Duası, Çarşamba köyünde bulunan Osmanlı devletinin kurucusu Osman Gazi’nin büyükannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi Hayme Ana’nın türbesi, önünde yapıldı.

Daha sonra Mehter Takımının marşları eşliğinde türbe önünde hatıra fotoğrafı çekildi.

On beş yıldır kuaförlük yapan baba Yıldıray Kaya, kültürü yaşatmak, gelenek ve göreneklere uygun düğün yapmak istediklerini söyledi. “ Osmanlı’nın kurulduğu topraklarıda yaşıyoruz, gelenek göreneklerimize uygun düğün yapalım istedik ailecek istişare ettik. Aile büyüklerimiz Yörük çadırı kurulduğunu, çocuğun deve ile alana gedildiğini söyledi. Bizde mehter eşliğinde çocuğumuzu yöresel kıyafetleri ile deveye bindirdik. Hayme Ana türbesine dua etmeye gittik” dedi.

Kozcağız Muhtarı amca Mustafa Kaya, örf ve adetlerin yaşatılması gerektiğini ifade ederek gösterilen ilgiden memnun olduklarını kaydetti.

Son olarak, Balıkesir’in Bigadiç ilçesi, Turfullar köyünden gelen deve sahibi Mehmet Bozdağ, bu işi 7 yıldır gönüllü olarak yaptığını dile getirerek, “ Kayı boyumuzun boylandığı, soyumuzun soylandığı, Hayme Ana topraklarında, örf ve adetlerimizi gelecek kuşaklarımıza bu kültürü yaymak için devemizle bugün buraya muhtarımız sünnet şöleni icabet ettik. Bu iş para ile yapılacak bir iş değil, severek yapıyorum. Gerçekten gönül işi örf ve adetlerimizi yaşatmak için çalışıyorum” dedi.