657.Tarihi Yağlı Pehlivan Güreşlerimizi yaptık

Geçtiğimiz yıl ilk defa Domaniç Belediyesinin organizasyonunu üstlendiği Tarihi Yağlı Pehlivan Güreşleri, hain darbe girişimi nedeniyle yapılamamıştı. Bu yıl, Belediyenin desteğiyle Domaniç Spor Kulübü ve Güreş Ağası tarafından tertiplenen güreş organizasyonun Başpehlivanı Faruk Akkoyun olurken yeni Güreş Ağamız da 43 bin lira ile İsmail Karaduman oldu.

Domaniç’in iki büyük şenliği var. Biri Osmanlının Kurucu gücü Kayı Boyunun Söğüt’ten Domaniç Yaylalarına geldiği ilkbahar aylarında ki güreş şenliği, ikincisi ise sonbaharda Kayı Boyunun Domaniç’ten Söğüt’e göç ettiği Hayme Ana’yı anma ve göç şenlikleri.

Sonbahardaki şenlikler düzenli bir şekilde her yıl Eylül’ün ilk haftasında yapılırken Güreş şenliklerimizin tarihi devamlı değişiyor.

Bu yıl ki Güreş Şenliklerimiz, 20 Ağustos 2017 Pazar günü Ebe Çamlığında yapıldı.

657. Güreş Şenliklerimiz, 19 Ağustos 2017 Cumartesi akşamı Ebe Çamlığında Emel Örgün, Pınar kömürcü oğlu, Ankaralı Şevket Bozkurt, Kadir Şahin konserleri ile başladı. Konserde Hacivat Karagöz oyunları da sergilendi.

20 Ağustos 2017 Pazar günü ise Ebe Çamlığı Er Meydanı’nda baş, başaltı, büyük orta, küçük orta, deste büyük, deste küçük, tozkoparan ve minikler kategorilerinde müsabakalar yapıldı.

200 sporcunun katıldığı müsabakaların finalinde Serhat Gökmen’e üstünlük sağlayan Karaduman Kazan adına güreşen Faruk Akkoyun, başpehlivanlığı elde etti.

Organizasyonda üçüncülüğü ise Fatih Koyuncu ile Ahmet Kavakçı paylaştı.

Baş altı kategorisinde ise Raşit Aysal birinci, Murat Güngör ikinci ve Mustafa Beyhan ile Şener Sar üçüncü oldu.

Başpehlivan olan Faruk Akkoyun, güreşten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Domaniç güreşlerinin Türkiye ‘de en eski güreşlerden olduğunu hatırlatarak, burada güreşmekten mutlu olduğunu söyledi.

Haftayı iki birincilik ile kapattığını ifade eden Akkoyun, şöyle konuştu:
” Tarihi bir güreşte birinci oldum çok mutluyum. Böyle tarihi bir güreşi yaşattıkları için Domaniç Belediyesine tertip komitesine çok teşekkür ediyorum. Zorlu güreşçilerimiz varken buna rağmen birinci olmayı başardım. Serhat Gökmen gibi usta bir güreşçiyi yenmenin gururunu yaşıyorum. Dünde Kartepe’de birinci oldum. Haftayı iki birincil ile kapattım. Herkese çok teşekkür ederim “

3 dönemdir Domaniç Güreş ağalığını üstlenen Beyhan Gündüz Belediye Başkanı Sahvet Ertürk tarafından altın kemerle mükâfatlandırılırken yeni güreş ağamız da Ağalık ihalesini 43 bin lira ile kazanan Karaduman Kazan’ın sahibi İsmail Karaduman’ın oldu.

657. Tarihi Yağlı Pehlivan güreşlerine bu yıl vekil ilgisi de fazlaydı. Etkinliğe AK Parti Kütahya milletvekilleri Mustafa Şükrü Nazlı ve İshak Gazel, CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın da katıldılar. Katılamayan davetli vekiller ise mesajla etkinlimizi tebrik ettiler.
Ayrıca Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler’in yanı sıra siyasi partilerin il ve ilçe temsilcileri de etkinliğe katılanlar arasında yer aldı.

Güreşler 15 Temmuz’da olsun!

Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk yaptığı “Hoş geldiniz” konuşmasında Domaniç Güreşlerinin her yıl 15 Temmuz tarihinde yapılmasını istedi.