AHDE VEFA

Geleneksel kadim kültürümüzün temsil edildiği şenlik ve ekinlikler toplumda birlik ve beraberlik ruhunun canlanmasına ve arttırılmasına ve kaynaşmanın sağlanmasına vesile oluyor. Ayrıca yapıldığı yerleşim biriminin kültür zenginliğini ortaya çıkarıyor.

Ağustos ayında Domaniç’in çevresinde şenlikler şölenler,etkinlikler törenler üç hafta ardarda yapılacak.

İlk olarak 13 Ağustos Pazar günü Ertuğrul Gazi’nin Büyük Oğlu, Osman Gazi’nin Ağabeyi Saru Batu Savcı Bey, Şehadetinin 730. yıldönümünde Domaniç’e bağlı Karaköy’de törenle anılacak. Karaköy Saru Batu Savcı Bey Derneği ve Karaköy Muhtarlığı elini taşın altına koyup ecdadını yad edecek. İnşallah bu töreni üstlenen Dernek ve muhtarlığımızın emekleri zayi olmaz.

Ikinci olarak ise 19 ve 20 Ağustos tarihlerine yayılan 637 nci Domaniç Tarihi Yağlı Pehlivan Güreşleri var. Türkiye’nin en eski tarihi geçmişine sahip olmasına rağmen yıllardır istenilen seviyeye gelemeyen Güreşlerimiz bu yıl iki güne sığdırıldı. Yıllardır basit ve vizyonsuz tartışmalarla vakit geçirdik.Bu tartışmalardan uzak kalıp yağlı güreşleri tanıyıp tanıtma noktasında mücadele eden gönül erleri yine devreye girip kültür noktasında güreşlere sahip çıkıp ve tek yürek olup bu tarih bizim deyip her türlü fedakarlığa katlanıp Güreşlerimizin yapılmasına vesile olacaklar inşallah.

Son olarak ta Kutahya Valimiz dediği gibi ” Kütahya olarak baktığımızda gerçekten çok büyük bir potansiyelimiz var. Bazı ilçelere baktığımızda çok büyük özellikleri önemleri var. 78 milyonun hepsini ilgilendiren Hayme Ana gibi çok önemli büyüklerimiz var. Bunların bizim tarafımızdan bilinip ülkemize ve dünyaya tanıtılması lazım” kısacası Hayme Ana törenleri var 27 Ağustos ta.

Kısacası Ağustos ayı ecdada ve kültürel mirasa sahip çıkma ve vefamızı ödeme noktasında büyük bir fırsat.Vefa dua sonrası veriIen sözIere, hayaIIere ihanet katmamandır. Vefa; öteIerin sonsuz mükafatı karşısında, cehennemi hafife aImaman, uIvi güzeIIikIeri dünyaya satmamandır. Velhasılı bizlere Ağustos ayının sunduğu bu fırsattan biz Domaniçliler olarak en güzel şekilde yararlanalım inşallah.