KUTLU MELEK

Mayıs ayının ikinci pazar günü Anneler Günü’dür. Anneler Günü evrensel bir gündür.

Dünyada milyonlarca ana bugün çocukları tarafından sevgi ve saygı ile anılır. Anneler Günü ülkemizde 1955 yılından bu yana kutlanıyor. Türk Kadınlar Birliği ülkemizde her yıl çocukları için büyük fedakarlığa katlanan annelerden birini yılın annesi seçer. Yılın annesinin kişiliğinde tüm annelere iyi dilekler sunulur. Dünyada anne sevgisinin yerini dolduracak hiçbir sevgi yoktur.

Kuruluşun, Devlet ekilen toprakların mayasında Analarımızın katkısı büyüktür. Bunun en önemli örneği Hayme Anamızdır. Ardı sıra Ebe Ana, Şerife Ana, Ebe Hatun, Arife Hatun şeklinde nice Analarımız Osmanlı Devleti’nin kurulmasında aktif rol üstlenmişlerdir.

14 Mayıs da Anneler gününde Keles”te Kücükkovacık da Ana Sultan Anma Töreni yapıldı. Ana Sultan Domaniç Karaköy de medfun Saru Batu Savcı Bey’in Eşi, Baykoca’nın annesidir. Gençliğinde Avna (ayna) hatun olarak bilinen, Saru Batu Savcı Bey ile evliliği akabinde Osmanlı Devletinin kurulmasında emeğini ve yüreğini ortaya koyması ile Ana Sultan adına layık görülmüştür. O, bu topraklara hem eşini hemde oğlunu şehit vermiş, son olarak Kutlu Melek adını almıştır. Onlara Sadece Anneler gününde değil her zaman minnet ve şükran borçluyuz.

Yine tekrarlamak gerekirse Dünyada anne sevgisinin yerini dolduracak hiçbir sevgi yoktur. Allah Annelerimizi başımızdan eksik etmesin. Vefat eden tüm Annelerimize Allah rahmet eylesin. Başta Hayme Ana ve Kutlu Melek olmak üzere Tüm annelerimizin anneler günü kutlu olsun.