Şavşatlılar Domaniç dağlarında buluştu

Dokuzuncu Pancarcı Şenliği’nde Şavşatlılar kendi dağlarına benzettikleri Kocayayla’da buluştu.

İnegöl Şavşatlılar Derneği tarafından, geleneksel olarak düzenlenen 9. Pancarcı Şenliği, bin 500 rakımlı Domaniç Kocayayla geçidinde gerçekleştirildi.
Şenlikte, ödüllü yarışmalar ve akordeon, tulum, davul-zurna eşliğinde horonlar oynanandı. Yöresel sanatçılar tarafından, Artvin yöresine ait türkülerin seslendirildiği konser verildi.
Dernek Başkanı Durmuş Aydın konuşmasında, Osmanlı’nın devlet kurma fikrinin tohumlarının atıldığı, kayının yiğitlerinin at bindiği kılıç kuşandığı, savaşçılarını yetiştirdiği ve manzara olarak Artvin’i, Şavşat’ı andıran Kocayayla’da şenlik yapmaktan son derece mutlu olduğunu söyledi.
Alan yaklaşık 8 bin kişi olduğunu belirten Aydın, “ Pancarcı dediğimiz bir pancar otu vardır. Çoğu kişi bu pancarı karıştırıyor. En az 2500 metre de yetişen bir bitkidir. Bu bitki şeker pancarı ile karıştırılmamalıdır. Yazın yaylalara çıkıldığı zaman bizim insanımız davul zurna eşliğinde guruplar halinde eline torbasını alır eş dost ile birlikte pancar toplamaya gider. Geçmişte de oluyordu. Şu anda da toplanır. Onu toplarken orada oyunlar oynanır, yemekler yenilir, eğlenir ve tekrar yaylaya dönülür bu en az bir hafta 10 gün sürer. İşte bizde İnegöl’e yerleşen Artvinliler olarak yayla şenliği düzenliyoruz. Adına da ‘Pancarcı Şenliği’ diyoruz” dedi.
Vatandaşların, Domaniç tabiatını Artvin’e benzettiklerini bu yüzden her yıl Domaniç dağlarını tercih ettiklerini ifadelerine ekledi.

Mesire alanının temiz havasında kendilerini memleketlerinin yaylasında hissettiklerini söyleyen Şavşatlılar, pancar çorbası içerek, mangal yaptı.