“Türkiye’nin 210’uncu tabiat parkı” için planlama çalışmaları başladı

Türkiye’nin 210. Tabiat parkı olacak olan Domaniç Topuk Yayla Tabiat Parkında, Türkiye de ilk defa, ağaçların üzerine evlerin de yapılması planlanıyor.

Topuk Yayla Tabiat Parkı tamamlandığında, butik otel, barbeküler, yerel ürünlerin satılabileceği doğal çarşı, gölette balık tutma ve su sporlarının yapılabileceği tesisler, 4 mevsim kampçıların kamp kuracağı bir alan, kafe ve restoranların yanında Türkiye ‘de ilk defa Domaniç’te denenecek olan ağaçların üzerinde evler de yapılan planlamanın içinde olacak.

Yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, doğal kayak pistleri de yapılması planlanan işler arasında yerini aldı.

AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu’nun yerel halkın talebi üzerine meclise taşıdığı proje Vekilin sıkı takibi sonucu ilgili bakanlıktan onay alınarak planlamaya konuldu.

Tabiat parkının 780 dekarlık orman alan içerisinde yer aldığını belirten Milletvekili Kavuncu, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun bu bölgeye çok önem verdiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

“Domaniç, Anadolu’nun mihenk taşlarından biridir. Osmanlı’nın kurulduğu topraklardır. Bunun yanı sıra harikulade doğası ve eşsiz güzellikleriyle de şu anda adeta saklı cennet konumundadır. Bu dağın diğer tarafı bilindiği üzere Uludağ’dır. Yani Türkiye’nin turizm olarak önemli noktalarından bir tanesi. Domaniç’in bu anlamda büyük fırsatları olduğuna inanıyoruz. Dağımızın turizme açılması ile birlikte bu bölgenin hareketlenmesi, bölgemize ve ülkemize büyük katkı getireceği muhakkaktır.”

Bölge halkının tabiat parkından en iyi şekilde istifade etmesi gerektiğini vurgulayan Kavuncu, bunun için yöresel ürünlerin satılabileceği doğal çarşılar planlandığını aktardı.

Kavuncu, tabiat parkının proje safhasında olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“Parkta günü birlik gelecek insanların piknik ve mangal yapabilecekleri kamelyalar yapılması planlanıyor. Yine, çocuklar için oyun alanları ve spor alanlarının kurulması, burada mutlak suretle kır salonu, restoran, gelin ve damatların gelip düğün fotoğrafı çektirebileceği köprüler, olta balıkçılığı yapanların gelebileceği, kampçıların gelebileceği, doğa sporcularının etkinlik düzenleyebileceği çeşitli alanlar oluşturmayı hedefliyoruz. Konser ve gösteri alanı, butik tarzda doğayla uyumlu konaklama köşklerinin yapılabileceği planlamalar içerisindeyiz.”

Planlama ve yer tespit çalışmalarına, AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu, Afyon Doğa Koruma Milli Parklar 5. Bölge Müdürü Mahmut Temel, Afyon Doğa Koruma Milli Parklar Müdürü İsmail Lafcioğlu, Projelendirme ve hali hazır İhalesi alan firma yetkilileri ve bölge halkı katıldı.