Doğa bunun hesabını bizden sorar !

Farkında olmasak ta, kıymetini bilmesekte, değerini anlamasak ta dünyanın gelecekteki en stratejik yerlerinde yaşıyoruz.
Küresel ısınmayla birlikte günden güne dengesi bozduğumuz doğamız, bizden öcünü alıyor ancak biz hala ders almamakta direniyoruz.
Dünya genelindeki doğanın düzenini bozan da küresel ısınmaya neden olan da biz değiliz.
Dengeyi bozan zengin devletler, güçlü firmalar, V.S.
Değişen dengeler bazı yerleri yaşanamaz hale getirirken, bazı yerleri de değerli kılıyor.
İşte bizim farketemediğimiz de bu. DOMANİÇ DAĞLARI…

Domaniç Dağları, Kayın Meşe ve Çam ağacının kardeşçe yaşayabildiği ender ormanlardan biri özelliğini taşırken, İlçemize gelen alternatif tıpçılara; ‘Lokman Hekim Dağları’ dedirten yüzlerce çeşit endemik bitkinin bulunduğu yine ender dağlardan biri bizim dağlarımız.

Peki ya suyuna ne demeli ?

Domaniçliler suyunu, Domaniç’in sularından dolum yapan bir işletme den ve diğer hazır su işletmelerinden temin ederler.

Utanılacak bir durum ancak, Ne belediyemizin ne de diğer doğal su kaynaklarımızın akıbeti bilinmediği ve suların pek te içilecek yanı olmadığı için ,su ve dere yataklarının dibindeki Domaniç halkı, suyunu satın alır !!!

Bu gazetenin aboneleri hatırlayacaktır. “ Sularımızda Arsenik Var” haberi nedeniyle O zamanlar ki Hastane Başhekiminin gazıyla yeni ve genç kaymakam gazetemizi toplatmış sonra da bir şekilde hatasını telefi etmişti.
Küçük yer olduğu için olayı kısa zamanda kapattık.
Kapattık çünkü ne kaymakam ne de hastane Haberin aksini ispat etme tekzip etme imkanına sahip değil. Gayri kanuni toplatılan gazete sorunu ise ap ayrı bir sorun olacaktı.

Dağlarımızda yüzlerce çeşme var. Her hafta sonu soğuk sularımıza ve serin ormanlarımıza sıcaktan kaçan binlerce İNSAN geliyor.
Hangi çeşmenin suyundan ne kadar arsenik var bilmesek te, bildiğimiz bir şey var artık.

Gün gelecek bu çeşmelerden su yerine zehir akacak.

Bilenler bilir ; Bizde haber yaptık. Birileri buralara Arap şeyhlerini getirdi. “Dağın altına tünel kazalım. Siz oradan rahat rahat İnegöl’e çalışmaya gidin gelin. Dağın ütünde de Arap zenginler rahat rahat villalarında otursunlar” denildi. “Dağlarımızı peşkeş çektirmeyiz” diyerek engel olduk.
Buralara 5 yıldızlı oteller yapalım denildi engel olduk.
Zenginlere peşkeş çektirmediğimiz dağlar sözde insan müsveddelerinin çöp yığınları altına kalıyor buna niye engel olmuyoruz!

Hafta sonları en çok piknikçinin geldiği alan, Kocayayla Mesire alanı; Allah rızası için devletten bu iş için maaş alan yetkililer, Domaniç sevdalıları, Neslinin Domaniç’e devam etmesini isteyeler, ormanın derinliklerine hiç baktınız mı ?, Bu çöpler, yarın akar sularımıza su kaynaklarımıza karıştığında neler olabileceğini hiç düşündünüz mü ? Çöpler den çıkabilecek ufak bir yangının dağlarımızı küle dönüştürdüğünü görmek isterimsiniz ?

Bu fotoğraflar Koca Yayla Mesire Alanında çekildi. Palazoğlu diye bilinen adıyla Topuk yayla da, Çatal alıçta, diğer dere ve çeşme kenarlarında da durum aynı.

Güzelim ormanlarımız son birkaç yıldan beri doğal hela konumuna getirildi.

Tertemiz oksijen kokusu yerine burnumuza sidik kokuları geliyor.
İnsan müsveddesi piknikçilerin bıraktığı çöpler, görüntü kirliliğinin yanında çevreye de olumsuz etkiler kalıcı izler bırakıyor.
Alkol ve konserve şişeleri, yangına davetiye çıkartırken evlerde biriktirilip ormanlarımıza atılan çocuk bezleri tertemiz ormanlarımızı gübür atılmış tarlaya çeviriyor.

Bu çöplerin belki karıştı belki hala zamanımız var. Yarın su kaynaklarımıza karıştığında resmen zehir daha da açıkçası insana pisliği içeceğiz.

Küresel Isınmadan en az biz etkileniriz derken, Gelecekteki nesillerimiz belki de buraları terk etmek zorunda kalacak.

Bu haber internette yayınladığı gün gelecek yorumlar umarız bundan öncekiler gibi olmaz.

· Yetkililer uyuyor mu?
· Domaniç Ormanlarımıza sahip çıkın
· Pislikler ormanımıza sokulmasın
Diye her şeyi başkalarından bekleyen klavye kahramanlarının zırvalamalarına karnımız tok.

Allah’ını seven, Doğayı seven, Çoluk çocuğunu seven, geleceğine sahip çıkan herkes elini taşın altın koyacak. İşin bir ucundan tutacak..
ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZ

Gerek kendi gördüğümüz gerekse duyarlı halkımızın bu konuyla ilgili görüşlerini yıllardır Gazetemizde dile getiriyoruz. Yazılan çizilenleri dikkate alan İlçe kaymakamımız Bünyamin Karaloğlu ve Kütahya Milletvekilimiz Vural Kavuncu, uzun süren bir çalışmanın neticesinde Topuk Yayla için bir proje çıkartmayı başardılar.
Bu proje gerçekleşirse, dağlarımızı gelişi güzel kullanarak çöp bataklığına çevirenlerin önü kesilecek. Dağlarımız, çok yıldızlı otel yapmak isteyenlere peşkeş çekilmemiş olacak. Dağın altını oyup üstüne villa yapma hayali kuranların hayalleri boğazında kalacak, Projeye sahip çıkabilirsek, yüzlerce Domaniçli, Allah’ın Domaniçlilere hediye ettiği bu doğal güzellikten ekmek parası kazanabilecekler.
Ancak o günlere daha var.
Acil çözüm olarak daha öncede birkaç kez yazdık ama maalesef bir geri dönüşüm olmadı.

Acil Çözüm Paketimiz !

-Domaniç Orman İşletme Müdürlüğü Mesire alanlarını kontrol eden özel muhafızlar görevlendirmeli.
– Domaniçliler dağda gördükleri her olumsuzluğu hiç çekinmeden ve bıkmadan Domaniç Orman İşletme müdürlüğüne ve Domaniç Jandarmaya ihbar etmeli.
– Mümkün mü bilemeyiz. Ancak Kaymakamlık ve Orman İşletme Müdürlüğü dağlardaki mesire alanlarını kısa süreliğine yaz aylarında Domaniçli girişimcilere kiraya verip hem ormanın korunması hem de Domaniç liye ekmek kapısı sağlaması geçici çözüm olabilir diye düşünüyoruz.
Aksi halde doğa bunun hesabını bizden sorar!