Domaniç’in yolları yoruyor…

İlçemizi en çok ziyaret eden, her geldiğinde bir şeyler yapmak isteyen ancak, şikâyet, dertlenme ve sızlanmalardan hiçbir proje üretemeden geldiği gibi giden vekilimiz Prof. Dr. Vural Kavuncu, bayram ziyaretinin ardından geçtiğimiz hafta tekrar ilçemize gelerek Domaniç-İnegöl yolu üzerindeki topuk yayla mesire alanına tabiat parkı yapılması için başlattığı mücadelenin başarıyla sonuçlanmasından ötürü, topuk yaylaya neler yapabiliriz diye gelmişti.

(HABER YORUM)

Bir birinden kopuk ilçe teşkilatımız, vekili ve yanındaki Tabiat Parkaları Müdürü ve ekibini karşıladı. Parkta ön görüşme için oturulup bir çay içilecekti ki, Ak Partili olduğu anlaşılan yaşlı bir amca, “ Vekilim hala taa 1970li yıllarda Ecevit’in yaptığı yollardan gidip geliyoruz. Ben artık iyice yaşlandım. Kıvrım kıvrım dar yollar beni yoruyor. Neden bizim yollarımız yapılmaz, neden bizim yollarımız başka yerlerdeki gibi olmaz, neden olmuyor” diye isyanını dile getirdi. Vekile cevap verme fırsatı verilmedi İlçe yönetimi işe el atıp yaşlı amcayı susturdu. Amca ya verilen cevap ise oldukça manidar; “Amca bizim yollarımız oturmuyor da onu bekliyoruz !?”
Hangi yolar oturmuyor? Yol yapıldı da bizim mi haberimiz yok? Bundan 3-5 yıl önce kısa kısa da olsa yollarda bir hareketlilik olurdu. Kısa kısa da olsa her yıl birkaç yüz metre ve ya kilometre yol yapılır ve açılırdı.

Ne oldu da artık yollarımızda hiçbir iş makinesi çalışmıyor. Domaniç’i gözden mi çıkardılar. Domaniçliler mi bir şey istemiyor. Yoksa yerel yönetim mi yeterince hizmet alamıyor?

Çamlıca kavşağında, Karaköy altında her yıl onlarca araç trafik kazası meydana gelirdi. Bir gün de 3 defa Karaköy altında uçan araçlar için gittiğimiz olmuştur. Maddi hasarlı kazalar, yaralanmalı kazalar ve hatta maalesef ölümlü kazalar, yolun düzeltilmesiyle bıçak gibi kesildi. Yıllardır Çamlıca kavşağından Karaköy altına kadar olan bölümde tek bir kaza olmadı.
Hani kazalar Allah’tandı. Hani kazalarda hayatını kaybedenlerin Allah ecelini orada öyle yazmıştı. Allah aynı Allah, sürücüler aynı sürücüler. Değişen sadece yol. Kıvrımlı dar yolların yerini asfaltı bozuk da olsa geniş ve düz yollar aldı. Kazalarda ölümler de bıçak gibi kesildi. Demek ki yıllardır kazaların ölümlerin suçunu boşuna Allah’a atmışız, kendi vurdumduymazlığımızın faturasını Allah’a çıkarmışız.
Ak Partiyi her konuda eleştirebilirsiniz, sevmeye bilirsiniz, ama yollar konusunda hakkını yemeyelim. Ak Parti döneminde tüm yurt adeta yeni yollarla örüldü. Şehirler arası duble yollar, otobanlar, en ücra köşelere, köylere sıcak asfaltlı yollar yapıldı yapılıyor.
Peki, Domaniç’e neden yapılmıyor. Yol yapım firmalarının elinde dev iş makineleri ve silindirler mevcutken; ‘Yolun oturması’ diye bir tabir nasıl kullanılabiliyor. Halk nasıl tutarsız bahanelerle oyalanıyor?
Peki, tek suçlu Domaniçli siyasileri mi? Tek suçlu, Ak Partili siyasiler mi? Domaniç-Tavşanlı yolu 1970’lerde Ecevit hükümeti tarafından yapılmış. Yine Domaniç-İnegöl yolu, Ecevit Hükümeti tarafından açılmış ancak darbe dönemine denk geldiği için bitirmek, yanılmıyorsak ANAP döneminde Mustafa Kalemli ‘ye nasip olmuş.
1970’lerde o günün şartlarında yapılan yollar eskidi, yetersiz hale geldi. Domaniç yeni yol istiyor. Her hükümet döneminde seçim vaadi olarak söz veriliyor. 1984 den beri yollarımızda ölçümler yapılıyor, yeni tabirle oturması bekleniyor.

Peki, bu arada dar ve kötü yolarda aracı yıprananların tamir bakım masrafının hesabını kim verecek? Kaza yapanların masrafını kim üstlenecek? Yaralıların acısını, hastane masrafını kim karşılayacak, zor yollarda hastaneye yetişemeyenlerin hesabı bellimi? Ya da bu yollarda can verenlerin canlarının bedelini, geride kalanların çilesini…
Günah değil mi? Ayıp değil mi?
Domaniç-Tavşanlı yolu, malumumuz, eskiden beri yapılmadığını unuttuk. Son dönem iktidar partisi Ak Partiye kızıyoruz, Ak Partili vekillere, ilçe teşkilatına kızıyoruz. Peki, Domaniç-İnegöl yolu çok mu rahat?

Tahtaköprünün başındaki birçok insanımıza mezar olan köprünün üstünde çöken yol. Son olarak geçtiğimiz yıllarda aylarca devam eden inşaatın ardından tamamlandı. Hala ölüme meydan okuyan bir satıh a sahip yolu hangi yüklenici firma devlete nasıl kakaladı anlaşılır gibi değil.

Yolun Bursa tarafındaki iki viraja çakılan orta çağın işkence şişleri gibi şişler aylarca Azrail gibi karşımızda dikildi.
Kaç oldu bilinmez yüz metrelik alanlarda ki inşaatlar hala tamamlanamadı. Bursa, Oylat kavşağına kadar getirdiği sıcak asfaltlı yolu bir metre daha ilerletmiyor.
Kısacası Domaniç’e giden yolları kimseler yapmıyor ve ya yapmak istemiyor. Ne Kütahya’dan gelen yollar bize uğruyor ki Tunçbilek’te bitirdiler. Ne Bursa’dan gelen yollar…
Hadi Kütahya Ak Parti il ve ilçe yönetimini suçlayalım. Tunçbilek’e kadar yapılan yol neden Domaniç’e bağlanmıyor. Yoksa Domaniçlilerin Tunçbilek ‘ten öteye geçmesi istenmiyor mu diye !? İyi de Bursa’da Oylat kavşağına kadar getirdiği yolu Domaniç’e bağlamadı. Yani Bursa da Domaniç’i istemiyor.

Lütfen düşünelim! Sorun siyasiler de değil de onları seçen bizler de olmasın sakın! Hiçbir konuda birlik ve beraberlik sergileyemediğimizden olmasın sakın! Memlekete hizmet için birleşmek yerine bir birimize kuyu kazmak için birleştiğimizden olmasın sakın, küçük çıkar hesapları yüzünden çevremizdekileri küstürmüş olmayalım sakın! Bir birimizi sık sık sattığımızdan, karşı tarafın bize karşı bir güvensizliği doğmasın sakın! Çevremiz bizi, tehlikeli ve zararlı görüyor olmasın sakın.
Domaniç’in yolları, Domaniçlileri yoruyor. Domaniçlilerin tavrı yetkilileri yoruyor.
Bir birimizi kötülerken aslında kendimizi de deşifre ediyoruz. Kimse bizi ti ye almıyor. Yetkililer bizden kaçıyor lütfen oturup konuşalım. Önce bir özeleştiri yapalım…