İmam Hatip Lisesi tarafından TÜBİTAK bilim fuarı

Domaniç İmam Hatip Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı 20 projeden oluşan TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’nın açılışı gerçekleşti.

Domaniç İmam Hatip Anadolu Lisesi bahçesinde düzenlenen 4006 TÜBİTAK bilim fuarına Belediye Başkanı Sahvet Ertürk. İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Zengin, kamu kurum amirleri, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı. 20 projenin sergilendiği sergide bilimsel çalışmalar yer aldı. Projeleri tek tek inceleyerek öğrencilerden bilgi alan İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Zengin, “Ali Kuşçular, Farabiler, Ömer Hayyamlar, kolay yetişmiyorlar. Onları gözlerinizde çokta fazla büyütmeyin. Onlarda sizin sıralarınızda, sizin oturduğunuz yerlerde yetişti. Azimli, disiplinli ve sistemli ders çalışarak o makamlara yetiştiler” dedi.4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı’nda açılış konuşmasını gerçekleştiren Domaniç İmam Hatip Anadolu Lisesi Müdürü Osman Yıldız, İmam Hatip Liselerinde, sadece meslek ağırlıklı eğitim verilmediğini, bu okullarda aynı zamanda üniversitelere öğrenci hazırlandığını, bu nedenle, diğer branşlarda da verimli ve oldukça güzel çalışmalar yapıldığının görülmesi açısından bu tür etkinliklerin çok önemli olduğunu belirtti.
Okul Müdürü Osman Yıldız konuşmasında, “Bilim Fuarları öğrenmeye istekli, merak eden, araştırmacı, yaratıcı bireylerin yetişmesine katkı sağlayan bir öneme sahiptir. Böyle programlar çocuklarımızın ufkumuzu açıyor. Çocuklarımızın geleceğe yönelik bakış açılarını değiştiriyor. Gençlere böyle imkânlar verildiğinde, kayda değer çalışmaların ortaya konulabileceğini görmüş bulunmaktayız.
Teknoloji ve bilim, insan hayatında önemli bir yere sahiptir. Hazırladığınız bu projelerle sizlerin bilimsel araştırma yöntemleri çerçevesinde hedefler belirleme, stratejik planlar yapabilme, proje hazırlayabilme, yenilikler yaparak yeni eserler ortaya çıkarmanız hedeflenmektedir.
Din ilimleri ile fen ilimlerinin bilinmediği bir yerde, istenilen başarı hiçbir zaman elde edilmez. Mutlaka ikisi beraber yürütülmelidir ki bir sonuç elde edilsin. Tek kanatlı kuş uçmaz, çift kanatlı kuş oldurma çabasındayız. İbn Sinalar, İbn Rüşdler, Farabiler, Gazaliler din ilimleriyle beraber fen ilimleri ve diğer pozitif bilimleri tahsil ettikleri için çok başarılı olmuşlar ve dünya bilim tarihine önemli katkılar sunmuşlardır. Unutmayalım ki belki burada öğrencilerimizin hazırlamış olduğu projeler bir büyük projenin henüz kıvılcımı konumundadır. Nice büyük alevler, yangınlar ufak bir kıvılcımdan başlar. Bizim öğrencilerimizin de yaptığı inşallah büyük projelerin bir kıvılcımını ateşlemekten ibaret olacaktır. Umut ediyoruz ki ileriki yıllarda daha birçok projelere imza atacaklar, vatan, millet memleket uğruna güzel projeler yapacaklar. TÜBİTAK Bilim Fuarına 20 Proje ile katıldık. 10 adet araştırma, 10 adet teknik tasarım projemiz var. Bu projelerden 8’i fizik,7’si biyoloji,3’ü matematik,1’er de kimya ve mühendislik projelerinden oluşmaktadır. Bu çalışmalarla İmam Hatip Lisesi’nin adını, projelerimiz ile birlikte hem geliştirmek, hem de öğrencilerimize bilimi yaşayarak öğretmeyi amaçladık. Domaniç Anadolu İmam Hatip Lisesi, sosyal, kültürel, ilmi, dini her alanda vardır ve varlığını her geçen gün arttırarak ta devam edecektir” dedi.