Tarihi Domaniç Yağlı Pehlivan Güreşlerine davullu zurnalı davet

Kırkpınar davul zurna ekibi çaldıkları güreş havalarıyla, yarın başlayacak olan 657. Domaniç Yağlı Pehlivan Güreşleri’ne davet ediyor.

Er meydanında pehlivanları coşturan davul zurna ekibi, güreşler öncesinde de Kütahya’da ki vatandaşları etkinliğe katılmaya çağırıyor.

Pehlivanlarla, tarihi yağlı pehlivan güreşlerinin gerçekleştirildiği Ebe Çamlığı Er Meydanına çıkana kadar davetlerini sürdürecek olan davul zurna ekibi, Domaniç Belediyesi önünde gösteri yaptı.

Çevre il, ilçe ve köylerde çaldıkları güreş havalarıyla 20 Ağustos’da başlayacak güreşler için gün sayan ekip, davet etkinliğini sürdürecek.

Otuz yıldır güreşler için davul zurna ile güreş havaları çaldıklarını söyleyen Şerif Zurnacı, ” Atalarımdan, dedelerimden kalma, bu geleneği sürdürüyorum. 30 yıldır bu işin içerisindeyim. Osmanlı’nın doğduğu topraklarda kültürümüzü yaşatıyoruz ve yaşatmaya devam edeceğiz. Davul zurna ile 657. si yapılacak olan Domaniç Yağlı Pehlivan Güreşlerine herkesi davet ediyoruz” dedi.

Domaniç Spor Klubü Başkanı Oktay Kadıoğlu, yaptığı açıklamada, ” 20 Ağustos Pazar günü öğle namazında müteakip başlayacak olan Tarihi Domaniç Yağlı Pehlivan Güreşlerine tüm güreş severleri bekliyoruz” dedi.

Kadıoğlu, 657. kez yapılacak olan Domaniç Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin tarihinin Kırkpınar’dan eski olduğunu sözlerine ekledi.