Yağmur, çamur dinlemedi teog’ta başarıyı elde etti

Aksu köyünde yaşayan taşımalı Çokköy ortaokulu öğrencisi Nisanur Yalçınsoy, Milli Eğitim Bakanlığınca 8. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Sistemi ikinci dönem ortak sınavında tüm soruları doğru cevapladı.

Çokköy ortaokulu öğrencisi Nisanur Yalçınsoy’un, zorlu TEOG başarısını kutlamak için evlerine giden okul müdürü ve öğretmenleri küçük altın takarak tebrik etti.
Birinci dönem ortak sınavlarında iki yanlışı bulunan Nisanur Yalçınsoy, ders dışında spordan sanata çeşitli alanlarda derecelere sahip.

Aksu köyünde yaşayan ve 3 kilometre uzaklıkta ki Çokköy ortaokulunda taşımalı olarak eğitim gören Yalçınsoy, hafta sonları olmayan okul servisinden dolayı, kurslara kimi zaman yaya, kimi zaman ise okul müdürü ve öğretmenlerinin araçlarıyla gitti. Çokköy yolundaki yol çalışmasından dolayı bir yıl boyunca çamura rağmen kurslarını hiç aksatmadı.

Nisanur Yalçınsoy, yaptığı açıklamada, “Taşımalı okula giden bir öğrenciyim. Aksu köyünden Çokköy köyüne gidiyorum. Hafta sonu bizim kurslarımız var bazen kendim yayan, bazen ailemle, bazen ise öğretmenlerim beni alıyordu, bazen de köydeki arabası olanlar götürüyordu beni. Yani bir emek verdik, bununda karşılığını aldım. Kursa okula gidemediğim zamanlarda ise evde oturup ağlıyordum. Evin tek çocuğuyum, ister istemez bazı şeylerde etkileniyorum. Ailemde de bazı hastalıklar oldu. İnsan ister istemez küçük yaştan beri etkileniyor, doğal olarak bu yüzden doktor olmak istiyorum. Genel cerrah olmayı çok istiyorum” dedi.

Okul Müdürü Veli Bilgili, “Bir öğretmenin birinci sınıftan alıp dördüncü sınıfa kadar devam etmesi, öğrencileri tanıması, velileri tanıması onlarla birlikte iş birliği yapması başarıyı getirdi. Nisa Nur öğrencimizi birden dörde kadar Hasan Erdem hocamız getirdi. Dörtten sonra ise Hasan hocamızın eşi devraldı, tesadüf oldu. Eşi de çok ilgilendi. Öğrencilerimizi kaynaştırdı. Bu öğrencimizin lider vasfı da var. Yani o zor şartlar altında bu başarı gelince sevincimiz bir kat daha arttı” dedi.

İlkokul sınıf öğretmeni Hasan Erdem, eşiyle birlikte kendilerini mahcup etmeyen Nisanur ile gurur duyduklarını ifade etti. Erdem, “Dördüncü sınıfa kadar ben okuttum. Dördüncü sınıftan sonra eşim devraldı. O zaman tabiki eşim değildi. Böyle olmasının faydasını gördük, evde de devamlı iletişim halindeydik” dedi.

Ortaokul sınıf öğretmeni Sevda Erdem, sadece Nisanur’a rehberlik etiklerini söyleyerek bu başarısından dolayı çok mutlu olduklarını söyledi.

Anne Gülşen Yalçınsoy , “Yağmur, çamur dinlemedi. Hafta sonları kursa gideceğim diye ağlayıp hırçınlaşıyordu. Bizde çoğu zaman yaya olarak götürüyorduk. Çoğunlukla babası ona eşlik ediyordu. Çok çabaladı, bizleri gururlandırdı. Öğretmenlerine, emeği olan herkese çok teşekkür ederiz” dedi.

Baba Abdullah Yalçınsoy ise duyduğu mutluluğu dile getirdi.