Atatürk siluetine kurşun sıktılar

Osmanlı torunlarına yakışmayan hem de Osmanlı İmparatorluğunun Kurucusu Osman Gazinin Ninesi Hayme Ana’nın türbesine giden yolda ki Atatürk siluetine kırılası eller kurşun sıkarak adeta tarihten öç almışlar.

Akdeniz insanları olarak kanımız sıcaktır. Ani ve aşırı tepkiler veririz… Seversek ölümüne severiz, kızarsak ta ölümüne kızarız.

Dünyanın en değerleri askeri dehası, en büyük kurucu lideri, en sevilen lideri Biz Türklerin aittir ve bununla ne kadar gururlansak azdır.

Tertemiz bir ruh ve gaye ile Domaniç’ten yola çıkan Osmanlı, 400 yıl boyunca yedi düvele adalet götürmüş, dünyanın neredeyse üçte birini ele geçirmiş, fethettiği ülkelerde yerel yöneticileri tarafından zulme uğrayan milletlere hem özgülüğü vermiş hem de huzuru getirmişti. Ancak zamanlar güç sarhoşu olan padişahlar, ellerindeki gücü sayesinde narsizleşip, zulme ve ötekileştirme çabalarına girdiler, insanların din, dil ve kültürel değerlerine saldırmaya başladılar. Bu durumda Osmanlı coğrafyasındaki diğer ırkları rahatsız etmiş ve Osmanlıdan kurtulma çabasına girmişlerdi.

Barbar ve faşistlikle suçlanan Osmanlı Padişahlarına karşı dünya genelinde başlatılan savaş zamanla Türk düşmanlığına kadar gitti.

Osmanlı düşmanları bir çatıda birleşip Osmanlıyı yurtlarından çıkarmak için savaşmaya başladılar. Geri çekilen Osmanlı Atalarının kazandığı tüm coğrafyaları kaybetmişti ancak, düşman hızını alamayıp Anadolu’ya kadar girmek yeryüzünden Türkü silmek istiyordu.
‘Hasta adam’ dedikleri Osmanlı, düşmanın her dediğine boyun eğmek zorunda kalıyordu ki, zamanın ileri gelenleri kendi aralarında vatanı kurtarmak için canla başla direnişe başladılar. Bunu gören zamanın padişahı Vahdettin direnişçilerin başını çeken kahraman genci bulup, her türlü desteği vererek halkı ayaklandırmasını istedi.

Bu kahraman gencin adı; Mustafa Kemal’di…

Rahmetli Domaniçli Hatice nine anlatıyor: (Hatice Akkoç, 14.07. 1914 doğumlu. 5 Ocak 2010 yılında başladığımız Arka Sayfa Hikâyeleri yazı dizimizin konuklarındandı. Büyük Domaniç Yangınını ve Yunan işgalini canlı canlı yaşayanlarımızdandı)

“O zamanlar 6/7 yaşlarımdaydım. Yunan gâvuru gelmiş dediler. Herkes çok korkuyordu. Gâvurlar adamları öldürüyormuş. Eve gizlendik. Çam dibine gizli gizli gidip topladığımız otlarla karnımızı doyuruyorduk. Bizim evde adam olmadığını öğrenmişler. Babam ölmüştü. Bizim eve geldiler. Anama zorla yemek yaptırıyorlardı. Bizim evde yatıp kalkıyorlardı. Gündüzleri erkeklere zulüm ediyor, geceleri de kimsesizlerin evlerinde kalıyorlardı. Ne kadar sürdü bilmiyorum ama çok çektirdiler. Çocukların önünde her türlü işkenceleri yapıyorlardı.
Mustafa Kemalin askerleri Domaniç’e geliyormuş dediler. Büyüklerimiz pek sevindi. Nasıl düşman kaçtı mı yoksa savaşla mı çıkarıldı bilmiyorum ama Mustafa Kemal bizi bu zor günlerden kurtardı” dedi mealen…

Domaniç gibi yüzlerce köyü, kenti kurtaran Mustafa Kemal, zamanla Anadolu toprakları üzerinde yeniden bir devlet kurup adına da yıllarca dışlanan, horlanan, yerden yere vurulan Türk’ün adını koydu. Tarih boyunca onlarca devlet kuran Türklerin ilk Türk adıyla kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurtarıcı ve Kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk her canlı gibi zamanla yaşlandı ve aramızdan ayrıldı. Ancak Atatürk sevgisi gün geçtikçe artmaya başladı. Halkın Atatürk sevgisini ranta çeviren uyanıklar, Kemalizm adı altında kurdukları Atatürk sevici dernekleri ile yurdun her yanına heykeller diktirip, kendi emellerini Atatürkçülük kisvesi altında gerçekleştirmeye başladılar. Bazı cemaatlerin, tarikatların din sevicilerin yanlışlıkları nasıl bazı kesimleri dinden uzaklaştırıp din düşmanı yaptıysa aynı Atatürk sevicilerin sayesinde de bazı kesimler Atatürk’ten soğudu.

Sadece okuyup öğrenenler, gerçeği bilenler ne dinlerinden soğudular ne de ülkelerinin kurucusu Atatürk’ten soğudular.

Türk halkı asildir, Türk halkı çalışkandır, Türk Halkı Müslümandır, Türk halkı yurtseverdir.

Yukarıda Atatürk’ün saydığı vasıfları bünyesinden barındırmayanalar ise; ya cahil, yobaz, düşünme özürlü, geri zekâlıdır. Ya gizli haindir, ya da damarlarında asil Türk kanı taşımayan içimizde kalmış, kılıcımızdan kurtulmuş kefere atığıdır.

Gurur duyduğumuz Osmanlının kurucu beyni, Ertuğrul Gazi ve onun anası Devlet ana Hayme Ana’dır. Hayme Ana Domaniç İlçesi Çarşamba köyümüzdedir. Çarşamba köyümüzdeki Hayme Ana Türbesini düşman çizmeleri altından alan, Osmanlı paşası Gazi Mustafa Kemal’dir.

Çarşamba köyü girişinde Atatürk’ün şu sözü bulunmaktadır. “ BİR MİLLET ECDATINI ARADIKÇA YÜCELİR”

Türk Milleti, Domaniç’in Çarşamba Köyünü Ecdadı Hayme Anayı aramaya gelirken bundan sonra karışılacağı manzara O milleti yücelten Kurucu liderimizin siluetine sıkılmış kurşunlardır.

Domaniç Gazetesi 11 yıldan beri İlçemizin adını kötü andıracak tüm haberleri görmezden geldi.
Üstünü kapattı.

Ancak bu son gelişme üstü kapatılmayacak kadar ağır bir yük büyük bir sorumluluktur.

Umarız, sorumlular ortaya çıkarılır.

Anlımızdaki leke temizlenir, kurşunlanmış Atatürk silueti bir an önce yenilenir!

Not: Bu haberi siyasi malzeme olarak kullanarak halk arasında nifak sokmaya kalkanlarda en az o siluete kurşun sıkanlar kadar bölücüdür…