Orman İşletme Müdürlüğümüze teşekkür

Haysiyetsiz insanların kirlettiği ormanlarımızdan çöp manzaralı fotoğraf ve haberleri yayınlıyoruz birkaç haftadan beri.

Başta Domaniç Orman İşletme Müdürlüğü ve ilgili diğer birimlerden yardım ve destek istiyoruz geleceğimizi karartan mahlûkata karşı.

Orman İşletme Şefleri çıkan haberler üzerine ormanlarımızı denetlemiş. Pisliği ve işin ciddiyetini gözleri ile görünce şok olmuşlar.

Görünce diyoruz çünkü asıl çöpler mesire alanlarında değil ormanın derinliklerin de idi.

Orman İşletme Müdürümüz… Hemen talimatını vermiş ve kesinlikle görev alanına girmediği halde, Orman çalışanlarına, ormanlarımızı temizletti.

Bu fedakârlıklarından dolayı Müdürümüze ve orman çalışanlarına insanlık adına, gelecek nesillerimiz adına, ormanın asıl sahipleri adına teşekkür ederiz.

Çözüm mü?

Orman İşletme Müdürlüğümüzün ormanlarımızı temizlemesi elbette güzel bir fedakârlık ama çözüm mü?

Ormana kusan haysiyetsizler için bir fırsata dönüşür mü? ‘Nasıl olsa orman temizliyor’ kolaycılığına kaçmaları içi bir teşvik olur mu?

Cahil halk arasında; “ Domaniç Orman İşletme Müdürlüğü Ormanları temizlesin “ beklentisi uyandırır mı?

Maalesef tüm sorularını yanıtı EVET.

Tekrarlıyoruz. Domaniç Orman İşletme Müdürlüğünün ormanlarımızı temizlemesi bir fedakârlıktır. Takdire şayandır. Ama çözüm değildir. Asla kimse Orman İşletme Müdürlüğümüzden böyle bir hizmet beklentisine girmemeli. İlçemizin en çalışkan kurumu, İlçe ekonomisine en fazla katkı sağlayan kurumunu işinden gücünden alıkoyacak bu fedakârlık, ormanlarımızı kirleten haysiyetsizler için asla bir beklenti bir kolaycılık olmamalı.

İlçe Kaymakamız da aynı şeyi söyledi:

Ormanlarımızı kirleten haysiyetsizler için yapılacak tek şey, bu kişilerin ağır şekilde cezalandırılmasıdır.

Orman işletme müdürlüğümüz de, İlçe Jandarma Komutanlığımız da, İlçe Kaymakamız da bu konuda yeterince toleranslı ve sabırlı davrandılar. Artık en kısa zamanda denetimler artmalı, piknikçilerin plakaları ve oturdukları yerlerin fotoğrafları alınmalı, oturduğu yeri temizlemeden gidenlere ağır cezalar yazılmalı hatta bir şekilde ifşa edilmeli.

Sefa ve Durabey muhtarlıklarına da görevler düşüyor

Domaniç ormanlarına atılan çöpler, hava ve suyolu ile hepimizi zehirliyor. Bu gün zehirli su ve hava yolu ile yavaş yavaş ölüyoruz. Yarın ki nesillerimizin işi daha da zor. Peki ya atılan çöpler, kırılan şişeler ormanda yangına neden olursa! Binlerce örneğini hep yaşadık yaşıyoruz.

Kim verecek bunun hesabını?

Kocayayla, Sefa Köyü tüzel kişiliğine ait. 17 dönümlük mesire alanı, ormanlarımızın en çok kirletilen alanı. Sefa köyünün bu araziyi tel örgüyle çevirip, giren çıkandan çöp parası toplama yetkisi var. Aynı şekilde Çatal Alıç ve Topuk Yaylada Durabey köyü Muhtarlığı bu tür bir uygulamaya gidebilir.

İlçe Kaymakamız, Domaniç Orman İşletme Müdürlüğümüz, böyle bir girişimi destekleyeceklerdir. Bir taraftan köy kasasına para girer diğer taraftan Domaniç çevre kirliliğinden ve zehirli sulardan kurtulur.

Domaniç Orman İşletme Müdürü G. Volkan ANDİÇ:  “Doğaya zarar verenleri yetkililere bildirmenizi rica ediyoruz”

Domaniç Orman İşletme Müdürlüğü tarafından civar halkın yoğun olarak piknik mesire amaçlı olarak kullandığı Kocayayla bölgesinde çevre temizliği ve çöp toplama faaliyeti gerçekleştirildi.

Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı çalışanlar bölgede piknik yapıp atık ve çöplerini ormana terk eden duyarsız vatandaşlarımızın çöplerini orman yangınlarına sebebiyet vermemeleri ve doğayı kirletmemeleri için toplayarak sahadan uzaklaştırdılar.

Konuyla ilgili bilgisine başvurduğumuz Domaniç Orman İşletme Müdürü G. Volkan ANDİÇ: “Ormanlarımız sağladığı çok yönlü rekreasyonel fayda ile tüm vatandaşlarımızın hizmetinde olmakla birlikte, vatandaşlarımızın da bu faydayı sağlarken ormana ve dolayısı ile doğaya kesinlikle zarar vermemeleri gerekmektedir. Bizler sınırlı bölgelerde çevre temizliği yapsak da ormanlara çok büyük alanlar vatandaşlarca kullanılmakta ve buralarda meydana gelen çevre kirliliği giderilemez boyutlara ulaşabilmektedir. Bu nedenle vatandaşlarımızdan hem orman yangınlarına sebebiyet verebilecek anız, sigara izmariti, piknik ateşi gibi konularda hem de ormanlara çöp ve atık atmama vermeme hususlarında duyarlı olmaya davet ediyoruz. Kendilerinin bu kurallara uymalarını, uymayanları da uyarmalarını ve yetkililere bildirmelerini rica ediyoruz. Ormana ait olmayan hiçbir şeyi ormana bırakmayın.” şekline açıklamada bulundu.