Saru Batu Savcı Bey anıldı

Ertuğrul Gazi’nin büyük oğlu Saru Batu Savcı Bey, şehadetinin 730’uncu yılında,  İlçemize bağlı Karaköy’deki kabri başında anıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan törende 13 Mart 2016 tarihinde Ankara Kızılay patlamasında 16 yaşında şehit olan Mehmet Emre Çakar ve 3 Eylül 1994 yılında vatani görevinin ifa ettiği sırada şehit olan Halil İbrahim Solmaz’ın ailelerine plaket verildi.
Ertuğrul Gazi Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Orhan Sarıca, Ertuğrul Gazi’nin büyük oğlu, Osman Gazi’nin ağabeyi şehit Saru Batu Savcı Bey’i anma törenlerini asırlardır devam ettirmeye çalıştıklarını bu etkinliği her yıl ağustos ayında yaptıklarını belirtti. Başkan Sarıca, “Savcı Bey burada şehit olmuştur. Tarih kitaplarında İkizce Savaşı olarak geçmektedir. Bu savaş Osmanlı’nın ilk savaşı ve zaferidir. Bu yönden çok önemlidir. Osmanlı’nın diriliş ve varoluş sebebidir. Eğer bu savaş kazanılmasaydı, tarihte ‘Osmanlı’ diye bir kavram olmayacaktı.” Dedi.

Başkan Sarıca konuşmasına, “Cihanşümul bir devlet olan Osmanlı’nın kurulmasında, temellerinin atılmasında büyük bir emeği olan Ertuğrul Gazi’nin büyük oğlu, Osman Gazi’nin ağabeyi Şehit Saru Batu Savcı Bey’i anma törenine hoş geldiniz. Bizler, vatanın her karış toprağını kanlarıyla yoğuran ve bu toprakları Türk yurdu yapan Şehit Saru Batu Savcı Bey ve bütün şehitlerimizi anmak, yüceltmek, minnet ve şükranlarımızı sunmak, onların ruhaniyeti ile beraber olmak için buradayız. Bizler, bugün; Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan, 1287 yılında kazanılan İkizce Zaferi’ni kutlamanın ve kutsal vatanımız için canını feda eden Şehit Saru Batu Savcı Bey’in şehadet yıldönümünü idrak etmenin onurunu yaşamaktayız. Bugün, bu tören alanında, yani İkizce Muharebesi’nin yapıldığı Domaniç’te, Şehit Saru Batu Savcı Bey ve bütün şehitlerin ruhaniyeti ile beraber olmak, onları anmak, anlamak ve anlatmak için toplanmış bulunuyoruz. 1287 yılında gerçekleşen Domaniç İkizce Zaferi’nin heyecanını, Osmanlı’nın şahlanışını tekrar yaşamak için buradayız. Azim, inanç ve büyük fedakârlıklarla kazanılan İkizce Zaferi; Ecdadımızın bu topraklarda Bizans küffarına karşı, diriliş ve varoluş destanıdır. Savcı Bey’in tanıklık ettiği, onur ve cesareti ile güç kattığı İkizce Zaferi; bugünkü ve yarınki nesillere tarih, vatan sevgisi, milli şuur ve milli beraberlik için gerekli bilgiyi ve hassasiyeti kazandıracak kadar büyük bir destandır. Osmanlı’nın kurulmasında, temellerinin atılmasında tesiri ve emeği olan Şehit Savcı Bey’in ebedi aleme göç etmesinin üzerinden, tam 730 yıl geçti. Eğer bugün yaşadığımız dünyada biraz kendimiz olabiliyorsak, huzuru hissedebiliyorsak, geleceğe umutla bakabiliyorsak, bunu, Şehit Saru Batu Savcı Bey ve bütün şehitlerimize borçluyuz. Bugün içinde var olduğumuz dünya, sahip olduğumuz güzel şeyler onların eşsiz katkısı ile vücut bulmuştur. Bizlere muhteşem bir miras bırakmışlardır. Bugün üzerinde yaşadığımız topraklar, onu vatan yapmak için şehit olan, koruyan, işleyen ecdadımızın, mirası ve hatırasıdır. Devraldığımız bu mirasın korunması ve bugünkü nesillere aktarılması gerekmektedir. Huzurunuzdan ayrılırken, şehadetinin 730. yılında milletimizin yüreğinde ölümsüzleşen, Allah, vatan ve millet için yaşamanın ve öylece ölmenin adı olan Şehit Saru Batu Savcı Bey’i ve bütün şehitlerimizi saygı ve şükranla anıyor, Her karış toprağı mukaddes vatanımızın kıyamete kadar azim ve kararlılıkla var olmasını yüce Allahtan niyaz ediyorum” şeklinde devam etti.
Mezarın başındaki törenin ardından İkizce Alçay mesire alanına kurulan oba çadırında katılımcılara etli bulgur, gözleme ve ayran ikram edildi. İkramın ardın program folklor ekibinin gösterileri ile son buldu. Törene, Domaniç Belediye Başkanı Vekili Mustafa Efe, Ertuğrul Gazi Dernekleri Federasyonu Başkan Vekili Hasan Hüseyin Namaz, siyasi parti başkanları, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.