Bir yılda 1 milyon 550 Kw saat elektrik üretecek

Domaniç Küçükköy’e Burka Enerji A.Ş firması tarafından bir yılda 1 milyon 550 Kw saat elektrik üretecek (GES) Güneş Enerji Santrali kuruluyor.

Domaniç’in Karaman köyünden olan Burka Enerji A.Ş Yönetim Kurlu Başkanı İbrahim Karaman, ön hazırlık, imar çalışmaları, fizibilite çalışmaları ve bürokratik süreçlerinin ardından çalışmalarına başladı.

Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, Çukurca Belediye Başkanı İlyas Tosun, Tunçbilek İşletme Müdürü Orhan Kıraç, köy Muhtarları ve çalışanların katılımı ile kurdelesi kesildi. Çalışmalarına başlayan firma yetkilileri alanda kurban keserek duasını gerçekleştirdi.

Bir yılda 1 milyon 550 Kw saat elektrik üretecek (GES) Güneş Enerji Santrali, 24 dönüm arazi üzerine kurulacak. Toplam maliyeti dört trilyon, 4 ay sonra üretime başlayacak olan tesis 800 ile 1000 haneye elektrik verebilecek, tesis tamamlandığı üretilen elektrik OEDAŞ kanalıyla satılacak.
Tesiste bir güvenlik olmak üzere altı kişi çalışacak.

Burka Enerji A.Ş Yönetim Kurlu Başkanı İbrahim Karaman, “Ben aslen Domaniç’in Karaman köyündenim yaklaşık 20 yıldır enerji sektöründe faaliyet gösteriyoruz. Çukurca Beldesi Belediye başkanımız İlyas Tosun ile daha önceden dostluğumuz vardı. Kendisi buralara yapacağımız yatırımlar için sağ olsun yardımcı oldular. Güneş Enerji Santralimizden sonra inşallah kendi yurdumuz için daha çok desteklerimiz olacak” dedi.