YÜREĞİNE SAĞLIK VALİ BEĞİM

Kütahya valisi Ahmet Hamdi NAYİR,tanışma ve değerlendirme toplantıları kapsamında kuruluşun başkenti Domaniçteydi geçen hafta. Nayir,31 köy ve mahalle muhtarı olmak üzere,Domaniç Kaymakamı Bünyamin KARALOĞLU,Domaniç Belediye Başkanı Sahvet ERTÜRK ve kurum müdürleriyle bir araya geldi…Sayın Vali önceki görev yerinin Ata toprağı Ertuğrul Gazi otağı Bilecik olduğunu hissettirdi topantıda.Konuşmasında ‘’Kütahya olarak baktığımızda gerçekten çok büyük bir potansiyelimiz var.Bazı ilçelere baktığımızda çok büyük özellikleri önemleri var.78 milyonun hepsini ilgilendiren Hayme Ana gibi çok önemli büyüklerimiz var.Bunların bizim tarafımızdan bilinip ülkemize ve dünyaya tanıtılması lazım.Bunları bilin,tanıyın,tanıtın ve istifade edin.’’ İfadelerini kullandı.Söğüt ilçesindeki canlılığı hissedin ve yaşayın dedi kısacası.

Yıllardan beridir yazılarımda bahsettiğim tarihi ve kültürel noktadaki zenginliğimizin var oluşunu ve bunları tanıtma ve tanımada ne kadar zayıf olduğumuzu dile getirdi aslında.

Malumunuz Domaniç halkı etkinliği seviyor. Hayme Ana,yağlı güreşler,Saru Batu Savcı bey olmak üzere Selim ata,Sarı Kız,Ebe Ana,Halk geceleri vs gibi törenler halkımızın coşkuyla kutladığı törenler. Domaniç’te kaza/ilçe oluşunun yıldönümü gibi etkinlikler yapılırsa şimdiki Domaniçli nesil’e Domaniç’i tanıma fırsatı sunulmuş olur.Kendini tanıyan bir nesilde de bir kıvılcım olur ve tekrar bir ‘’ Diriliş gerçekleşir.’’

Mesela örneklendirmek gerekirse Muratlı köyünde geçen senelerde ilk defa üzüm festivali ve tahtalı araba yarışması düzenlenmiş ve ulusal basın-yayında çok ses getirmişti. Tanıma ve tanıtım bazında çok harika bir organizasyon yapılmıştı.Amma velakin ,Domaniç Tarihi Yağlı Pehlivan Güreşleri,Türkiye’nin en eski tarihi geçmişine sahip olmasına rağmen yıllardır istenilen seviyeye gelemedi.Yıllardır basit ve vizyonsuz tartışmalarla vakit geçirdik.Bu tartışmalardan uzak kalıp yağlı güreşleri tanıyıp tanıtma noktasında mücadele eden gönül erlerini de tek tek tebrik ediyorum,her ne kadar iki elin parmaklarını geçmeseler de hakları büyük ve ödenemez.

Domaniç ve köylerinde medfun olan yaklaşık 60 civarında maneviyat erleri vardır.Bu maneviyat erleri milletimizi ayakta tutan ruhi dinamiklerimizdir.Türk’ün varlığından bu yana kadar olan maceranın adıdır.Bu maneviyat erlerini tanıyıp tanıtma fırsatı yakalamak her Domaniçlinin asli görevi olmalıdır.

Kısacası sayın Valimizin de dediği gibi,Domaniç’te Hayme Ana başta olmak üzere maneviyat erlerimizin de tanınıp tanıtılması,Nisan ayından başlayıp Eylül ayına kadar Domaniçlilerin ve Domaniç’e gelen yerli ve yabancı turistlerin bir kültür yolculuğuna çıkılması gerekiyor.Bu anlamda mülki ve idari bazda yöneticilerine ,köy muhtarlarına ve sivil toplum kuruluşlarına büyük görevler düşüyor.
Velhasılı,Domaniç’li ; Yollarında her gün Trafik kazası olan,yolu bozuk olup YOLSUZ,köylerinin de yanı başında sırtını dayadığı,binbir çeşit bitki ve canlı barındıran Koca dağ gibi bir dağa ve yaylaya sahip olup SUSUZ bir Domaniç olarak tanınmak istemiyor.