GÜREŞİN BAŞKENTİ DOMANİÇ

Hayırlısıyla kazasız belasız 657. Tarihi Domaniç Yağlı Pehlivan Güreşleri gerçekleşti. Yapılan müsabakalarda,Kartepe’de düzenlenen Hergeleci İbrahim Yağlı Güreşleri’nde de başpehlivanlığı kazanan Faruk Akkoyun başpehlivan oldu.

Öncelikle organizasyonda emeği geçen herkesi kutluyorum. Güreşlere yerli ve yabancı halkın ilgisi yoğundu. Cumartesiden konserlerle başlaması bu yıl ki gureşlere festival havası kattı. Herşey çok iyi düşünülmüş ve planlanmış. Malumunuz 15 Temmuz kara gecesi nedeniyle 2016 yılında yapılması planlanan güreşler iptal edilmek zorunda kalmıştı.

Bu sene bambaşka bir er meydanı vardı. Tarihi ebe çamlıģı 1230-1250 yıllarına dönmüştü sanki. Osman Gazi’nin doğumunu, Ebe Hatunları tekrardan ağırlıyor gibiydi. Tekrar tarih 1258 oluvermiş,Pehlivanlar o kutlu doğumun şanına yakışır bir güreş tutuyor gibiydiler. Ebe Çamlığı güreşe ve tarihe doydu pazar günü. Cazgırlıkta geçen yıllarda 50.yılını ( yarım asrını ) kutlayan tecrübeli Pele Mehmet (Mehmet Tura) gibi bir cazgır tarihi ebe çamlığındaydı.

İyi bir ekip çalışmasının ardından tanıtımında tam onikiden vurulan “Osmanlı tarihinin en eski yağlı güreş organizasyonu” sloganıyla yapılması tabiki de etkili oldu. Başpehlivan Faruk Akkoyunun, karşılaşma sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Tarihi bir güreşte birinci oldum çok mutluyum” beyanatı ve 2015 yılı Başpehlivanı Vedat Ergin’in ulusal basında “Domaniç güreşleri Türkiye’de en eski güreşlerdendir..” ifaderi bizler için önemli olan beyanatlar olmalıdır ve öylede oldu.

Kırkpınarlılar güreşte 1361 tarihini esas almışlar. Yani Edirne´nin fethi, Edirne´ye ilk yerleşilen tarih esas alınmış. Halbuki Domaniç´e Kayıhanlıların yani Osmanlı’nın atalarının ilk yerleşimi 1230-1250 yılları arasında. Osman Gazi´nin doğumunu Ebe Hatun 1258 tarihinde Ebe Çamlığı´nda gerçekleştirmiş. Yani Domaniç güreşlerinin tarihi; ya 1230 tarihi esas alınmalı ya da 1258 tarihi esas alınmalı. Bu nedenledir ki Domaniç yağlı Pehlivan güreşleri Osmanlı’nın ilk yağlı güreş organizasyonudur. Yani demem odur ki; “Güreşin başkentidir DOMANİÇ”

Güreşlere katılanlar arasında Yörük ve Türkmenlerden tutunda Milletvekilleri,İş Adamları,Siyasi Partilerin İl ve ilçe Başkanları,Milli Sporcular,Sivil Toplum Kuruluşlarını gördüm. Geçen yıllarda yaşanan protokol sorunu yaşanmaması dikkatimi çekti. Allah’a şükür şimdi bu sorun kalktı. Tabi ki bu kardeşliğin tekrar yeşertilmesinde 657 nci Domaniç Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde emeği geçen insanlarımızın hizmeti özverisi ve gayreti var. Kültürel konulardaki yaklaşımlarından yatırımlarından dolayı onlara teşekkür ediyorum. Daha nice güzel etkinliklerde buluşmak dileğiyle…

Yazıma son verirken,Domaniç Kaymakamlığı, Domaniç Belediyesi, Domaniç’teki sivil toplum kuruluşları, Milli Eğitim, Halk Eğitimin Domaniç’teki temsilcilerine bir çağrım var. Domaniç’e “Güreş Okulu, Güreş Eğitim Merkezi veya Güreş Kulübü” gibi tesislerin açılması konusunda bir hamle yapsalar çok harika olur.

Domaniç’ten dünyaca ünlü güreşçilerimiz çıksa ne güzel olur…