“Malçlı Çilek” çilek orman köylüsünü sevindirdi

Dağlık arazide orman köylüleri tarafından yetiştirilen malçlı çilek çilek orman köylüsünü sevindirdi.

İlçe merkezine 6 kilometre uzaklıktaki Durabey köyünde yaşayanların çoğu, çilek üretimiyle geçimlerini sağlıyor.

Çilek üretimi, suni gübre ve ilaç kullanılmadan dağlık arazide, kayın ormanı içinde yapılıyor.

Durabey’de çilekler, köyün coğrafi konumu dolayısıyla Türkiye’de çilek hasadının sona ermesinden sonra toplanmaya başlanıyor.

Her yıl temmuz aylarında hasat edilen çilek fabrikalara ve çevre köylere satılıyor.
Orman köylüsü çiftçi Ramazan İlik, atalarının getirdiği fidelerin köy arazisine uyum sağlamasından dolayı köyde çilek üretimine başlandığını bildiğini söyledi.

Başlangıçta köylülerin kendi ihtiyaçlarını karşılamak için tarlada açık şekilde çilek üretimi yaptıklarını, ilçe Kaymakamlığının önerisinden sonra malçlı çilek çilek ile geniş çaplı gerçekleştirilmeye başlandığını belirten İlik, şöyle konuştu:
“Orman köylüsüyüz, Domaniç Kaymakamlığı bize malçlı çilek yetiştiriciliğini önerdi. Bu sistemi bize getirdiği için öncellikle Domaniç Kaymakamlığına çok teşekkür ediyorum. Bu sistem sayesinde üretimimiz daha çok arttı. Dönümünden bir buçuk ton çilek çıkıyor. Kendi ellerimizle yetiştirip kendi ellerimizle topluyoruz. Satışımızı fabrikalara yapıyor veya köylere giderek kendimiz satıyoruz. Bu işi onlarca yıldır deden toruna yapıyoruz” dedi.

İlçe Ziraat Odası Başkanı Ahmet Özoğul, yaptığı açıklamada, “Engebeli bir araziye sahip olduğundan bazı köylerimizde normal tarım yapılamıyor. Bu bağlamda dağ köylerimiz yıllardan beri çilek ve patates üretiyor. İlkel şartlarda yetiştirilen çilek üretimi yerine daha fazla verim alınabilmesi için kaymakamlığımızın desteğiyle geçtiğimiz yıllarda başlatılan malçlı çilek yetiştiriciliğini dağ köylerimizde hızla geliştiriyoruz. Bölgede her yıl ortalama 300 ton çilek üretimi yapılıyor. Üretimin artması ve işin kolaylaşmasından dolayı çilek üretici sayımız artma eğiliminde” dedi.