Çamlıca Barajı 12 Haziran 2018 yılında saat 12:18’de teslim

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Kütahya’da sahur vakti 128 milyon TL’lik yatırımın temel atma törenini gerçekleştirdi.

“14 YILDA 12 MİLYAR TL YATIRIM”

Kütahya’nın hayallerinin gerçekleştiğine dikkat çeken AK Parti Kütahya Milletvekili Şükrü Nazlı, “Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu’nun talimatıyla Çavdarhisar ilçemizin 50 bin dönümün üzerindeki arazilerini sulayacak olan sulama tesisleri kapalı sistem olarak yapılacak. Enne Tabiat Parkı’nın da bugün açılışını yapıyoruz. Enne Tabiat Parkı yüzlerce kamelya, mescit, çocuk oyun alanlarıyla mükemmel bir tesis haline geldi. Domaniç ilçemiz gölet ve barajla tanıştı, yıllardır Simavlıların hayalini kurduğu Dağardı Barajı hayali gerçek oldu. Kütahya 14 yılda 12 milyar TL yatırım almış, Ulaştırma Bakanlığı’ndan sonra en büyük ikinci yatırım Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na ait. Bu Sayın Bakanımız Veysel Eroğlu’nun Kütahya’ya olan sevgisinin bir ifadesidir” ifadelerini kullandı.

“ÇİFTÇİMİZİN GELİRİ ARTACAK, MAL VE CAN GÜVENLİĞİNDEN EMİN OLACAK”

Yapılan yatırımlarla Kütahya’nın geleceğe daha güvenle baktığını vurgulayan Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Bu güzel günde ilimize kazandırılacak olan 128 milyon TL’lik 8 adet kıymetli tesisin açılışında beraber olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bakanlığımızın bugüne kadar tamamlamış olduğu yatırımlar ve devam eden yatırımlarına 8 kıymetli tesisle yenilerini ekleyerek bu manevi berekete bir maddi bereket katacak şekilde ilimizde bulunmanızdan büyük bir mutluluk duyduğumuzu ifade etmek istiyorum. Kütahya’mız adına başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu olmak üzere bütün hükümetimize yapılan yeni yatırımları ve kazandırılan yeni hizmetler için de şükranlarımız arz etmek istiyorum. Bir yanıyla çiftçimizin üretimini artıracak, onların cebine daha fazla gelir girmesini sağlayacak, katma değeri artıracak yatırımlar diğer yanıyla da onların can ve mal güvenliği açısından daha emin olmasını sağlayacak taşkın koruma hizmetleriyle bakanlığımız Kütahya’mıza yeni hizmetler, yeni faaliyetler getirmiş oluyor. Biz burada bu yatırımın devam edeceğine olan güvenimizi de tazeleyerek, beklenti çıtamızı sürekli yüksek tutarak Sayın Bakanımızı ilimizde görmekten duyduğumuz mutluluğu belirtiyor, hepinize saygılar sunuyorum” diye konuştu.

“KÜTAHYA’YA HİZMET ETMEK BOYNUMUZUN BORCU”

Son olarak Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu halka hitap etti. Bakan Eroğlu, “Türkiye’deki illere normalde yılda anca bir defa gidebiliyorum ancak Kütahya’ya bu 4. gelişim. Bugün 128 milyon TL yatırımla geldik Kütahya’ya. Şuana kadar 12 milyar TL yatırım yaptık. Bugünkü yatırımlarla birlikte 1,5 milyar TL’si bakanlığımıza ait. Geçen yıl itibariyle 1 milyar 350 milyon TL ama şuanda bunu aştık, ikinci sıradayız. Merak etmeyin 2017, 2018, 2019 yıllarında yatırımda birinci sıraya yükselecek. Bunun sözünü veriyoruz. Allah’ın izniyle fırtına gibi eseceğiz. Kütahya’ya hizmet etmek boynumuzun borcu” dedi.

“EGE BÖLGESİ’NE 27 MİLYAR 985 MİLYON TL YATIRIM”

Ege Gelişim Projesi ile 27 milyar 985 milyon TL yatırım yapılacağını müjdeleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Sizlere hizmet etmek ibadet etmek gibidir. Kütahya’mız için büyük proje hazırladık. Ege Gelişim Projesi (EGEGEP). Bu maksatla Ege Bölgesi’ne 27 milyar 985 milyon TL’lik yatırım yapılacak. Kütahya da bundan azami ölçüde istifade edecek. Bunun bitiş tarihi 31 Aralık 2019, saat 16:59. Bütün bakanlık mensupları hedefe kilitlendi. Kilitlenmedikçe başarılı olmak mümkün değil, dolayısıyla biz temel atarken açılış tarih ve saatini belirtiyoruz. Çünkü Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın sloganı; ‘Orman ve Su İşleri Bakanlığı Zamanla Yarışıyor.’ Zaman heba edilirse telafisi mümkün değil” ifadelerini kullandı.

“KÜTAHYA BARAJ, GÖLET, SULAMALAR DİYARI OLACAK”

68 adet baraj ve göletle Kütahya’nın sulamalar diyarı olacağının altını çizen Bakan Eroğlu, “Bakanlık olarak buradaki bütün göletleri, barajları, dere ıslah çalışmalarını tamamen bitireceğiz. Kanal Kütahya’yı da Kütahya’mız için bir gerdanlık oluşturacağız. Burası için para sıkıntısını düşünmeyin, burayı tam bir gerdanlık olarak yapacağız ve projeyi ben göreceğim diye genel müdürüme söyledim. Biz yeni dere ıslahları koymadık ama Kütahya için talep oldu genel müdürüme hepsini koyun, para sıkıntımız yok dedim. 15 baraj ve gölet yaptık, 17’sini yapıyoruz, 2018 yılında bitireceğiz. 36 tane de planlama safhasında. Dolayısıyla bir rekora imza atıyoruz. 68 tane baraj ve göletle Kütahya baraj, gölet, sulamalar diyarı olacak. 70 tane de sulama tesisi yapıyoruz. Böylece toprakları sulayacağız. 82 tane dere ıslah ederek rekora imza attık. 15 tanesi inşa halinde, 15 tanesi de planlamada. 112 tane Kütahya’da dereleri tamamen biz ıslah edeceğiz” dedi.

“102 MÜJDEDEN 58’İ TAMAMLANDI”

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu 102 müjdenin son durumu hakkında da bilgiler verdi. Bakan Eroğlu, “Mart ayında geldiğimde 102 müjde vermiştim. O müjdelerden 58’i tamamlanmış, 44 tanesi inşa halinde. İnşallah 2018 yılında tamamını bitirmiş olacağız. Burada Orman Teşkilatı çok iyi hizmet yapıyor. 99 milyon fidan dikildi, 3 tane şehir ormanı oluşturuldu. Hanımefendiler istediğiniz kadar isteyin; çünkü biz sizlerin, çocuklarınızla çok çalıştığınızı biliyoruz. Nereyi isterseniz orayı siz seçeceksiniz orada mesirelik alan yapacağız” dedi.

“KÜTAHYA BAL ÜRETİM ÜSSÜ OLMALI”

Kütahya’nın bal üretiminde marka oluşturması gerektiğine dikkat çeken Bakan Eroğlu, “Kütahya’mız şifalı bitkiler açısında çok önemli. Burası bal üretim ve ihracat üssü haline getirilmeli. Kütahya çinide, sanayide, ziraatte çok ileri ama birde buna bal üretimini dahil edelim dedik. Şuana kadar 12 tane bal ormanı kurduk. Arıcı kardeşlerim bakın sizin için ne isterseniz yapmaya hazırız. İstediğiniz yerden kestane balı mı, çam balı mı, çiçek balı mı? Hazırlayacağız. Bal ormanı kuracağız. Ayrıca paranız yoksa yüzde 20 hibe, gerisi faizsiz para da vereceğiz. Sizden tek istediğimiz Kütahya için güzel bir isim ve güzel bir marka oluşturun ve arıcılara destek verelim. Bu benim en büyük arzum Kütahya’da” diye konuştu.

“CENNETİ GÖRMEK İSTEYEN KÜTAHYA’YA GELSİN”

Kütahya’nın sahip olduğu güzelliklerle mutlaka görülmesi gereken bir il olduğuna vurgu yapan Bakan Eroğlu, “Kütahya, Dünya’nın cenneti. Cennet gibi yerler var, tarihi eserler açısından zengin, tabiat güzellikleri muhteşem. Dünya’da cenneti görmek istiyorsan gel Kütahya’ya. Yolu var, havaalanı var. Bunun için master plan hazırladık. Bu konuda da yeni bir sektör olmasını istiyorum. Kütahya’mızın tamamı Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın kanatları altında. Dolayısıyla diyoruz ki gelin size ceviz, badem, kestane ormanı, ne istiyorsanız kuralım. Bunların 3 yıl bakımı bize ait ama geliri 49 yıl size ait” dedi.

Konuşmaların ardından Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Devlet Su İşleri tarafından temeli atılacak olan Domaniç Çamlıca Barajı yüklenici firma yetkilisiyle pazarlık yaptı. Bakan Eroğlu 12 Haziran 2018 yılında saat 12:18’de teslim sözü aldı.

Daha sonra Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti Kütahya Milletvekilleri Şükrü Nazlı, Vural Kavuncu, İshak Gazel ve Ahmet Tan ile diğer protokol üyeleri hep birlikte butona basarak temel atma törenini coşku içinde gerçekleştirdi.

Temel atma töreni sonrası orman köylülerine Besi Sığırcılığı ile ORKÖY sertifikaları verildi, vatandaşlara bin 500 adet badem, bin adet ceviz, 2 bin 500 adet kestane fidanı dağıtıldı.

Temel atma töreninin ardından Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir ile protokol üyeleri vatandaşla birlikte sahur yaptı.