SUS DİYECEK BİRİ YOK MU ?

Lokman Suresi 19. Ayet: Yürüyüşünde sade ol, sesini alçalt, çünkü seslerin en çirkini elbette eşeklerin sesidir.
Bakara Suresi 2. Ayet: Bu, kendisinde şüphe olmayan kitaptır. Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için yol göstericidir.

Açık yüreklilikle iddia edelim ki, Müslümanların yüzde 90’ı Kuran’a inanmıyor. İnansa, anlamak için okur ve uygular. Oysa Müslüman, maalesef ! Dinden nemalananların uydurma hikâyelerine, cennet, cehennem masallarına inanıyor. Allah’ımızın emir ve yasaklarını içeren Kuran’ı Yasin Suresi 70. Ayete rağmen ölüler için okuyor ve ya okutuyor. Okumak derken Arapça telaffuz ettiriyor. Kimsenin okunandan bir şey anladığı yok !

Kuran, anlaşılmaz, Kuran yetersiz, Kuran’da yeterli bilgi yok diyen sözde Müslüman özde kuran düşmanları ile mücadelemiz ecele kadar devam edecektir.

Kuran mesajını neden bu kadar çok önemsiyoruz?
Bir kere Kuran bizim Allah’ımızın kitabı, ikincisi ahlaklı, dürüst, sağlıklı bir düzenin yegâne yol göstericisi. Fizyolojimizi, psikolojimizi en iyi şekilde kullanabilmemiz için kullanma kılavuzu…

Gelelim konumuza;
Bu köşemizde sayısız kez dile getirdik, taşa laf söylesen çatlayacak ama bizim söylediklerimiz kılını bile kıpırdatmıyor. İşte bu yüzden konuya Kuran sözleri ile girdik.

Geçtiğimiz günlerde Kütahya Gazetelerinden birinde de bir yazı çıktı “Vali ve Müftülüğe açık Mektup” diye… konu gürültü kirliliği.

Sözümüz minarelerden bağıranlara…
Medeni ülkelerde insanlar meyhanelerde bile çıt çıkarmadan kafa çekerken bizde, kahvede okey oynayanlar karşılıklı bağrışırlar.
Düğünlerde sanatçılar müzik ziyafeti yerine bağrışırlar,
Pazara gidersin pazarcılar bağrışırlar.
Okulda öğretmen, panelde konuşmacı, mecliste vekiller ve onların liderleri, okulda öğretmen, askerde çavuş, haber kanallarında sözde haberciler, reklamcılar, hurdacılar, seyyar satıcılar. Bağrışırlar, bağrışırız, bağırıyoruz…
Ya pardon ama biz insan değil miyiz? İnsanca konuşamaz mıyız? Lokman suresi 19. Ayetin hicv ettiği gibi… Bağırmak zorunda mıyız?

Hadi toplum cahil. Onlara güzel ahlakı, temizliği, dürüstlüğü, medeniyeti, kul hakkına saygıyı Kuran’ın temsilcileri öğretmek bu konularda örnek olmak zorunda değiller mi ?
Neden minarelerden kürsülerden bağırırlar, Peygamberimiz, Bilal’in sesi güzel ve huşu var diye Ezanı Bilal’e okutarak, ezanda ki huşuya dikkat çekmiş onu neden örnek almayız ? Diyanet, Allah’ı dinlemeyen, peygamberi örnek almayan imamlarını denetlemek için ezanın desibel oranını bir karara bağlamış ona da uyan yok.

Hafta sonları, düğünlerde, sanatçılar, bir birlerini bastırmak için ünü gidesiye bağırıyor.
Pazarda pazarcılar bir birini bastırmak için ünü gidesiye bağırıyor.
Küçücük köyler de ikişer cami var. Cami imamları bir birini bastırmak için ünü gidesiye bağırıyor.
Yetkililer yetkisiz. Bebekli anneler, yaşlılar, hastalar çaresiz. Bağıranlar, düşüncesiz…

Gürültü Kirliliği ile çevre kirliliği yapanlar neden hep bizden çıkar? Yahu Allah rızası için bu bağıranlara SUS diyecek bir yetkili yok mu?