Çarşamba’da bir eksiğimizdi

Tarihsel ziyaret için Domaniç’e gelenler artık eli ve midesi boş dönmeyecekler.

Osmanlı toprakları diye Domaniç’e tarihsel gezi yapan turlarla ve ya özel gelenler, yanlarında Domaniç hatırası diye götürecek bir şey bulamıyor hatta aç geri dönüyorlardı.

Bu eksikliğimizi ve hatta ayıbımızı fark eden Çarşamba köyü halkından Mecit Karadeniz, İlçemizin tarihi ve doğal güzelliklerini çini üzerine bastırıp hediyelik eşya olarak Hayme Ana Türbesine gelenlere satmaya başladı.

Anneler günü nedeniyle ilk standını Pazar günü açan, Mecit Karadeniz, “Pazar günü satışlardan sonra da yıllardır bu işi niye yapmadık ki diye açıkçası kendi, kendime utandım. Ticari getirisinin yanında aynı zamanda ziyaretçiler için de meğer büyük hizmetmiş. Allah nasip ederse bundan sonra burada, çiniye baskılı Hayme Ana fotoğraflarının yanında kayı bayrakları, ahşap balta, kılış türü hediyelik eşyaların yanında Sarıot fasulyesi, Sefa çileği, Yeşilköy cevizi, Bulamır üzümü, tarhana hazır tirit, sareyle helvası, gözleme ve turşu gibi ürünleri de pazarlamayı düşünüyorum. Tüm bu saydıklarımı elbette ben tek başıma yapamam, halkımız bu eksiğimizi görüp standımıza katkı sağlamalı. En önemlisi de, Çarşamba, Ilıcaksu ve Mızık Çamı alanına aynı tiplerde ahşap tarihsel görünümlü stantlar yapılır ve her yerde aynı tip ürünlere aynı fiyatlara satılırsa dışarıdan gelenlere karşı güzel bir imaj da oluştururuz. Burada da bizim elimizden Başta kaymakamımız olmak üzere yetkililerin tutması işimizi kolaylaştıracaktır” dedi.