MASAL / HAYAL / FİNAL

Sosyal Medyada; ‘Domaniç’i TOKİ bari düzeltsin’ paylaşımımızın çok tutması üzerine, Domaniç ile ilgili 30 yıllık hayalimizi özetlediğimiz, ‘Bir Domaniç Masalı’ başlıklı tam sayfa yazımız, bir hafta da 18 bin kişiye ulaştı.

Bu yazının ardından Domaniç Sevdalısı, Domaniç için hayalleri olan, ara sıra güçlü kaleminden çıkan yazılar ile gazetemizin sayfalarını değer katan, haritacı Tahir Turan, ‘Masaldan Gerçeğe’ başlıklı bir yazı kaleme aldı. Bu yazı, Domaniç Gazetesi İnternet sayfasında yayınlandığı ilk günde 300 rakamını çoktan geçmiş çok güzel tepkiler almıştı.

Önceki yazıları okumayanlar için hikâyemizi kısaca özetleyelim. 2006 yılında Domaniç birlik olmuş, Hayme Ana Göç Şenliklerine Başbakanı davet edilmiş, Başbakan Tayyip Erdoğan’da daveti icabet etmiş, burada Belediye Başkanın; “ Hayme Ana sizden torunlarına sahip çıkmanızı ister” çağrısına cevap vermiş ve Tören alanı başta olmak üzere, Domaniç’e trilyonluk yatırımlar yapılması için talimatını vermişti.

Ancak Domaniçliler, kısa sürede hem 2006 ruhunu hem de ele geçen fırsatları kaçırmışlar ve o yılardan sonra Domaniç’e tek bir proje gelmemiş gelenlerde iptal olmuştu…

Masalımızda, tam buradan başlıyordu. Hayme Ana, Cumhurbaşkanımızın rüyasına giriyor ve “ Ey Oğul; torunlarımı içine düştükleri yokluktan, yoksulluktan miskinlikten kurtar” diyordu mealen. Bunun üzerine CB. Recep Tayyip Erdoğan, 2006’da ki gibi Domaniç için yeni talimatlar veriyor ve Domaniç’i yeniden imar ediyordu.

Bu Masaldı…

Bir hafta sonra Haritacı Tahir Turan, Bu masalın gerçeğe dönüşebileceğini Haritacılık tecrübeleri ile anlatıyor, gezip gördüğü, bizzat içinde bulunduğu çalışmalarla işin nasıl yapıldığını güzel bir dille anlatıyordu.
Halkımız bu masalı çok tutmuş, masalın gerçeğe dönüşebileceğini okuyunca da büsbütün heyecanlanmıştı.
Herkesi bir hayal umudu sardı. Belediye Başkanı, Kaymakamı, ilçenin ileri geleni, geride kalanı, Domaniç için kafası çalışanı, çalışmayanı hemencecik seferber olup işin bir ucundan tutacak, hazır Hayme Ana Törenlerine de, Tarihi Yağlı Pehlivan güreşlerine de az kalmışken, bu iki etkinliği Domaniç için bir milat kabul edip ilk atılımlarını atacaklardı.

Bu da hayaldi…

Bir Domaniç Masalı yazımızda da belirttiğimiz gibi Domaniç’te kazandıkları ile Domaniç’i kazıklayanlar var.

Domaniç’te bırakın iki partilin arasını düzeltmeyi, aynı partililerin arasını bozmayı kendine görev bilen yaratıklar var.

Domaniç, yerel kafaların dedikodu ürettiği, dışarıdan gelen amir memur takımı da kafa dinlediği bir memlekettir.

Arada bir de aldığı maaşa haram katmak istemeyen, gittiği yerde bir eser bırakmak isteyen ya bir amir ya da yerelden çatlak sesler çıkar. “Domaniç için bir şeyler yapalım” der mesela.

Domaniç’in ileri gelen geri kafaları, hemen düğmeye basar, çatlak ses kaymakamdan geldiyse sürdürür, yerelden geldiyse süründürür.

Bu da Final…