TANAP hibe programına ilgi beklenenin de üzerinde oldu

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi, TANAP, Azerbaycan’ın Hazar Denizi’ndeki Şah Deniz 2 Gaz Sahası ve Hazar Denizi’nin güneyindeki diğer sahalarda üretilen doğal gazın Türkiye’ye, üzerinden Avrupa’ya taşıma projesidir.

Türkiye’de 20 ilden geçen hattın uzunluğu 1850 Km olup, İlimiz Kütahya’da da Domaniç ve Tavşanlı’dan geçmektedir.

Geçtiğimiz günlerde, Tavşanlı’da TANAP’ın düzenlediği bilgilendirme toplantısında Domaniçlilere son dakika haber verilmesi ve daha sonra verilen saatin erkene alınmasıyla Domaniçlilerin tepkisini çeken toplantının Domaniç’te de yapılması teklifi kabul görmeyince, İlçe Kaymamamı Bünyamin Karaloğlu’nun girişimleri ile TANAP’a yüzlerce proje yapmış profesyonel bir Danışma firması Domaniç’e davet edildi.

Domaniç Meslek Yüksek Okulunda düzenlenen toplantıya ilgi beklenenin de üzerinde oldu.

Toplantıya katılanlar yetkilileri, terleten sorular sorarak konuyla olan ilgilerini gösterdiler.

TANAP Doğal Gaz Boru Hattı, Domaniç’in Soğucak, Fıranlar, Yeşilköy, Çarşamba, Çamlıca, Çokköy, Aksu, Çiftlik, Erikli, Bükerler, Ilıcaksu, Muratlı ve Çukurca Beldesinden geçiyor.

Özellikle bu köylerde yaşayan ve bu köylerde bir şeyler yapmak isteyenlerin avantajlı olduğu hibe programı kapsamında, yapılabilecek projeler iki kısımdan oluşuyor: Sosyal veya Çevresel projeler.
Yapacağınız proje öncelikle bu iki kategoriden birini kapsamalı.
Kırsal Turizm, Yenilenebilir, Enerji, Yerel Ürünler, Ahşap Atölyeleri, Tarım, Hayvancılık gibi konularda hazırlayacağınız küçük ölçekli projeler için TANAP % 95 hibe veriyor.
100 Bin Liralık bir proje yaparsanız sizin cebinizden sadece 5 bin lira çıkacak. Üstelik şartlar diğer ajanslara göre çok daha esnek ve proje kabul edildiği takdirdi ilk işlemler için 20 bin lira nakit ödeme yapılacak.

Konuyla ilgili daha geniş bilgiyi https://www.tanap-seip.com/ adresinden öğrenebilirsiniz.

Doğduğunuz topraklarda doymak istiyorsanız, bunun için de, hayvancılık, yaptığınız hayvancılık işini büyütme, Organik tavukçuluk ve ya yürüyen tavukçuluk, tavuk ve ya hayvan atıklarını biyogaza, elektrik enerjisine çevirme, ahırınızın su elektrik ihtiyacını alternatif enerji ile sağlama, bağınız bahçenizde ki ürünleri paketleyerek satma, alternatif tarım (Mantar üretimi gibi), aromatik bitkiler, doğa ve tabiat zengini Domaniç’te Doğa Turizmine yönelik küçük bir işyeri açma, ahşap oyuncak ve ya benzeri yerel ürünler, hediyelik eşyalar üreten atölye, V.S. gibi aklınızda 200 bin lira sermaye ile yapılabilecek başka bir iş varsa hemen projelendirip başvurun.

TANAP ayrıca Okul Aile Birliklerine, Köy Sağlık ocaklarına da aynı oranda hibe desteği veriyor.

Son Başvuru tarihi 23 Ağustos 2017