15 Temmuz Şehitleri anısına pedal çeviriyor

Bisiklet sporcusu Yasin Karadavut, 15 Temmuz şehitlerini anmak amacıyla düzenlenen sosyal sorumluluk projesi kapsamında Bursa’dan şehit Ömer Halisdemir’in mezarına kadar bisikletle gidiyor.

Gürsu Belediyesi’nin organizasyonuyla pedal çeviren sporcu, cuma namazı ve türbe ziyaretlerinin ardından Tophane Saltanat Kapı’dan yola çıktı.

15 Temmuz hain darbe kalkışması sırasında kendini feda ederek şehit olan Ömer Halisdemir’in kabrini bisikletle ziyaret etmek için Bursa’dan Niğde’ye pedal çevirecek olan Yasin Karadavut’un, ilk durağı Çarşamba köyünde bulunan Hayme Ana türbesi oldu.

Karadavut, Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi olan ve “devlet ana” diye tanınan “Hayme Ana”nın, Çarşamba köyündeki kabri başında dua etti.

Devlet kuran Sultanlardan, Devlet kurtaran Şehide yolculuk projesi kapsamında şehit Ömer Halisdemir için pedal çevirdiğini belirten Karadavut, “ Bursa’dan sonra ilk durağımız Kütahya’nın Domaniç ilçesindeyiz. Devlet büyüklerimizden Hayme Ana’mızın türbesindeyiz. Hayme Ana, bildiğiniz gibi Osman Gazi’nin babaannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi bize bu yüce devleti bırakan Devlet Ana. Projemiz 15 gün sürecek ve toplamda bin kilometreyi bulacak. Yol boyunca ilgi alaka çok fazla, siz Şehidimize gidiyorsunuz diyerek bana ikramda bulunuyorlar. Daha yolun başındayım önümde 12 günlük yol var ama ben olanlardan şu kanıya vardım her kim bu milletin değerlerine sahip çıkıyorsa bu millet o kişiyi ortada bırakmaz “ dedi.

Ayrıca kendisini ağırlayan İnegöl Belediyesine ve bugün ağırlayacak olan Domaniç’te Ak Parti Gençlik Kolları’na teşekkür ettiği ifadelerine ekledi.

Bisiklet turu sırasında, Hayme Ana’dan sonra Söğüt’teki Ertuğrulgazi, Şeyh Edebali ile Eskişehir’deki Yunus Emre Türbesini ziyaret edecek Karadavut, daha sonra Ankara’daki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve TBMM’ye gidecek.

Turun sonunda, Niğde’ye ulaşacak Karadavut, burada 15 Temmuz’da şehit Halisdemir’in mezarı başında gerçekleştirilecek anma törenine katılacak.
Karadavut’un bisiklet turu boyunca kayda alınan tüm fotoğraf, video ve röportajlar, belgesele dönüştürülecek.