Neden değerlendirmiyoruz ?

Atatürk derki; “Bir Millet Ecdadını Aradıkça Büyür”

Gerçekten kültürel değerlerine sahip çıkan bütün ülkelerin ne kadar büyüdüğünü görürsünüz.

Allah her canlıya, en iyi şekilde yaşayabileceği tüm imkanları sağlamıştır. Akıllı insanlar Allah’ın verdiği bu değerleri, yine Allah’ın verdiği en değerli akıllarını ile kullanarak yükselebilirler. Allah Domaniçli’lere her türlü imkanı, her türlü malzemeyi vermiş. Bize düşen, sadece aklımızı kullanarak elimizdeki malzemeyi değerlendirmek.

Domaniç, dünyanın en fazla oksijen üreten ormanlarına sahip. Aynı türden bir başka orman da Avusturalya’da varmış.
Kayın, meşe ve çam ağaçlarının kardeşçe yaşadığı nadir yerlerden biri olan Domaniç dağları için, alternatif tıpçılar, Domaniç dağlarına “Lokman Hekim Dağları” diyorlar.

Yıllar önce TEMA vakfının yaptığı bir araştırma da, Domaniç dağlarında 47 çeşit endemik bitki bulunuyormuş.
Domaniç İnegöl yolunda, Çukurca ormanlarında, Yeşilköy, Ortaca, istikametinde yüzlerce çeşme buz gibi akarken biz bu suların hiçbir özelliğini bilmeden araştırmadan seyrediyoruz. Ya sularımız da otlarımız gibi şifalıysa !?

Neden değerlendirmiyoruz ?

7 Cihana hükmeden Osmanlının doğduğu topraklar , Ertuğrul Gazi neden Domaniç’i seçti. Neden gelecek planlarını yapmak için bilinen adıyla Sivrice tepesine gerçek adıyla Tefekkür Tepesine çıktı.

Peygamberimize ilk vahiy Nur dağında ki Hira mağarasında gelmişti. Ertuğrul Gazi ’de İmparatorluk ilhamını Tefekkür Tepesinden almış.

Ya burada beyini iyi çalıştıran, insana ilham veren bir atmosfer varsa !?

Neden değerlendirmiyoruz?

Her gün binlerce insan, Kocayayla da ki çeşmeden yaz kış su götürüyor.
Çatalalıç ve Topuk Yayladaki sular ona keza üstelik böbrek taşı düşürdüğüne inanılıyor.

Neden değerlendirmiyoruz?

Karamanlar ’da ki, Muhacırlar’da ki yüz yıllar önce horasandan yapılmış tarihi hamamlardan çoğumuzun haberi yok. Muratlı da ormanın için de iki hafta da basuru temizleyen sudan bir haberiz.

Neden değerlendirmiyoruz?

Topuk Yaylada ki mesire alanına çok şükür devlet el attı. Gölet ve çevresine onlarca işletme açılacak. Yetkili müdürün dediğine göre Tabiat Parkı tamamlandığında, Devlet bu alanın işletmesini ya bir kişiye, ya Kaymakamlık birimlerinden birine ya da Belediye ye devrediyormuş. Tabiat parkına yapılacak yatırımlar trilyonlar değerinde, yani Domaniç’ten hiç kimse buranın ihalesini alacak güce sahip değil.

Domaniçlilerin bu alandan faydalanması için ya atamayla gelen Kaymakamlık birimlerinin bu işletmeye el koyup halk arasında paylaştırması gerekiyor, ya seçimle gelen belediyenin burayı alıp halkıyla işletmesi gerekiyor. Haberdar mıyız !?

Neden değerlendirmiyoruz ?

Bizim kışımız uzun ve çetin geçiyor. Dağ yollarında aylarca kar kalıyor. Son yıllarda Kocayla dan Heyelanlı bölgenin altına kadar olan 10 kilometrelik kısma insanlar kayaklarını alıp kaymaya geliyor.
Bu doğal kayak pistinin farkında mıyız !?

Neden Değerlendirmiyoruz ?

Bizim şimdilerde pek ciddiye almadığımız ama bir gün eyvah diyeceğimiz Kurbağalarımız var. Nisan aylarında topuk yaylada çiftleşmek için sürüler halinde geçen ve şimdilik dünya genelinde pek eşine rastlanmayan bir kurbağa göç yolumuz var. Yaklaşık 10 yıldan beri yazıp çiziğimiz bu kurbağalar için son yıllarda insanlar burayı keşfetmeye fotoğraf çekmeye geliyor.

Neden değerlendirmiyoruz ?

Her yıl Evliya Çelebi yolunu keşfetmeye o ruhu, o havayı koklamaya gelen sürülerce Avrupalı varken, biz kendi değerlerimize neden sahip çıkıp, Aynı yol üzerinde yürüyüşler düzenlemiyor,

Neden değerlendirmiyoruz?

Çadır beyliğinden cihan imparatorluğuna geçiş ruhunu hazırlayan Hoca Ahmet Yesevi akınının bir çok temsilcisi var Domaniç’te Bazıları bu gün mezhepçilik yapıp Selim

Dede nin adını Selim Ata diye değiştirse de güneş balçıkla kapatılmaz. Çukurca Selim Dede gibi bizim ruhumuzu inşa eden onlarca dedemiz var bizim Özellikle Saruhan’lar da müthiş bir zenginliğimiz var.

Neden değerlendirmiyoruz ?

Ilıcaksu-Sarıkız’ı, Berçin Kulesini, Beşik Çamını, (Mızık Çamı adını da pek kullanmasak artık) Beşik kurulan çama beşik çamı denir.
Bu çamda Hayme Ana, Ertuğrul’un Domaniç’te doğan ve Osmanlı İmparatorluğunu doğmasına vesile olan Osman Gazinin beşiğinin sallandığı çamdır.

Neden değerlendirmiyoruz ?

Osmanlının ilk doğum çadırı kurduğu Ebe çamlığını, hemen yanı başındaki Ebe Hatunun türbesinin de bulunduğu Osmanlı Mezarlığını,

Neden değerlendirmiyoruz ?

Domaniç’te Ne Konuşulur !?

Domaniç’te onlarca yıldan beri aynı şeyler konuşuluyor…
Kütahya bize sahip çıkmıyor. Tavşanlı önümüzü kesiyor. Domaniç’in yolları neden yapılmıyor, Halk Bankamızı siz kapattınız, Adliyemizi de siz kapattınız..

Sürekli bir mızmızlanma, sürekli şikâyet, sürekli sahip arama….V.S.
Mızmızlanmayı bırakıp elimizde ki değerleri değerlendirmeyi denesek.
Domaniç’i elinden gidenlere, olmayan yollarına ağlayacağımıza, elimizdeki değerleri marka haline getirmeye çalışsak.
20 Kilometrelik dağ yolunda tek Murat ağamız var. Müşteri kaynıyor. Neden, hizmet mi çok iyi, yer mi çok lüks?
Hiç biri, doğal ortam ve doğadan beslenen hayvanın eti. Bizim yapmamız gerek sadece bu. Elimizdekileri değerlendirmek.

Atalarımız derler ki; “İnsan vardır uyusun diye sallar, insan vardır uyansın diye sallar”

Uyumaya çalışan sallandıkça ağlar.
Uyanmaya çalışan sallandıkça uyanır ayağa kalkar.
Lütfen bu yazının her işi başkasından bekleyen, yetkilileri göreve çağıran, topu taça atan klavye kahramanı miskinler yorum yapmasın. Bende varım, şunu yapacağım, bunu yapacağım diyenleri görelim. Ellerinden öpelim.